Yaz Gelmeden Varislerinize Veda Edin

Yaz ayları kadınların kısa şort ve etek giydiği yine tatil ayları olması sebebiyle deniz ve havuza girmelerinden dolayı varislerin bacaklarda oluşturduğu çirkin görüntü rahatsız etmektedir. Varis tedavisinin aylar sürebildiği düşünülürse içinde bulunduğumu kış aylarında tedaviye başlamak akıllıca olur. Bu dönemde başlanan tedavi sayesinde yaz aylarında daha güzel görünen bacaklara sahip olabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda yaygın şekilde yapılan ameliyatlar yerini büyük oranda ameliyatsız yöntemlere terk etmiştir, bunun bir çok nedeni vardır. Ameliyat sonrası istirahat zorunluluğu, dikiş izleri kalması, tekrar etme ihtimalinin yüksek olması cerrahi işlemleri daha az yapılır hale getirmiştir.

Güncel Varis Tedavileri

Köpük Tedavisi
Eskiden uygulanan likit skleroterapinin geliştirilmiş halidir. Sıvı halde verilen damarı yok edici ilaç köpük haline getirilip damara verilir. Son derece başarılı, skleroterapinin istenmeyen bir çok yönünü ortadan kaldıran bir uygulamadır. Tecrübeli ellerde baş parmak kalınlığındaki varisleri bile tamamen ortadan kaldırmaktadır. Uygulama 10-15 dakikada tamamlanmakta ve hasta sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Mikro Skleroterapi
Köpük veya likit şeklinde uygulanabilmektedir. Daha çok kılcal damar çatlamalarında kullanılır. Sadece bacaklar değil, yüz bölgesi, burun kenarları, kollar gibi kılcal varislerin görsel kirlilik oluşturduğu her bölgede güvenle uygulanmaktadır. Tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi mikroskleroterapide de tecrübe önemlidir. Dakikalar için uygulanan tedavinin sonunda kılcallar o anda yok olur.

Radyo Frekansla Varis Tedavisi
Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesiyle etkili olur. İsim benzerliği olsa da radyasyon içermemektedir ve bilinen hiçbir zararı yoktur. Mikro skleroterapi gibi daha çok kılcallar için uygulanır. Radyo frekans enerjisinin ilk kullanıldığı yıllarda kalın damarlar içten yakmaya çalışılsa da başarısının düşük olması sonucu kullanımdan büyük oranda kalkmıştır.

Varis Lazer Tedavisi
Derinin üstünden ve yine damarın içinden uygulama şekilleri vardır. Deri üzerinden uygulanan daha çok inceler için, damarın içinden uygulanan kalınlar için kullanılmaktadır. Damardan uygulanan EVLA (endo venöz laser ablation) dır. İnce prob yardımıyla damar içerden ısıtılarak tıkanıp yok olması sağlanır. Köpüğün üstünlükleri nedeniyle çok yaygınlaşamamıştır ancak uygulamayı sürdüren klinikler vardır. Kullanılan malzemeler sebebiyle daha pahalı bir yöntemdir.

Zamkla Varis Tedavisi
Japon yapıştırıcı denilen siyano akrilat adlı madde ince tüp yardımıyla kalın damarın içine enjekte edilir. Kanla karşılaştığı anda katılaşan zamk verildiği noktada lümeni tıkar ve varisli dama o anda söner. Lazerde olduğu gibi kullanılan tek kullanımlık malzemeler sebebiyle biraz daha pahalı bir tedavi şeklidir. Yapıştırıcının uygulandığı noktalarda 6-8 ay fındık büyüklüğünde sertlikler olur ve zamanla kendiliğinden kaybolur.

Buharla Tedavi
Büyük reklam kampanyalarıyla tanıtımı yapılmış ancak çok kötü sonuçlarından dolayı kısa sürede kullanımdan kalkmıştır.

Ameliyatsız yöntemler klinik şartlarında yapılabilirken, lazer, zamk ve buhar tedavileri hastane ortamı gerektirmektedir.

Varisleriniz varsa yaz ayları gelmeden tedavinize başlamalı ve yaza daha güzel bacaklarla girmelisiniz, bu günlerde yaptırmanızın önemi işlemler uygulanırken ortaya çıkan geçici morluklar ve lekelenmelerdir. Dikkat etmeniz gereken şey varis tedavisi konusunda tecrübeli fleboloji uzmanlarından hizmet almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.