Varis İçin Bilinmesi Gerekenler

varis-icin-bilinmesi-gerekenler-tedavi-haberleri

Bahar dönemi sağlık haberlerinin önemli bir kısmını fazla kilo ve varis tedavileri oluşturur. Bunun en önemli sebebi birkaç ay içinde deniz mevsiminin başlayacak olması ve kışın elbiselerle kamufle eden kusurların meydana çıkmasıdır. Bu haberimiz bacak estetiğinin en önemli sorunu varisler. Idea Varis Tedavi Merkezinden Op. Dr. Orhan COŞKUN ile varisi enine boyuna tartıştık. Tartışmamızı özellikle kadınlar gününe denk getirdik çünkü kadınların yarısından çoğunda varis hastalığı vardır.

Varis Nedir ?

Varis kısaca toplar damarlarda genişlemedir ancak kılcal damarlardaki genişlemeler de bu sınıfa sokulmaktadır. Burada genişleme yanı sıra damarda uzama, kıvrılma, duvar kalınlığında incelme gibi ek sorunlar da vardır. Tedavi edilmesi gereken yoksa giderek ilerleyen ve yara açılması gibi ciddi sorunlara neden olan bir hastalıktır.

Varis Nedenleri ?

varis-yarasiEn önemli nedeni damar içinde basıncın yükselmesini engelleyen küçük kapakçıkların bozulması görev yapamaz hale gelmesidir bunun en önemli nedeni genetik kodlardaki bozukluktur yani ailesel bir hastalıktır. Op. Dr. Orhan COŞKUN olayın patolojisini şöyle izah etti; Toplar damarlar vücuttan toplanan kanı kalbe taşırlar ve bu taşıma işlemi yer çekiminin aksine aşağıdan yukarı doğrudur. Kanın yukarı doğru taşınması vücudun alt kısmındaki toplar damarlarda kanın geri dönüşünü engelleyen tek yönde açılan kapakçıklar sayesinde olur, bu kapakların bozulması ile kan akımının yukarıya doğru değil aşağıya doğru olması ile damarlarda genişleme, kanın göllenmesi gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkar.Diğer bir oluşum şekli ise; toplar damarın pıhtı ya da bası ile tıkanmasına bağlı olarak kanın düzgün bir biçimde yukarı doğru akamaması sonucunda, toplardamar kan basıncı dokulardaki normal basıncının üzerine çıkar. Seneler ilerledikçe gerçekleşen bu sürekli basınç olayından dolayı, dokularda ve genellikle bacak derisinde bozulmalara bağlı olarak yara oluşur.

Varisin Belirtileri :

Sıklıkla ayak bileği ve diz arasında olur, daha çok ayak bileği ön yüz kısmında oluşur, cilt koyu renkli pul pul ve kalınlaşmıştır. Genellikle bacak kısmında varisler vardır. Yaralar belli bir boyutta ve düzende değildir. Aynı anda birçok farklı boyutta ve görüntüde yaralar olabilir.Varisler yetişkin nüfusun yüzde 15-20 sini etkiliyor. Ailesel geçiş oranı ırk ve bölgelere göre yüzde 60-85 arası değişir. 20-70 yaş arası kadınların yüzde 55’ i varislerden şikayetçidir. Türkiye’de etkilendiği düşünülen kişi sayısı yaklaşık 10 milyondur, ancak kesin bir istatistik yoktur.

Klinik Bulgu Olarak;

Bacaklarda sızı, ağrı
Gece krampları
Bacak şişmesi
Koyu renkli lekeler olması
Yara açılması
Bacakta karıncalanma
Bacak uyuşması

varisi olanlarVaris Kadınlarda En Sık Görülen Hastalıktır

Erkeklerden 5-10 kat daha sık olduğu yönünde yayınlar vardır, bu oran farkı erkeklerin kıllar sebebiyle daha az rahatsız olması ve bu nedenle daha seyrek muayene olması olarak değerlendirilir.

Kadınlarda sık olmasının nedenleri
Kadınlık hormonları
Doğumlar
Doğum kontrol hapı kullanımı
Genetik yatkınlık

Varis Yarası Nasıl Geçer

Çok ciddi bir yan etkidir, damarladaki staza bağlı olarak doku beslenemez ve bir anlamda çürür. Yaralar ihmal edilmemelidir, yara sebebiyle kişi ayağını bile kaybedebilir. Tedavi gecikirse yarada enfeksiyon gelişmesine neden olur, yara genişler, derinleşir ve büyür. Uzun süren enfeksiyon durumu dokuları geçip kemiğe kadar ilerlemesine neden olabilir. Bu tedavi sürecini daha uzun ve sıkıntılı bir yola sokar. Kemik enfeksiyonları 3/6 ay arası antibiyotik kullanımına neden olabilir bu bile kesin bir iyileşme çok zaman alabilir.

Bu yaraların iyileşmesi için bir çok bakım tarif edilmiştir, son yıllarda tanımlanan PRP ile tedavi gelinen son noktadır. Varis yarasını klasik yöntemlerin sekizde biri kadar sürede iyileşmektedir. Türkiye’de 5 şube ile hizmet veren Idea Klinik PRP konusunda en yetkin kurumdur.

