Varisin Tehlikeleri

Varis çok ciddi şikayet yapmaması sebebiyle tedavisi ertelenen yaygın bir hastalıktır. Yaygınlığı erkeklerde daha az olsa da erişkin kadınlarda %50’ye kadar çıkabilmektedir. Aslında varis diş çürümesi gibidir kendi haline yada ilaçla düzelmez ve bir gün mutlaka sizi ciddi şekilde rahatsız edebilir.

varisin-tehlikeleri

Damar iltihabı diğer adıyla flebit toplar damarda mikrop birikmesi sonucu ortaya çıkan iltihabi bir durumdur. Benzer olarak trombo flebit ve yüzeyel flebit te vardır. Birbirine benzer sorunlardır. Tedavileri de yakındır. Emboli riski arttığı için uzman kontrolünde olunmalıdır.

Varise bağlı yaralar açılması
Deri beslenmesi bozulunca küçük yaralanmalarla veya kendiliğinden yaralar çıkabilir. Hayati tehlikesi çok yüksek değildir ama hastanın yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürür. Tedavisi aylar yıllarca sürebilir. Çağdaş tedavi yöntemi PRP bu süreyi çok kısaltır. PRP de hastadan kan alınır yara iyileşmesini hızlandıran hücreler seçilerek yaranın olduğu noktaya enjekte edilir.

Emboli Atması
Variste kanın damar içinde akım hızı yavaşlar ve pıhtılaşma riski artar. İşte damarın içinde oluşan bu pıhtılar kopup kalbe kalpten de akciğere gidip akciğer damarını tıkayarak ciddi soğlık sorununa neden olabilir. teorik olarak olma ihtimali varsa da çok seyrek rastlanan bir sorundur. Damar içinde pıhtı oluşmasının bir diğer nedeni de flebit dediğimiz damar iltihabıdır flebit te emboli riski oluşturabilen sorundur.

Damar tıkanması
Varisli bölgeden kopan pıhtı damar yoluyla akciğere gider ve buradaki damarı tıkar. Varisin en tehlikeli riskidir. Öldürücü olabilmektedir. Çok seyrek görülmesi varis sorunu olanlar için şanstır.

Bacaklarda leke
Damarlardaki sorun zamanla deriye sirayet eder ve kahve rengi lekelenmeler ortaya çıkar. Lazerle tedavi edilebilir ancak başarısı düşüktür.

Varis kanaması
Deri bir şekilde yaralandığında ki deri çok incelebilir, yaralanma noktasından abartılı kanama olabilir. Yine seyrek rastlanan ama ciddi bir sorundur. Ailede tam bir panik havası ortaya çıkar. En yakın sağlık kuruluğundan yardım alınmalı bu süre boyunca bacağı bağlama şeklinde değil kanama noktasına basınç uygulama şeklinde ilk yardım uygulanmalıdır.

Flebit
Toplar damar iltihabı demektir. Toplar damarın genişlemesi sebebiyle içindeki kanın uzun süre ve yavaş akması sonucu mikrop bulaşmasıyla ortaya çıkar. Varisin olduğu bölgede damarda sertleşme, geniş alanda kızarıklık, bölgesel olarak ısı yükselmesi, ağrı gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Tedavisi ilaç ve istirahatla yapılır.

Önemli olmayan ancak yaşam kalitesini düşüren sorunlar
Ağrı; Sabah azdır günün ilerleyen saatlerinde giderek artar
Bacağa kramp girmesi; Gece uykudan önce hastayı rahatsız eder
Şişlik; yine sabah yoktur ancak ayakta kaldıkça gün içerisinde giderek artar.
Yanma; Gün boyu sürebilir.
Karıncalanma; daha çok yatağa girdikten sonra ortaya çıkar

Bu fiziksel şikayetler varis ilaçları ve çorapla daha az yaşanır. Gün içinde yürüyüş yapmak yada ayakların altına sandalye koyarak istirahat etmek şikayetlerin daha az ortaya çıkmasını sağlayabilir ancak kalıcı çözüm değildir. Kalıcı çözüm için lazer, radyo frekans, skleroterapi ve köpüklü tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ameliyat uygulamaları artık kamu kuruluşları dışında yapılmamaktadır.

Bilgiler Türkiye’nin altı şubeyle hizmet veren tek varis tedavi merkezi Idea Klinik’in resmi internet sitesinden alınmıştır.

Kaynak: https://www.istanbulvaristedavi.com/varis-hastaliginin-zararlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.