Yoga Depresyon Tedavisinde Etkilidir

Çalışmada haftalık oturumların yanı sıra derin nefes alma tekniklerinin, ilaçlarının başarısız olduğu vakalarda etkili olduğu saptanmıştır.

9 Mart 2017, Gazbir (HealthDay news) : yeni araştırmalara göre yatıştırıcı hareketler ve yoga meditasyonu depresyonu yenmek için bir tedavi şekli olabilir.

Araştırmacılar haftalık yoga oturumlarının ve derin nefes egzersizlerinin depresyon bulgularını hafiflettiğini keşfetti. Uygulamanın, tedavi edilmesi zor olan vakalarda alternatif ve tamamlayıcı bir terapi olabileceğine inanıyorlar.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Chris Streeter “Dengeli bir antidepresan dozu alanlarda semptomların çözüme kavuşturulmamış olması” için müdahaleyi yararlı görüyordu. Dr. Chris Boston Üniversitesi’ nde psikiyatri ve nöroloji yardımcı doçentidir.

Streeter’ ın ekibi majör depresyonun yaygın ve sıklıkla devam ettiği vakalarda yoga ile tedavinin mümkün olabileceğini belirtti. Araştırmacılara göre %40 olguda depresyonun kaybolmadığı saptandı.

Bununla birlikte önceki çalışmalar eski yoga uygulamasının desteği olacağını göstermiştir. Alan Manevitz; yeni bulguları gözden geçiren New York’ taki Lenox Hill Hastanesi’ ndeki bir psikiyatristtir. “eylem mekanizması, iyi hissettiren beyin kimyasallarının kullanımını etkinleştiren diğer egzersiz tekniklerine benzemektedir” şeklinde açıklama yaptı.

Yetkililer, yoga egzersizi “ depresyonu kötüleştirecek bağışıklık sistemi kimyasallarını azaltabilir” dedi.
Ancak sıkı bir çalışma bunları ortaya çıkarabilir mi? Öğrenmek için Streeter’ ın ekibi, majör depresif bozukluğu olan 30 kişinin sonuçlarını inceledi. Kişiler rastgele yüksek ve düşük doz yoga müdahalelerine katılmak üzere görevlendirildi. Yüksek doz grubunda evde uygulama ile birlikte her hafta toplam 3 kere 90 dakika yoga dersi aldılar. Düşük doz grubu her hafta 90 dakikalık 2 yoga oturumuna ilaveten ev uygulamasına katıldılar.
Katılımcılar üzerinde duruş ve nefes kontrolünde ayrıntı, hassasiyet ve uyum üzerine odaklanan bir yöntem olan Ilyengar yoga uygulandı.

Çalışma, her 3 grubun depresyon semptomlarında önemli düşüşler olduğunu buldu. Haftada 3 kez yoga dersi alanlar düşük doz grubundakilerden daha az depresif belirtiye sahipti, ancak Streeter’ ın ekibi haftada 2 ders dahi olsa bile yoganın insanların ruh halini iyileştirmede çok etkili olduğunu belirtti.

Streeter, bu müdahalenin ruh halini değiştiren ilaçlardan daha çok vücuttaki nörokimyasal bir yolu hedeflediğini ve bu da yoganın tedavide yan etkilere karşı yeni bir yol sağlayabileceğini düşündüğünü kaydetti.

Manevitz, çalışmayı “ pratik ve iyi tasarlanmış” olarak nitelendirdi. Bulguların yogayı “dünyadaki majör depresif rahatsızlıklardan muzdarip milyonlarca insana yardım edebilecek bir tedavi” olarak desteklendiğine inanıyor.

Victor Fornari, Glen Oaks, New york’ taki Zucker Hillside Hastanesi’ ndeki psikiyatrist olup, yeni çalışmanın “ depresyon tedavisinde yoganın kullanılmasını desteklediğini” kabul etti. Yoga, düzenli egzersiz gibi sağlık bakımından çoğu insanın yararınadır.

Çeviri:
Op. Dr. Demet AĞRAS

Çalışma, 3 Mart Alternatif ve Tamamlayıcı tıp Dergisi’ nde yayınlandı.

Kaynak: Alan Manevitz, MD, klinik psikiyatrist Lenox, Hill Hastanesi, New York City, Victor Fornari, MD, Zucker Hillside Hastanesi, Glen Oaks, NY Boston Üniversitesi Tıp Merkezi, haber bültenleri, 3 Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.