Yağ Aldırma (Liposuction) Hakkında Önemli Tüyolar

Liposuction işleminin amacı nedir ?
Liposuction genel ameliyat şartlarında ve steril ortamda yapılmakta olan bir operasyondur. Bu operasyon, farklı cihazlar ve tekniklerden faydalanılarak cilt altındaki yağ dokusunun parçalanması ve vakumla alınması olarak özetlenebilir. Liposuction işleminde amaç yağ hücrelerini sayısal olarak azaltmaktır. Erişkinlik dönemine girildiğinde vücuttaki yağ hücreleri sayısı sabitlenir ve kilo artış ve azalışlarından da bu yağ hücresi sayısı etkilenmez. Bir başka deyişle, kilo alırken artmaz, kilo verirken de bu sayı azalmaz. Kilo alırken bu yağ hücreleri şişer ve kilo kaybında da büzüşürler. İşte bu noktada, liposuction işlemi, fazlalık oluşturan ve görsel olarak rahatsız eden belirli bölgelerde depolanmış yağ hücrelerini vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece de kilo alımlarında ya da kilo vermede uygulanan bölgedeki şekil düzelmesi ve incelme daha kalıcı olur. Ancak aşırı kilo alımlarında da daha önce uygulanan bir liposuction uygulamasının da maalesef bir faydası olmayacaktır artık.

liposuction-yag-aldirma

Liposuction zayıflatmaz, şekillendirir…
Bir çok kişinin düştüğü en büyük yanılgı, liposuction yani yağ aldırma işleminin kilo vermek için yaptırıldığıdır. Oysa ki bu işlem aslında vücut şekillendirme operasyonudur ve doğru ellerde yapıldığında da vücut hatlarını güzelleştirir. Kilo vermek ile hiçbir şekilde eritilemeyen kaybolmayan gitmeyen yağların alınması işlemidir. Özetle, liposuction, zayıflama yöntemi olarak kabul edilemez.

Yağ aldırma işlemi, daha çok ne kadar spor yapsanız da, ne kadar diyet yapsanız da incelmeyen bölgelerde, bölgesel yağlanmalarda uygulanır. Liposuction operasyonunda kişiden genelde 5 litreye kadar yağ alınabilmektedir. 5 litreden fazla yağ alınması hastanın rahatsızlık ve ölüm oranını ciddi olarak arttırmaktadır. Vücuttan çok fazla yağ alındığında, travmalara, deri hasarına ve deride torbalanmalara sebep olabilmektedir.

Liposuction işlemi sonrasında nelere dikkat etmeliyiz ?
Liposuction sonrasında mutlaka beslenmemize ve fiziksel aktivitelerimize de dikkat etmeliyiz. Aşırı kilo alımından da uzak durmaya çalışmalıyız. Liposuction işlemi sonrasında doktorunuz size kanama ve ödem oluşmasını önlemek amacıyla korse ya da elastik bir çorap giydirecektir. İyileşme sürecinin daha sağlıklı olabilmesi için, ilk bir ay olabildiğince kendinize dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine de harfiyen uymalısınız. Özellikle ilk ay ağır işlerden uzak durmalısınız. Operasyon sonrasında sonucu hemen göremezsiniz, bu sebeple sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz.

Liposuction işlemi hangi bölgelere uygulanabilir ?
İstenmeyen yağların biriktiği tüm bölgelere uygulanabilir;
– Basen ve bacak içi bölgesine,
– Karın ve kol bölgesine,
– Bel ve sırt bölgelerine,
– Gıdı bölgesine,
– Erkeklerdeki meme ve karın bölgelerine de uygulanabilir.

Vaser Liposuction nedir, nasıl bir farkı vardır ?
Günümüzde en etkili ve konforlu yöntem olarak kabul edilen ise VASER LIPOSUCTION yöntemidir. Vaser Liposuction’ı, ultrason dalgaları yardımıyla yapılan liposuction olarak tanımlayabiliriz ; Yağ parçalanmasını fazlalaştırmak için altın ucu bulunan prob ile bölgeye ultrasonik dalgalar verilir. Bu verilen dalgalar, yağ hücrelerine etki ederek parçalanmasını sağlamaktadır. Yağ dokusunun ultrason dalgalarıyla eritilmesinin ardından, ince kanüller yardımıyla o bölgedeki yağlar çekilir. Vaser liposuction yönteminde, diğer yöntemlere göre daha fazla yağ alınabilmektedir. Klasik liposuction ameliyatlarına göre deride daha fazla germe ve sıkılaşma olmaktadır. Selülit sorunu yaşayan ve ne yapsa da selülitlerinden kurtulamayanlar için de çok etkili bir tercih olacaktır. Kan damarlarına zarar verilmeden ve cilt altı yüzeyel yağ tabakasına işlem yapıldığından da olabildiğince düz bir cilt görünümü elde edilir. İyileşme hızı da diğer yöntemlere göre çok daha hızlıdır.

Vaser Liposuction işleminin avantajları nelerdir ?
– Güvenli ve etkili bir yöntemdir,
– Liposuction işlemi sonrasında kesi izi olmaz,
– Ağrı ve morarma minimal seviyededir,
– Daha farklı bölgelere de uygulanabilir : sırt, omuz, popo…vb.
– Alınan yağlar başka bölgelere dolgu olarak kullanılabilir. Bu yöntem ile hastadan alınan yağlar isteğe göre, yüz, kalça veya vücutta çöküntü olduğu hissedilen alanlara aynı seansta enjekte edilerek dolgu yapılabilmektedir.

Yazan ve Derleyen : Nur B.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.