Yüzdeki Kan Damarları Neden Çatlar?

Yüz bölgesinde çatlayan damarlar cildin hemen altında bulunan ve genişleyen kan damarlarıdır. Oluşmuş kırmızı ve örümcek ağı görünümlü bu yapılara verilen ortak isim örümcek damarlarıdır.

Bu örümcek damarları vücudun her yerinde ortaya çıkabilir, ancak en sık yüz ve bacak bölgesinde görülmektedir. Görünüşleri dışında herhangi bir semptoma neden olmazlar.
Bu makalede, yüzdeki çatlak kan damarlarının nedenleri ve tedavileri, ev ilaçları ve hangi durumlarda doktora başvurulması gerektiğinden bahsedilmiştir.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Nedenleri

Yüz bölgesindeki çatlak kan damarları her yaştan insanın başına gelebilir. Ama bazı insanlar çeşitli sebeplerle diğer insanlara göre daha fazla risk altındandır. Yüz bölgesinde oluşan damar çatlaklarının bazı nedenleri şunlardır;

Genetik
Ailesinin genetik öyküsünde örümcek ağı damarları bulunan bireyler normal bireylere göre daha riskli bir durumdadır.

Güneş Işınlarına Maruz Kalmak
Güneş ışınları damarların genişlemesine ve cilde yaklaşmasına neden olmaktadır.

Hava Değişimi
Havadaki şiddetli değişiklikler vücuttaki dolaşımı etkileyerek yüzdeki cildin kızarmasına neden olabilir. Kan damarları patlayabilir ve örümcek damarına neden olabilir.

Basınç Oranındaki Değişimler
Ani ve aşırı basınç değişiklikleri küçük damar çatlaklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Son derece sert bir hapşırma veya kusma, bu şekilde bir basınç değişikliğine neden olabilir.

Gebelik
Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler de damar çatlaklarına neden olabilir. Hamilelik kaynaklı örümcek damarları genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Çevresel Tahriş Ediciler
Bazı kimyasallara veya çevresel kirleticilere maruz kalmak cilde zarar verebilir ve kan damarlarını daha görünür hale getirebilir.

Rosacea
Genişlemiş damarlar nedeniyle cildin kızarmasına ve damarların çatlamasına neden olan yaygın bir durumdur. Rosacea’lı kişiler genellikle örümcek damarlarını tecrübe ederler.

Alkol Kullanımı
Alkol kan damarlarını geçici olarak genişletebilir. Sık alkol tüketimi uzun süreçte çatlak kan damarlarına ve yüzdeki kızarıklığa neden olabilir.

Yaralanmalar
Morarmaya neden olan kafa darbeleri kan damarlarının çatlamasına neden olabilir. Bu durumda, kan damarları genellikle çürük gibi iyileşir.

Yüzdeki Kılcal Damarlar Nasıl Geçer

Yüzdeki kan damarların teşhis edilmesi için genellikle doktorun yapacağı göz muayenesi yeterli olmaktadır. Bir dizi farklı tedavi seçeneği bulunmaktadır, ancak bu tedavi seçenekleri herkes için işe yaramaz. Bu yüzden örümcek damarlara sahip bir kişinin onlara yardımcı olan şeyi bulmadan önce birkaçını denemesi gerekebilir.

Radyo Frekansla Tedavi

En yaygın uygulamadır, kıln 1/4 kalınlığında çok ince iğne ile radyo enerjisi vererek kılcal varis o anda yok edilir. İğnenin ucu değdiği anda varis sonsuza kadar yok olur.

Retinoidler
Retinoid kremler birçok cilt rahatsızlığı için kullanılır ve bazı durumlarda doktorlar hastalara bu kremleri önerebilmektedir. Retinoidler damarların görünürlüğünü azaltmaya ve cildin sağlığını artırmaya yardımcı olabilir. Ancak bununla birlikte, cildi kurutabilir ve uygulandığı zaman kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir.

Skleroterapi
Skleroterapi, örümcek damarlarının genellikle birkaç hafta gibi kısa bir süre içerisinde ortadan kaybolmasına yardımcı olmak için skleroz enjeksiyonu ile yapılmaktadır.

Enjekte edilen materyal kan damarlarının kapatılmasına yardımcı olur, bu da cildin hemen altındaki görünür kanın kaybolmasına neden olur.

Bu uygulama bazı insanlarda rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir, bu yan etkiler birkaç gün içinde düzelmektedir.

Lazer tedavisi
Lazer tedavisinde problemli damarları yok etmek için yoğun lazer ışıkları kullanır.

IPL Yoğunlaştırılmış Işık Atımı
Yoğunlaştırılmış ışık atımı tedavisinde üst katmana zarar vermeden derinin derin katmanlarına giren özel ışıklar kullanır. Bu da cilde hasar verilmemesi anlamına gelmektedir. IPL tedavisi tıpkı lazer tedavisi gibi çalışır ve birkaç seans sürmesi gerekebilir.

Ev Yapımı İlaçlar
Bazı durumlarda evde hazırlanan ilaçlar çatlak damar oluşumunun meydana gelmesini önleyebilir veya yavaşlatabilir.

