Yağ Bezesi Sıkmak Zararlı mıdır? Nasıl Çıkarılır?

Vücuttaki her şişlik yağ bezesi midir?
Tabii ki değildir vücuttaki şişliklerin önemli bir kısmı yağlı doku kaynaklıdır bu doğru ama farklı sebeplerle de şişlikler olabilmektedir. Bu sebepten dolayı vücudunuzdaki şişlikleri kontrol ettirmeli ciddi bir şey değilse o zaman bekletmeli şüphe duyduğunuz durumlarda mutlaka alınmalıdır.
Vücutta şişlik yapan nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

Lenf Bezleri
Türkçede beze denmektedir genellikle enfeksiyon kaynaklı şişmelerdir ancak bazı kan hastalıklarında ve kanser türlerinde de olabilmektedir. Daha çok koltuk altı, kasıklar, boyun bölgesi gibi lenf zincirinin olduğu alanlarda olur. Büyüklüğü 0.5 cm ile 5 cm arasında değişebilen badem şeklinde şişliklerdir. 1-2 haftada tedavi ile geçmediyse biopsi alınıp incelenerek kesin teşhise gidilir.

El Bileğinde Şişlik
En sık karşımıza çıkan hastalık kistik higromadır. En sık el bileğinde görülür bilek ekleminde kayganlığı sağlayan jelatin yapısındaki salgının fıtıklaşarak dışarı doğru şişmesi durumudur. El bileğinin üst tarafında büyüklüğü bir santim de üç santim arasında değişebilen hareketli şişliklerdir ortopedi branşına gelen bir hastalıktır ameliyatlı çıkarılır kötü bağlanır bu şekilde tekrar çıkması engellemiş olur. İçeriğindeki jeşatin şeklindeki sıvı enjektörle alınabilir ancak % 100 ihtimalle aylar içinde tekrar oluşur.

Koltuk Altında Şişlik
Çok sık bir şekilde doktorlarında karıştırdığı bir durumdur. Her ne kadar yağ bezesi de görülse de genellikle koltuk altındaki şişlikler aksesuar meme dokusudur. Meme içindeki süt bezlerinin koltuk altına uzamış halidir. Yağ bezelerinden daha tehlikeli bir durumdur çünkü içinde meme dokusu vardır ve meme dokusu normal memede görülen kanser riskini taşır yani meme kanseri bu koltuk altındaki şişmede de oluşabilir. Doğru yaklaşım cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Liposuction ile alınabilir ancak geride meme dokusu kalabileceği için risk devam eder.

Yağ Bezeleri
Lipom da denmektedir. Deri altındaki yağdan zengin dokuda gelişen deformasyon sonucu kapsül içinde yağlı dokunun kontrolsüz bir şekilde büyümesidir. Varlığı genellikle .5 cm ye eriştiğinde fark edilir. Büyüme potansiyeli sınırsızdır yani 0.5 cm kadarken fark edilir ama alınmazsa kafa kadar büyüyebilir. Vücudun her yerinde görülebilir sadece kafa derisindeki beze değil kistti, yağ bezesi kafa derisinde görünmez. Bir tane olabildiği gibi onlarca da olabilir.

Yağ Bezesini Sıkmak Tehlikelimidir?
Ciddi bir tehlikesi yoktur çünkü yapı olarak deri altındaki yağlı dokudan farklı değildir. Dokunun sıkmayla ezilmesi sonucu kapsül içine veya etrafına kanama olabilir, kanamaya bağlı morluk olur, bu morluk 2-3 haftada kendiliğinden düzelir. Halk arasında konuşulan “bezeyi sıkarsanız kanserleşir” bilgisi tamamen yanlıştır. Lipom iyi huyludur çok büyüse bile kanserleşmez.

Yağ Bezesi Alınmazsa Ne Olur?
Büyür, yukarıda belirtildiği gibi sınırsız büyüyebilir. 5 kg a kadar erişmiş lipomlar vardır. Bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre ağrı yapabilir. Kalçanın oturma alanı, kemerin geldiği bölge, eklem yüzeyleri, sırt, göğüs, karın gibi yatılırken üzerine ağırlık gelmesi ve ezilmeye bağlı olarak ağrı olabilir. Bezelerde iltihaplanma görülmez ancak bezeyle karıştırılan kistlerde bunlara ek olarak iltihaplanma ve apseleşme olabilir.

Yağ Bezesi Tedavisi
Devasa büyüklükte olanlar hariç bölgesel uyuşturmayla rahatlıkla alınabilir, çok büyük olanlar için narkoz gerekebilir. Doğru yaklaşım büyümeden cerrahi olarak alınmasıdır. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır
1- kapsülün çıkarıldığından emin olunmalıdır yoksa tekrar olabilir
2- Çıkarılabilecek en küçük deri kesilerek çıkarılmalıdır yoksa gereğinden büyük ameliyat izi kalır. Ayrıca dikişlerin estetik olarak atılması da izin daha az kalmasını sağlar.
Ameliyat dışında liposuction ( liposakşın ) ile alma denenmiştir ancak kapsülün çıkarıldığından emin olunamadığı için sorun olmaktadır.

Bir Seferde Kaç Lipom Alınabilir
Almakta sayı sınırı yoktur, hasta işlemden sıkılana kadar devam edilebilir, bir seansta onlarcası alınabilir.

Ameliyatla Çıkarılan Lipom İncelenmeli mi?
Doktorun görüşü önemli olmakla birlikte kötü huylu olma ihtimali olmadığı için incelemek çok gerekli değildir, ancak hekimin şüphesi ya da hastanın tereddütleri varsa alınan parça patolog tarafından incelenmelidir.
http://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.