Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü?

Aslında bu sorunun cevabı biraz karışıktır çünkü çok seyrek görülen liposarkom denilen ve Türkçeye yağ bezesi kanseri olarak çevrilen bir hastalıkla çok benzeşir. Gerek muayene bulgusu gerekse yapılabilecek ileri tetkiklerde ayırt etmek zordur.

yag-bezesi-kanserlesir-mi

yag-bezesi-buyur-mu

Yağ Bezesi Kanserleşir mi?
Aslında yağ bezesi (lipom) asla kanserleşmez yani ilk çıktığında huyu neyse 20-30 yıl geçse de huyu aynıdır ve iyi huyludur. Uzun süre alınmamasının veya travmayla ezilmesinin hiçbir şekilde kansere dönüşmesine neden olmayacağı bilinir. Küçük bir fındık kadar olanda da kafa kadar büyük olanda da bu risk yoktur. Büyümesi yada hızlı büyümesi böyle bir riski akla getirmez. Ancak kanser olarak başlayan ve orta düzeyde kötü huylu olan yağ bezesi kanseri liposarkom denilen hastalık beze gibi görünse de baştan itibaren kötü huyludur. Hastayı öldürmez ama alınan yerde çok sık olarak geri çıkar, bunun sebebi yapısı gereği tam temizlenemez ve geride kalan küçük parçalar yeniden büyümesine neden olur.

Yağ Bezesi Neden Büyür?
Tabi huyu değişmiyor olsa da büyümesi hastayı tedirgin edebilir ve akla bu soru gelir. Bezin yapısından kaynaklanan bir durumdur, sınırlı bir kapsülün içinde vücuttan bağımsız bir şekilde büyüyebilir. Kilo almak büyüme hızını artıran bir etki yapabilir ama kilo almayan hatta zayıf insanlar da bile çok büyüyebilir. Büyümesini durduran bir ilaç yada uygulama yoktur. En doğru yaklaşım fazla büyümesini beklemeden aldırmaktır çünkü kitle ne kadar büyük ise yapılacak deri kesisi de o kadar büyür ve iz de buna paralel büyümüş olur.

yag-bezesi-cogalirmi

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?
Kendi haline, ilaçlarla yada herhangi bir uygulamayla kendiliğinden yada hastanın yaptıklarıyla geçmez. Tek çözümü ameliyattır, bölge derisi olabildiğinde küçük kesilir ve lipom etraftan zorlayarak bu küçük kesikten çıkarılır. Küçük kesikten çıkarmanın tek mantığı daha küçük bir ameliyat izi kalmasıdır. Lipomun alındığı yer tercihen estetik dikişlerle kapatılmalıdır, normal deri dikişi şeklinde kapatılırsa dikişlerin ciltte yaptığı izle bütünleşip balık kılçığı gibi görünen bir ameliyat izi ortaya çıkar. Bu tarz dikiş vücutta kullanılır kafadakiler için dikiş tekniği daha farklıdır. Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı üzere fark edilir edilmez alınması durumunda küçük belirsiz bir iz kalır bu sebeple büyümesi beklenmemeli olabildiğince küçükken alınmalıdır.

Yağ Bezesi Ameliyatı
Son derece basit bir ameliyatla alınabilmektedir. Kitlenin büyüklüğüne göre 2-4 cm lik yer uyuşturulur, deri kesilir ve bezeye ulaşılır. kapsülüyle doğurtularak çıkarılır. Oluşan kesik estetik yani gizli dikişlerle kapatılır. Çizgi şeklinde hafif bir iz kalır. İşlem neredeyse tamamen ağrısız yapılabilir, sadece uyuşturucu iğne yapılırken haif bir acı olur. Ameliyattan sonra hasta normal yaşamına döner, isti,rahat gerekmez. dikişler gizli konduğu için ertesi gün banyo yapılabilir. Pansuman ve dikiş almak gerekmez.
Yazar; Op. Dr. Seher Şirin

Net ücret almak için şu cep telefonlarından whatsappla fotoğraf gönderebilirsiniz

Şişli: 0532 463 9682

Kadıköy: 0542 231 2823

Bakırköy: 0542 621 0888

Bursa: 0532 152 26 75

Ankara: 0505 119 3690

İzmir: 0542 295 52 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.