Kadinlarin Korkulu Rüyası Vajinal Enfeksiyon!

Vajinit ( Vajinal Enfeksiyon) Nedir?

Vajinit vajina mukozasında ortaya çıkan iltihaplanmalar olarak tanımlanabilir. Vajinit kadınlar arasında oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur. En sık üreme çağında olan kadınlarda görülür. Ancak menopoza bağlı olarak hormanal değişim yaşayan kadınlarda da görülebilmektedir.

Neden Olur?

Vajinit oluşmasının nedeni vajina mukozasında oluşan değişimlerdir. Vajinada bölgenin nemliliğini sağlamak için beyaz ve bulanık akıntı meydana gelmektedir. Bu akıntı bölgenin sağlıklı kalması açısından önemlidir. Normal olarak vajina mukozasına mantar ve bakteriler bulunmaktadır. Bu bakterilerin normal oranlarda bulunması sağlık açısından faydalıdır. Ancak çeşitli faktörlere bağlı olarak vajina mukozasında ortaya çıkan değişiklikler mantar ve bakterilerin normal olandan fazla olmasına yani artmasına neden olmaktadır. Bu durum vajina mukozasında iltihaplanma ve enfeksiyona neden olarak vajinit oluşturmaktadır.

Vajinit oluşumundan üç etken rol oynamaktadır:

  • – Mantarlar (Candida albicans)
  • – Bakteriler (Gardnerella vaginalis)
  • – Parazitler (Trichomonas vaginalis)

Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  • Vajinal kaşıntı
  • Vajinada şişlik ve kızarıklık
  • Vajinal döküntü
  • İdrara çıkarken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı veya yanma
  • Vajinal ağrı
  • Beyazımsı gri ve yoğun vajinal akıntı ( normalden fazla)
  • Bazı kadınlarda vajinal akıntı peynir gibi görününebilir

Normalden çok ve kötü kokulu akıntılar vajinal enfeksiyon belirtisi olabilir!!

Bu belirtilerden bir veya bir kaçının görülmesi halinde mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Vajinit tek başına riskli ve ölümcül bir hastalık değildir. Ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi şikayetlere neden olabilmektedir.

Vajinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajninit teshis ve tedavisi için jinekoloji polikliniğine başvurulmalıdır. Teşhis akıntıdan alınan örneğin incelenmesinden sonra konulur. Bunun sebebi sorunun neden kaynaklı olduğunun tespit edilmesi ve ona göre bir tedavi belirlenmesidir. Çünkü sorun mantar, parazit veya bakteri kaynaklı olabilmektedir. Bunun için akıntıdan alınan örneğinin kültürüne bakılması gerekmektedir.

Mantar Kaynaklı Vajinit (Candida Albicans)

En sık görülen vajinal enfeksiyon türüdür. Kandidiyaz olarak da bilinir. Sebebi candida ismi verilen bir mantardır. Candida mantarı normal olara vücutta az sayıda bulunmaktadır. Ancak candida mantarının artması vajinal enfeksiyona neden olmaktadır.

Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda ağızdan alınan ilaçlar ya da vajinaya yerleştirilen fitiller kullanılmaktadır. Mantar enfeksiyonu için antifungal ürünler kullanılmaktadır.

Bakteriyel Vajinoz (Gardnerella Vaginalis)

Tıpkı mantarda olduğu gibi olağan olarak vajina florasında bulunan bakterilerin gerekenden fazla artmasına bağlı olarak oluşmaktadır. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda vajinal akıntı da kötü koku en yaygın belirtidir. Kaşıntı pek rastlanmaz.

Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda doktorlar genellikle antibiyotik reçete etmektedir. Reçete edilen ürünler ağızdan alınabilir veya jel şeklinde lokal olarak uygulanabilir.

Parazit Kaynaklı Vajinit (Trichomonas Vaginalis)

Parazit kaynaklı oluşan enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla bulaşanlardır. Bu enfeksiyonu yaşayan kadınlarda cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklarında görülme riski artmaktadır.

Vajinit hastalığında ortaya çıkan kaşıntılar çok şiddetli olmasından ve genital bölgede olmasından dolayı kadınları toplum içerisinde zor durumda bırakabilmektedir. Hastalığın tedavisine ek olarak tedavi sürecinde kaşıntı probleminin çözülmesi için Pruzon isimli kaşıntı kremi kullanılabilir. Ayrıca sebebi belli olmayan genital kaşıntılarda da kaşıntı sorununun ortadan kalkmasında etkili bir üründür. Pruzon yalnızca kaşıntı sorununu çözer. Bu sebeple kaşıntı sorununun altında yatan neden mutlaka tespit ve tedavi edilmelidir.

Ağızdan alınan tek doz ilaçla tedavi edilir. Enfeksiyonun tekrar etmemesi için partnerinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.