Yulaf Özü, Hayat Özü !

yulaf-ozu-hayat-ozu-tedavih

Yulaf özü hayat özü diyecek kadar yararlı bir doğal gıdadır. Yulaf özünün yararları ile ilgili bir çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Aslında asırlardır yarış atlarının kıymetli gıdasıdır. Yulafı faydalı kılan içeriğindeki beta glukanlardır. 1 kilogram yulaftan 4-5 gram yulaf özü elde edilmektedir. 1 kilogram tüketmek yerine 4-5 gram yulaf özü tüketmek aynı etkiyi yapar.

Kimyasal olarak üretilen beta glukanların kullanıldığı her yerde yulaf özü içeriğindeki beta glukanlar kullanılabilmektedir. Hatta yulaftaki beta glukanlar 1-4 bağıyla bağlandığı için en etkili olanlardır.

Beta glukanların Tedavi İçin Kullanımı ;

Yüksek Kolesterol ;
Kolesterol düzeyini düşürür, yapılan bilimsel çalışmalarda kan kolesterol düzeyini düşürme etkisi beşeri ilaçlar kadardır. Kolesterol yüksekliğinden kaynaklanan tüm şikayetlerde düzelme sağlamaktadır.

Kalp krizi riski ;
Bilindiği gibi kalp damarlarının tıkanmasında en büyük etken kan kolesterol düzeyinin yüksek olmasıdır. Gıdalarında yulaf tüketen toplumlarda kalp krizinin çok düşük olmasının nedeni budur. Bilimsel çalışmalarda yulaf özünün kalp krizi riskini düşürdüğü tespit edilmiştir. Bunun sebebi kötü kolesterolün damar duvarında yaptığı ateron plaklarını engellemesidir.

kalp-krizine-yulaf-ozu-tedavihaberleri

Şeker yüksekliği ;
Diabet hastalığında en etkili bitkisel maddedir. Beta glukanların bir diğer etkisi kan şekerinin dengede tutulmasını sağlamaktadır. Günde bir defa 4-5 gr yulaf özü tüketenlerde kan şekerinin yükselmediği görülmüştür.

Kabızlık ;
Bağırsak düzenini yeniden şekillendirerek kabızlık, aşırı gaz gibi sorunları giderir, buna bağlı olarak kabızlıktan kaynaklanan basur gibi makat hastalıklarının azalmasına da yardımcı olur.

Zayıflama ;
Yulaf özü uzun süren tokluk hissi vermektedir, bu sayede tüketim azalmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır, diğer taraftan bağırsaklardan emilimi azaltarak kalori alımını da azaltmaktadır.

Şişkinlik ;
Bağırsak hareketlerini düzenleyerek bağırsaklarda aşısı gaz oluşumunu ve şişkinliği engeller.

Ne Kadar Tüketilmelidir ;
Günde bir defa 4-5 gram veya iki defa 3 gram yulaf özü tüketimi yeterli olmaktadır.

Nasıl Tüketilir ;
En iyi tüketim şekil bir kase yoğurtla karıştırıp yemektir ancak süt veya bir başka gıda ile karıştırılarak tüketilmesi etkisini azaltmaz. İstenmesi halinde çorbaya karıştırılarak ta tüketilebilir.

Kullanım Süresi ;
Genellikle 3 paket tüketimi yani yaklaşık 3 ay kullanımı kan kolesterol düzeyinde ciddi düşüş sağlar. Şeker, kabızlık gibi kronik sorunlarda sürekli kullanım, gaz şikayetinde dönem dönem kullanımı önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.