Yeni, Süper Bir Besin ; Mor Ekmek

mor-ekmek

Son 10 yıldır, ekmek üzerine çok yoğun tartışmalar oluyor. Özellikle beyaz ekmeğin, çok hızlı sindirildiği, kan şekeri düzeyini olumsuz etkilediği, glisemik indeksi yüksek olduğu ve obezitenin nedenlerinden biri sayıldığı için, artık tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Bir başka deyişle, beyaz ekmek artık sağlıklı beslenmenin bir parçası değildir ve hatta bir cips, bir kola gibi de düşmanıdır.

Beyaz ekmek tüketiminin yerini, önce kepek ekmeği, daha sonra tam tahıllı ile tam buğday ekmekleri ve ruşeymli ekmekler aldı. Beyaz ekmek bir çok insanın sofrasında yerini bu sağlıklı ve uzun süre tok tutan ekmeklere bırakmaya başladı. Her ne çeşit ekmek olursa olsun, günlük tüketimimize dikkat etmeliyiz ve 3-4 dilimden fazla da tüketmemeliyiz.

İşte şimdi de yepyeni bir süper besin olarak karşımıza “mor ekmek” çıkıyor. Türkiye’de henüz fırınlarda göremediğimiz bu ekmek çeşidini bize hazırlayıp sunan Zhou Weibiao’dur (National University of Singapore). Uzman Zhou Weibiao’nun açıklamalarına göre, beyaz ekmeğe göre sindirimi %20 daha yavaş olan bu ekmek çeşidi, kanserle mücadele eden antioksidanlar açısından da oldukça zengindir. Tadı beyaz ekmeğe benzediği belirtilen bu ekmek çeşidinin en önemli özelliği de düşük glisemik indekse sahip olmasıdır. Bu sebeple de, kan şekeriniz uzun süre aynı seviyede seyreder ve hızlı yükselişler göstermez. Böylece de, hızlı acıkma durumu yaşanmaz.

Beyaz ekmeğe karşı yürütülen mücadelenin temelinde, beyaz ekmeğin glisemik indeksinin yüksek oluşu vardır. Kandaki şeker çok hızlı yükselir ve düşer. Üstüne bir de çok hızlı sindirildiğinden, beyaz ekmek yiyen biri çok daha hızlı acıkır ve çok daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar. İşte uzman Zhou da, lezzeti ve formu ile vazgeçemediğimiz beyaz ekmeğe sağlıklı bir alternatif olarak mor ekmeği düşünmüş.

Mor ekmek, rengi dışında her haliyle beyaz ekmeğe benziyor. Sanki beyaz ekmeğin mora boyanmış hali gibi. Antosiyanin içermektedir. Antosiyaninin en büyük özelliği ise, kardiyovasküler ve nörolojik hastalıklarda, kilo kontrolünde, en önemlisi de obeziteye karşı mücadelede ve diyabet kontrolünde yararlıdır.

Uzman Zhou, mor ekmekte kullandıkları antosiyanin maddesini siyah pirinçten elde etmiştir. Bunun sebebinin de, diğer kaynaklara göre siyah pirinçtekinin çok daha kaliteli bir antioksidan kaynağı olduğunu açıklamıştır. Antosiyanin ile nişasta enzimleri bir kimyasal reaksiyon içine girerler ve sindirim hızını da %20 oranında azaltırlar.

Mor ekmeği özel kılan içindeki antosiyanindir. Antosiyanin, meyvelere, çiçeklere ve sebzelere mor ve mavi renklerini verir. Patlıcan, pancar, üzüm, yaban mersini gibi bir çok sebze ve meyvede bulunur.

İlk akla gelen soru, Antosiyanin çok yüksek dereceli fırınlarda ekmek pişirilirken hala etkinliğini koruyup korumadığıdır. Mor ekmeği hazırlayıp, bize geleceğin süper besini olarak sunan Zhou, pişirme sırasında antosiyaninin antioksidan özelliklerinin en az %80’inin korunduğunu belirtmiştir.

Henüz bu yeni süper besin olarak lanse edilen ekmeği yeme imkanımız yok, araştırmacılar bu ekmeğin bir an önce üretilebilmesi için yoğun olarak çalışmaktalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.