Varis Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler;

Uzun süre ayakta kalınmamalı ya da uzun süre hareketsiz oturmamalı
Düzenli yürüyüş, egzersiz ve spor çok önemli
Kilo alınmamalı fazla kilolardan kurtulmalı
Hastalığa özel çorap giyilmeli
Mümkün olduğu kadar ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmeli
Dolaşımı bozacak dar ve sıkı giysiler tercih edilmemeli
Uzun uçak yolculuklarında veya konferanslarda her 35-45 dakikada bir kalkıp hareket edilmeli
Uzun otomobil yolculuklarında her 45 dakikada bir kısa süreli yürümeye özen gösterilmeli
Otururken bacakları üst üste atmaktan kaçınılmalı
Her gün bacaklara 1-2 kez soğuk duş yapılabilir.
Sigara kullanılmamalı
Aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalı

Varis Çorabı Tedavi Eder mi?

Hayır çorabın tedavi edici etkisi yoktur sadece kişinin bacaklarda sızı, gece krampları, bacak şişmesi, koyu renkli lekeler olması, yara açılması, bacakta karıncalanma, bacak uyuşması gibi şikayetlerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Varis Tedavi Yöntemleri;

Zaman içinde bir çok yöntem geliştirilmiştir, Op. Dr. Orhan COŞKUN tedavi seçenekleriyle ilgili şu yorumu yaptı;en etkili yöntemler köpük ve radyo frekans yöntemleridir. Kısaca özetlemek gerekirse;

Varis Ameliyatları

Stripping ve pake exizyonu yöntemidir,kasıktan toplar damarın içine sokulan tel ayak bileğine kadar uzatılır,burada damar bağlanarak kasıktan çekilir.Sadece ana toplar damar çıkarılmış olur.Yan dallar,orta kalınlıktaki damarlar tedavi edilmemiş olduğu için % 60 tekrar ihtimali vardır.Ağrı,istirahat gereksinimi,bandaj uygulaması gibi sıkıntılar sebebiyle genellikle devlet hastanelerinde yapılmaya devam edilmektedir.Teknoloji kullanılan merkezlerin uygulamadığı bir yöntemdir.

Varis Köpük Tedavisi

Varis tedavisinde kullanılan ilaçla varisi kurutma yöntemini alternatifi olarak giderek yaygınlaşan bir tedavi şeklidir. Köpükle varis tedavisinde hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç varisli damarın büzülerek yok olmasını sağlar.Tedavi edilen varis şeklini almış damar sonsuza kadar kadar yok edildiğinden aynı damarda varis tekrarlamaz.

Cilt üzerinde lazerle tedavi

Kılcal varis tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir.Uygulanan kılcal varis için kalıcı tedavi sağlar.

ilaçla damar büzüştürme tedavisi

Damar iç yüzeyini kimyasal olarak tahriş edip büzüştürerek kapanmasını ve vücut tarafından metabolize edilerek yok edilmesini sağlama esasına dayanır.Uzun yıllardır bir çok ilaç kullanılmıştır.Uygulama kolaylığı başarısının yüksek olması,tekrarının az olması ve hasta rahatlığı yönünden üstünlükleri sebebiyle yaygın olarak kullanılan ve giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir.İlacın damara veriş tarzı ve sonraki uygulamalar değişebilir.Eski tedavi yönteminde ilaç uygulandıktan sonra bacağa elastiki bandaj sarılırdı.Genel hasta rahatlığını kısıtlaması,fazla pıhtı olması ve ayakta şilik yapması gibi sebeplerle giderek kullanımı azlamaktadır.

Radyo Frekans Tedavisi

Kılcal ve retiküler varis tedavisinde kullanılır.Damar cilt üzerinden uygulanan radyofrekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur,bir varis için tek seans genellikle yeterli olmaktadır

Endo Venöz Lazer

Lazer yüksek ısı taşıyan ışık huzmesidir tedavide bu ısı taşıyan ışığın ısıtma gücünden yararlanılır.Damar içinden girilerek lazer enerjisiyle varisin iç duvarının yakılması şeklinde yapılır.Laser ışığını taşıyan prob (kablo benzeri ışık geçiren kıvrılabilir çubuk) diz bölgesinden cilt kesilerek açılan bir delikten damar içine sokulurarak iletletilir.En üst seviyeye gelindiğinde ışık enerjisi verilerek damar duvarı tahrip edilerek geriye doğru çekilir.

Varis Kremleri;

Tümüyle ticari amaçla üretilen ne klinik bulguları ne de hastalığı geriletebilen hiçbir etkisi yoktur. Para ve zaman kaybına neden olan ve uzak durulması gereken ürünlerdir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yapan Hastaneler;

Devlet ve üniversite hastaneleri gibi kurumlar statükocu yapıları sebebiyle hala ameliyatlar yapılmaktadır. Varis tedavisine yoğunlaşmış Idea Klinik gibi tüm teknolojiyi bünyelerinde barındıran kurumlar hastalığın hiçbir aşamasında ameliyat yapmamakta tümünü ameliyatsız tedavi edebilmektedir. Bu konuda Op. Dr. Orhan COŞKUN şunları paylaştı; çapı 1 mm olan kılcallardan 25 mm ye kadar yani başparmak kalınlığına kadar genişlemiş tüm varisleri ameliyatsır yöntemlerle tedavi edebilmekteyiz, bu şekilde hastalarımız günlük sosyal yaşamlarına ara vermeden sorunlarından kurtulabilmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.