Vücut Geliştirme İlaçları Zararlı mı?

vucut-gelistirme-ilaclari-z

Vücut geliştirmek güzel de kullanılan ilaçlar ve tozların zararlarını bilmekte yarar var. Öncelikle sevindirici bir husus var. Çünkü ülkemizde spora daha fazla önem verilmeye başlandı. Hem genç hem de orta yaşlılar artık daha çok spor salonlarına gidiyor. Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır spor yapmak. Öncelikle bunu belirtmeliyiz. Fakat her şeyde olduğu gibi bunda da aşırıya kaçtığımız zaman istenmeyen sonuçlar elde edilebiliyor. Aşırı kaslı görünmek, kas yükünü artırmak, vücudu aşırı geliştirmek için kullanılan bu ilaçların ciddi sonuçları olabilir. Bunların başında anabolizanlar geliyor. Bunlar bir tür sentetik hormon kortizon yapısında ilaçlardır. Aslında kanser hastalarında, AIDS hastalarında ya da gelişme eksikliği olan çocuklarda kemik ve kas gelişimini tamamlamak amacıyla verilirler. Fakat daha yüksek volümlü kas elde etmek, daha iyi görünmek amacıyla kullanıldıkları zaman istenmeyen etkileri olabiliyor. Bu sentetik hormonlar, özellikle kalp kası üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Bu konuda Op.Dr.Serdar Erkan şunları söyledi;

Kalp kasını kalınlaştırarak kalp yetmezliğine neden olabilirler

Vücut Geliştirme İlaçlarının Zararları ;
Vücutta aşırı su tutulmasına bağlı olarak şişlik yaratabilirler. Bu ödem sebebiyle böbreklerin yükü artabilir.
Cinsel istek üzerine olmasa da kısırlığa neden olabilirler. Geri dönüşümü olmayan, yani tedavisi imkansız bir kısırlıkla sonlanabilir. Ayrıca bunlar bir tür hormon olduğu için, kanser oluşumuna yol açabilirler. Aşırı agresif tutum, saldırgan bir davranış biçimi alışkanlık yaratabilirler. Ve bunlar kontrolsüz kullanıldıkları için son derece tehlike arz edebilir.

Burada birinci derecede sorumlu olarak ben vücut geliştirme hocalarını görüyorum. Bunlar takıntılı halde vücut geliştirmeyi, büyütme şeklinde düşünürler. Ve gençleride bilinçsiz bir şekilde bu ilaçları kullanmaya itiyorlar. Bu son derece tehlikeli olabilir. İkinci bir grup ilaçlar hormonların doğrudan alınmasıdır. Bunların aynı şekilde kanserojen etkileri olabilir ve kalıcı kısırlık yapabilirler. Ve gençler maalesef bunları bilmeden kullanıyorlar. Bunların ucuz olan ağızdan alınan tabletleri vardır ki daha yüksek risk taşırlar. Ağır karaciğer hasarı yapabilirler ve çok ciddi sonuçlar doğurabilirler. Ölümle bile sonlanabilir. Bu sebeple bunların kontrolsüz kullanımı son derece yanlıştır. Bu yüzden spor hocalarına çok iş düşmektedir. Ayrıca belirtilmeli ; aşırı vücut geliştirmenin inanılmaz yüksek volümlü kaslar oluşturmasının temelinde bir takım zihinsel ve ruhsal problemler olduğunu düşünüyorum. Çünkü spor, sağlıklı bir amaç ve yaşam için yapılır. Dev gibi kaslar oluşturmak için yapılmaz. Eğer siz böyle kas oluşturmak istiyorsanız sizin zihninizde bazı sorunlar var demektir. Ve bu zihniyette ki sorunlu hocalar maalesef gençlere ölümle sonuçlanabilecek ilaçlar vermektedir.

Protein Tozunun Zararı Var mı ?

Protein tozları, hormontozlarının yanında biraz daha masum denilebilir. Bildiğimiz gibi protein tozları protein kaynaklarıdır. Aslında protein kaynaklarını doğal yollarla elde etmek çok daha faydalıdır. Proteini yumurta akı, tavuk, balık, baklagiller gibi doğal kaynaklardan aldığımız zaman hem daha yararlı olur, hem de olası bazı yan etkilerden arınmış olunur.

Özetle
Gençler vücut geliştireceğim diye sağlığınızı bozmayın doğal besinlerle geliştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.