Zatürre Nasıl Bulaşır, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre her yıl 4 milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bir sağlık sorunudur. Hastalığın genellikle grip ile karıştırılması tedavi sürecini geciktirmektedir. Bu tür karışıklıklara sebebiyet vermemek adına hastalığın belirtileri iyi bilinmelidir.

Zatürre Nedir?
Tıbbi ismi pnömoni olan bu sağlık sorunu halk arasında zatürre olarak bilinmektedir. Hastalık kısaca akciğerin iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır. Ağız ve solunum yollarında meydana gelen bakteri gibi virüslerin akciğere ulaşması sonucu bölgede iltihaplanma olmaktadır. Hastalığın başlıca sebebi virüslerin akciğere ulaşması olmakla birlikte bazı durumlarda virüsler direk olarak hasta bireylerden sağlıklı bireylere bulaşabilmektedir. Bu sağlık sorunu bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere çok daha hızlı geçebilmektedir.

Zatürre tipik ve atipik olmak üzere iki farklı tür olarak görülmektedir. Tipik zatürrenin belirtileri; üşüme, titreme, birden yükselen ateş, öksürük, koyu renkli balgam ve yan ağrısıdır. Genç nesilde daha sık rastlanılan atipik zatürrenin belirtileri ise; ateş, halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürük ve hırıltılı solunum gibi şikâyetlerdir.

Nasıl Bulaşır?
Bu sağlık probleminin bulaşmasının en temel yolu solunum yoluyla bulaşmasıdır. Hasta bir bireyin öksürmesi veya hapşırması ile havaya yayılan mikropların sağlıklı kişilerce solunması hastalığın kolayca bulaşması için yeterlidir. Ayrıca hasta kişilerin kullandığı şahsi eşyalarında kullanılması risk oluşturmaktadır. Sularda üreyen mikroplarda bu hastalığın oluşmasında etkili olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?
Zatürre erken teşhis edildiği zaman ilaçlar ile ayakta tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Ancak önemsenmeyip ertelenen durumlarda ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır. Erken teşhis sayesinde hastalık yüzünden meydana gelen ölümlerin azaldığı bilinmektedir.

Bu hastalığın meydana gelmesi demek akciğerlerin iltihaplanması demektir. Bu iltihaplanma ise kişiler yoğun kıvamlı bir balgam üretimine sebep olmaktadır. Balgamın yanı sıra nefes alış esnasında göğüs ağrısına sebep olabilmektedir. Sık sık öksürülmesi, aşırı terleme, ateş, halsizlik, baş ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, kas ve vücut ağrıları gözlenen belirtilerdir.

Zatürre ve Grip Arasındaki Fark Nedir?
Zatürre insanlar tarafından grip ile sıkça karıştırılmaktadır. Belirtileri birbirine çok benzeyen bu iki sağlık sorunu arasında birkaç fark bulunmaktadır. Zatürrenin grip ile karıştırılıp önemsenmemesi maalesef ki kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Çünkü zatürre ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bu iki hastalığı ayırt etmede ki en teme faktör gözlemlenen yüksek ateş, balgam ve genel belirtilerin 3 günden fazla sürmesidir. Ayrıca tansiyonun düşük olması ve aşırı terleme ile çok su kaybedilmesi de ayırt edici özellikler arasındadır.

Tedavi Nasıl Olmalıdır?
Genellikle tedavi süreci evden ilaç takviesi devam edilebilen bir hastalık olmasına karşın bazı durumlarda hastane takibi gerekmektedir. Tedavinin nasıl olacağı hastadan hastaya değişmektedir. Tedaviye erken başlanılması bu sürecin ayakta atlatılması açısından oldukça önemlidir. Ancak tedavi süreci geciktirilmiş durumlarda ölüm riski ise oldukça yüksektir. Özellikle 65 yaş üstü bireyler ve çocuklar risk grubunda bulunmaktadır.

Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Hastalığın tedavisinde antibiyotikler etkin rol oynamaktadır. Uzman hekim tarafından verilen ilaçların mutlaka düzenli bir şekilde ve dozajına dikkat ederek kullanılması gerekmektedir. İlaç tedavisi bitmeden kişiler kendilerini iyi hissetseler dahi tedavi sürecini yarıda bırakmamalıdır. Beslenmeye dikkat edilmesi, bol su içilmesi ve istirahat edilmesi de iyileşme süreci için gerekli olan faktörlerdir.

Korunma Yolları Nelerdir?
Bu hastalık için geliştirilmiş aşılar bulunmaktadır. Risk grubunda olması sebebi ile özellikle yaşlıların ve çoçukların aşı yaptırılması hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Sağlıklı beslenmek, sebze meyve tüketmek bu hastalıktan korunma yollarından biridir. Beslenmeye dikkat etmenin yanı sıra alkol, sigara ve zararlı alışkanlıklardan kaçınmakta önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.