Yazın Varis Tedavisi Olur mu?

Bazı hastalıkların ve sorunların tedavisi yaz aylarında yapılmaz daha doğrusu yapılması önerilmez. Örneğin güneş lekesi tedavisi yapılacaksa güneşin dünyaya dik geldiği aylar olan Mayıs-Ekim arasında önerilmez. Çünkü hasarlanan deri güneşin zararlı ışınlarının etkisiyle yeniden lekelenmeye neden olur. Ancak varis için bu durum geçerli değildir.

Varis Yazın Tedavi Edilebilir
Özellikle kalın varislerin tedavileri her mevsim hiç sorun yaşanmadan yapılabilir. Gerek ameliyatsız yöntemler (köpük tedavisi, skleroterapi, radyo frekans) gerekse ameliyat yöntemleri (stripping (klasik cerrahi), EVLA (endo venöz laser ablations), EVRFA (endovenöz radio frequnce ablations)) yılın her döneminde güvenle ve mevsimsel sorun yaşanmadan yapılabilir. Kılcal damar çatlaması tedavisinde kullanılan lazer sonrası direk güneş önerilmez, güneşe çıkılacaksa güneş koruyucu kremler önerilir. Ama güneş var diye tedaviye ara verilmez veya ertelenmez. Lazerden hemen sonra bepanthol benzeri kremler ve sonraki günlerde yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmak doğru olur.
Skleroterapi, mikro skleroterapi, köpük tedavisi sonrası çok seyrek te olsa lekelenme olabilmektedir. Bu lekelenmelerin güneş ışınları veya mevsimle ilişkisi yoktur daha çok kişisel cevaptır ve uzun sürse de mutlaka kendiliğinden düzelir.

Varis Tedavisi Mevsim İlişkisi
Aslında direkt ilişki yoktur. Yukarıda bahsedildiği gibi deri üzerinden yapılan lazerden sonra leke olma riski vardır ancak güneş koruyucuyla engellenebilir.

Bir de indirek ilişkiden söz edilebilir ve toplumda oluşan bu yaklaşımın nedeni de bu sebepler olabilir.
Çorap giyme zorunluluğu; Varis ameliyatları sonrası kliniklerin farklı yaklaşımları olsa da uzun süre kavrayıcı özel çorap giyilmesi önerilir. Yaz aylarında bu çorapları giymek gerçekten tam bir işkence olabilmektedir. Normalde rahatsız edebilen bu çoraplar sıcak havalarda daha çok rahatsız eder bu sebeple yazın ameliyat yapmak bu anlamda sıkıtı verebilir. Ancak tıbbi anlamda sakıncası olmaz.

Mevsimsel kıyafetlerin getirdiği sorunlar; Nisan ayından sonra kısa şort, kapri ve mini etek gibi kıyafetler giyilmeye başlanır, havanını ısınması sebebiyle renkli veya ten rengi çorap giyilemeyeceği için bacaklarındaki genişlemiş damarlar ve kılcal damar çatlamaları estetik olarak kişiyi rahatsız eder. Bacaklarında varisler olan kişi bu dönemde çekeceği sıkıntıları bildiği için Şubat, Mart ve Nisan aylarında hastalığından kurtulmak ister. Bu sebeple en yoğun tedavi dönemi bu aylardır.

Uygulama sonrası sorunlar; aslında bunlar önemli sorun değildir ancak hastayı rahatsız eder. Hangi yöntemle olursa olsun tedaviden sonra az veya çok morluklar olur ve bu morluklar 2-3 hafta devam edebilir. Özellikle klasik cerrahi sonrası morluk çok abartılı olabilir ve daha uzun sürede iyileşir. Bu morluk dönemleri yazın estetik olarak rahatsız edeceği için etek veya şort giyenlerin tedavilerini yaz sonuna ertelemeleri akıllıca olabilir.
Doktor yaklaşımı; Özellikle üniversite hastanelerinde eğitim dönemi bittiği için hocalar tatile gider ve bu dönemde mümkün olduğunca erteleme eğilimi olur.

Varis Tedavisi Ne zaman Yapılır
Birde tedaviye başlama zamanı açısından varisin derecesi ile ilişkilendirilebilir yani hangi varisin ilerlemesine göre zamansal seçimden söz edilebilir. Burada da en doğru yaklaşım fark edildiği en azından görsel veya fiziki rahatsızlık hissedilmeye başlandığında başlanmalıdır. Çünkü varis kendiliğinden, ilaçla, sülükle ya da çorapla iyileşmez veya gerilemez, her zaman ilerleme eğilimindedir. İleri düzey varislerin tedavisinin daha zor olması sebebiyle ilerlemeden tedaviye başlanması doğru bir yaklaşım olur. Toplumda ilaçlarla veya çorap giymekle tedavi edilebileceği yönünde yanlış bilgiler vardır ancak bu uygulamalar şikayetlerde azalma sağlasa da hastalığı iyileştirmez. İlerlemesini yavaşlatsa da engelleyemez.

Op. Dr. Orhan COŞKUN
Kalp Damar Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.