Genellikle bu ilaçların yan etkisi bulunmamaktadır. Oluşabilecek bir yan etki var ise bunu ortadan kaldırmak için kullanacağınız ürünü cildinizin küçük bir bölümünde 24 saat öncesinden test etmek iyi bir fikirdir. İlaç veya tıbbi tedavilerde doktora danışılması en iyi yöntemdir.

Sıcak Su Kullanımdan Kaçınmak
Yüz vücudun narin bir bölümüdür ve sıcak su kullanılması çatlak kan damarlarına neden olabilir. Yüzü sıcak su ile yıkamaktan kaçınmak şarttır.

Vücudu veya yüzü temizlemek için soğuk veya ılık su kullanılması daha makbuldür. Böylece damarların çatlaması önlenebilir.

Soğuk Kompres
Güneşe maruz veya ısıya maruz kaldıktan sonra yüze buz paketi veya dondurulmuş bezelye torbası gibi basit bir soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk yüzdeki çatlak kan damarları görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Arnika Yağı
Arnika yağı veya arnika içeren ürünler örümcek damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Yağ, bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle önce küçük bir deri parçası üzerinde denemek ve herhangi bir yan etki görüldüğünde dermatologa başvurulmalıdır.

Arnika ürünleri doğal gıda mağazalarında, ilaç depolarında veya internet üzerinden satın alınabilir.

Elma Sirkesi
Elma sirkesi yüze uygulandığı zaman şıkçılaştırıcı görevi görebilir, elma sirkesini çeken ciltteki kırmızı lekelerde azalma olmaktadır. Bir parça pamuğu sirkeye batırarak bölgeye uygulamak, yüzdeki damar izlerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Aloe Vera
Bir aloe vera bitkisinin jeli cilt kızarıklığının tedavisinde yardımcı olabilir. Araştırmalar, aloe vera’nın bir ilaç krem (hidrokortizon) gibi kızarıklığı azaltabildiğini, aynı zamanda cilt hücrelerini de kuruttuğunu bulmuştur.

Cildin üzerinde aloe vera kullanmayı tercih eden insanlar, her kullanımdan sonra mutlaka nemlendirilmelidir.

C vitamini
C vitamini takviyeleri almak, yüzdeki çatlak damarların azaltmaya yardımcı olabilir.
Yapılan bir çalışmada, C vitamininin kan damarlarının sağlıklı tutulmasında önemli bir rol oynadığını bulunmuştur. C vitamini kan damarlarının elastik kalmasına ve hücrelerin kollajen kalmasına yardımcı olabilir.

Bitkiler
Araştırmalar, birçok bitkinin ciltte bir anti-enflamatuar etkiye sahip olabileceğini bulmuştur.
Bu otlar örümcek damarları üzerinde doğrudan test edilmemiş olsa da, bazı durumlarda tedaviye yardımcı olabilirler. Örümcek damarlarında kullanılabilecek otlar şunlardır: adaçayı,nergis, yulaf, civanperçemi, hatmi kökü ,sarı papatya.

KORUNMA
Örümcek ağı damarlarının oluşmasını önlemek için yardımcı olarak atılabilecek adımlar;

• Aşırı sıcaklardan kaçınmak; kaplıcalar, saunalar veya aşırı sıcaklar kan damarlarının genişlemesine sebep olur bu nedenle örümcek damarların ortaya çıkma riski artar.
• Güneş ışınlarına maruz kalmak; güneşten koruyucu şapkalar kullanmak, uzun kollu koruyucu kıyafetler giymek güneşten kaynaklanabilecek olumsuz etkilerden kaçınmaya yardımcı olabilir. Ayrıca güneşli sıcak bir ortamda yaşayanların gün ortasında dışarı çıkmaması da güneşten kaçınmaya yardımcı olacaktır.
• Koruyucu giymek; Koruyucu donanım kullanmak, yaralanmalardan kaynaklanan örümcek damarlarını önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin beysbol, bisiklet ya da motosiklet sürmek için yüz maskesi ve kask takılması.
• Vazodilatatörlerden kaçınmak; Vazodilatörler damarların kanla dolmasına ve örümcek damarlarının daha belirgin görünmesine neden olur. Yaygın vazodilatörler arasında kafein, baharatlı yiyecekler ve alkol bulunur. Orta derecede alkol içilmesi bile bazı insanlarda kızarıklığa ve çatlak damarla neden olabilir.

DOKTORA NE ZAMAN GİDİLMELİ
Örümcek damarları herhangi bir şikayet ve ek belirtiye sebep olmazlar. Örümcek damarlarının ortaya çıkmasından rahatsız olan kişiler, doğrudan sebebi belirlemeye çalışabilir ve bunu önlemek için gerekli adımları atabilir.
Bazı durumlarda, yüzdeki çatlak kan damarları, başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Örümcek damarlarının sebebi hakkında kararsız olan herkes muayene ve teşhis için doktora başvurmalıdır.

Yüzdeki çatlak damarlar genellikle bir kozmetik sorundur. Tıbbi tedaviler, ev ilaçları problemi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.