Varis Tedavisinde Son Yöntem Micro Sclerotherapy

Micro sclerotherapy, son yıllarda kılcal damar tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmakta olan radyo frekans ve lazer yöntemine alternatif olarak geliştirilmiştir. Bu yöntem kılcal varisleri çok yaygın şekilde olan hastaların tedavisinin daha pratik ve hızlı şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Varisin üç çeşidine de uygulanabilen yöntem, bu konuda uzman hekimler tarafından uygulandığında olumlu sonuç vermektedir. Kadınların %60’ının varis sorunundan müzdarip olduğu düşünüldüğünde, bu tedavi yönteminin hızlı bir şekilde yaygınlaşması beklenmektedir.

varis-tedavisinde-micro-scleroteraphy

Micro Sclerotherapy Uygulaması?

İki türlü yapılabilmektedir.
– Sıvı sclerotherapy
– Köpüklü micro sclerotherapy

Sıvı Sclerotherapy
İlaç içerisinde poidokanol ismi verilen hammadde bulunmaktadır. İlaç direk ampülden çekildiği şekilde uygulanmaktadır. İnce damarların tedavisi için binde beşlik oran kullanılmaktadır. Enjektöre çekilen uygun oranda ki ilaç çok ince uçlu bir iğne ile sorun yaratan damara enjekte edilerek kırmızı ve mor renkte ki damarlar tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemin sonucu oldukça başarılı olduğu gibi kesin ve net olarakta ifade edilebilmektedir.

Köpük Sclerotherapy
Sıvı olarak uygulanan ilaç oranının 4 katı kadar bir miktar hava ile karıştırılarak köpük elde edilmektedir. Aktif madde aynıdır fakat köpürtüldüğünde daha az miktarda ki ilaç ile daha fazla kılcal damar çatlağı tedavi edilebilmektedir. Scleroterapy e göre iki kat daha fazla yoğunluk sergileyen maddenin yüzde bir oranı kullanılabilir. Az önce scleroterapy yönteminde de belirtildiği gibi çok ince uçlu bir iğne yardımıyla sorun yaratan damarın içine enjekte edilen köpük yine kırmızı ve mor damarların tedavi edilmesini sağlamaktadır. Bu teknikte de sonuç son derece başarılı olmakla beraber, kesin ve net şeklinde de ifade edilebilir.

Mikro Sklerotherapy Kimlere Yapılır?

Varis için uygulanan diğer tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerinde olduğu gibi scleroterapy de hamile kadınların dışında herkese son derece güvenilir bir şekilde uygulanabilmektedir. Anne adaylarında uygulandığında çocuk üzerinde bazı risklere neden olabileceğinden tavsiye ve tercih edilmemelidir.

Şort, etek ya da benzeri giyim tarzı olan kadınların bacaklarında bulunan varisler kötü görünüme olanak tanıdığından dolayı bu yöntemle en ideal şekilde tedavi edilebilmektedir.

Mikro Skleroterapi Yapan Hastaneler

Devlet yada üniversite hastanelerinde daha çok ameliyat yöntemi uygulandığından dolayı bu yöntemler tercih edilmemektedir. Özel hastaneler daha pahalı yöntemler olan lazerle ameliyat (EVA) yöntemlerini tercih etmektedir. Konumuz olan tedavi türlerini yalnızca varis konusuna yoğunlaşmış klinikler tercih etmektedir. Ülkemizde varis konusuna oldukça yoğunlaşan, en yaygın tedavi merkezi Idea klinikleridir. İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa illerinde toplamda 6 şubesi bulunmaktadır. Idea kliniklerinin tümünde SGK’sı bulunan hastalara tedavi uygulanabilmektedir. Devlet hastanelerinde kılcal damar estetik bir sorun olarak değerlendirildiği için maalesef SGK’sı olan hastalara uygulama yapılmamaktadır.

Mikro Scleroterapy Fiyatları

Yaygınlığı çok değişken bir sorundur, bir kadında minimal olabilirken bir başka kadında bunun 100 katı olabilmektedir. Ücretlendirme de buna paralel olarak değişkendir. Bu konuda internette ücretlerini yayınlayan tek klinik yine Idea Varis Tedavi Merkezidir ve 1000 TL den başlayıp 7.000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Bu ücret kalın olanları da kapsamaktadır, sadece kılcal olanlarda daha düşüktür ve tüm tedavilerde SGK mensuplarına % 50 indirim uygulanmaktadır.
Yöntemleri iyi araştırmadan tedaviye karar vermemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.