Yeditepe Üniversitesinden Kelliğe Çözüm. Gerçek mi?

Yine keller için “kesin saç çıkaran ilaç” üretiliyor. Şimdiye kadar yüzlerce “kelliğe son veren” ilaç üretildi ama sokakta yürüken neredeyse erişkinlerin yarısı kel. Bu defa piyasaya verilecek ürün çok daha iddiali saç dökülmesini engelleyip yeni saç çıkardığı gibi aynı anda beyaz saçları da siyahlaştırıyormuş. Ama ne yazık ki ilacın üretim programını organize edip tanıtımını yapan Bedrettin Dalan’ın saçları hala bembeyaz. Ürün oldukça iddiali Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü kelliğe kesin çözüm iddiasıyla yeni bir krem geliştirdiklerini açıkladı.

kellige-ilacla-cozum-gercek

Yeditepe Üniversitesi’nin Kayışdağı Kampüsünde kellik kreminin tanıtıldığı bir basın toplantısını düzenlendi. Üniversitenin kurucusu Bedrettin Dalan’ın da katıldığı toplantıda Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, geliştirdikleri kremle ilgili bilgi verdi. Sünnet derilerinin kök hücresinin, bütün hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğine sahip olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Şahin,” Gördük ki bu hücreler çok özel. Besi ortamlarında farklı moleküller üretiyorlar. Diğer hücrelerin üzerine etkileri konusunda araştırma yaptık. Gördük ki bu hücrelerin markerları ile saç hücrelerinin markerları arasında benzerlik var. Bu hücrelerin saç üretmesiyle ilgili çalışma başlattık”diye konuştu.

Saç İlacında Hayvan Deneyi;

Bilimsel çalışmayı değerlendirirken şunu bilmek gerekir; Bu deneysel çalışmada anlaşılması güç bir durum var şöyleki; Hayvanın sırtını tıraş etmişler yani aslında hayvan zaten kıllı yani krem sürülse de sürülmese de zaten kıllar çıkacak, tıraş etmek kellik oluşturmak anlamına gelmez ki. İnsanlar da her gün sakal tıraşı oluyoor ve krem sürmedikleri halde yeniden çıkıyor.

3 yıllık çalışma sonucu elde ettikleri kremi ilk olarak hayvanlar üzerinde denediklerini ve iyi sonuçlar aldıklarını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, “Tıraş edilen farelerin sırtına formülü sürdük.12’inci günde hayvanların sırtının kılla kaplandığını gördük. Üstelik siyah farelerin yeni kılların çok daha koyu olduğunu gördük” dedi.

Bir diğer soru da beyaz kılları siyahlaştırıyor olması. Yine deneyde hayvanların siyah kıllarının daha siyah olduğu tespit edilmiş. Bu insanlardaki ağarmış saçların yeniden renkleneceğini göstermez, aslında bu da kılları değil tüketicinin gözünü boyayan bir iddia gibi görünüyor.

Görünen o ki; Şimdiye kadar uyanık kişilerin göz diktiği kellerin parasına bu defa bir vakıf üniversitesinin göz dikmiş olması ve bu konuda daha ilaç çıkmadan 1 ay öncesinde tüm medyanın haber reklamlarla doldurulması çok ilginç bir durum.

Ürünün adı da belirlenmiş Kelopesia kellik kelimesiyle alopecia kelimesinin karışımı bir kelime.

One comment

  1. Ben 24 yaşında bir kızım ve saçlarım bu genç yaşımda döküldü. Doktora gittim bişeyin yok dedi, kapsül yazdı yolladı. Dökülme artınca başka doktora gittim_3 ay sonra falan. Aynı şekilde bişeyin yok dedi sprey ve şampuan tavsiye etti yolladı. Bu da işe yaramadı. Eczacı tavsiyeleri olsun, internnetten saç yağı tavsiyeleri olsun, sarımsaktır bilmem nedir her şeyi denedim. 1 sene geçti şu an kelim. Duygularımızla oynayıp duruyorlar. Doktorlara da güvenim yok kimseye de. Yine de ümitlenip araştırayım dedim, anlaşılan bu da fos. Sağolun paylaşım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.