Uyurken kırışıklık oluşumunu önlemek

Uyurken kırışıklık oluşumunu önlemek için 7 akıllı yöntem !

Uyku ve güzellik, birbirine son derece bağlılardır. Adı üstünde “güzellik uykusu” diye bir tabir bile vardır. Genç, sağlıklı ve dinç bir vücut için her zaman düzenli ve derin uyku şarttır. Uyku sırasında, hormonlarımız dengelenir ve vücut kendini yeniler, özellikle de cildimiz yenilenir. Gece uykumuzda, yaşlanma etkilerini azaltacak yollar da vardır. Uyku sürecimize, biz de yardımcı olursak, kırışıklıklara karşı çok daha iyi bir mücadele verebiliriz.

kirisiklik-onlemek

Uyurken, kırışıklıklar ile mücadelede işte o 7 altın kural :

1 – SIRT ÜSTÜ UYUYUN !

Öncelikle hatırlatmamız gerekir ki, uyku sırasında da kırışıklık oluşturabilecek etkenler vardır. Bunlardan ilki ise yatış pozisyonumuzdur. Eğer yüzümüzün yanı yastığa temas edecek şekilde yan ya da yüzüstü yatarsak, o zaman yastıkla birlikte alın ve yanaklarda derin uyku hatlarının yani kırışıklıklarının oluşmasına neden olur. Kırışıklıklar, cilt hacminin azalması, kollajen ve elastikiyet kaybı nedeniyle oluşur. Ancak, bir de tekrarlanan baskı ile yani örneğin her gece hep aynı tarafınıza uyuduğunuzda yüzünüze yaptığınız basınç ile de kırışıklıklar oluşabilir ve yüz hatları daha belirgin hale gelebilir.

Belirttiğimiz gibi, yan ya da yüzüstü yatmak, yüzün belli bir bölgesine basınç uyguladığından kırışıklıklara sebep olabilmektedir. Bu sebeple tavsiyemiz sırt üstü uyumaya çalışmaktır ve bedeninizi olabildiğince buna alıştırmaktır. Yan ya da yüzüstü uyku uyuyanlarda oluşan bu belirgin hatlar, uyku çizgileri olarak da anılır.

Sırt üstü uyumak bir çok insan için rahatsızlık verici olabilir. İnsanların alışkanlıklarından vazgeçmesi de zordur. Ancak, belli bir süre sonra buna alışabilirsiniz. Bu yeni pozisyonda uyuyabilmenize alışabilmeniz için de üretilmiş yastıklar vardır. Bu özel yastıkların, kırışıklıkları azaltmaktan, cildi temiz tutmaya, ve hatta cilt hücrelerini nemlendirmeye kadar faydası vardır. Ya da özellikle uçuşlarda, uzun yolculuklarda kullandığımız içi oyuk boyun yastıkları da size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu yastıkları yatakta kullanabilirsiniz. Sizin sırt üstü yatmanızı kolaylaştıracaktır.

2 – YASTIK KILIFINIZIN KUMAŞINI DEĞİŞTİRİN !

Baktınız ki, sırt üstü yatmakta zorlanıyorsunuz, elde değil mutlaka hareket ediyorsunuz ve sürekli pozisyon değiştiriyorsunuz, burada en iyi yol, yastık kılıfınızın girintili çıkıntılı ya da dantelli modeller olmamasına ve kumaşının saten ya da ipek gibi bir kumaştan olmasına dikkat edin. İpek ya da saten düz kumaşlar da yastık kaynaklı uyku çizgilerini önlerler. İpek ve saten kumaşlarla cildiniz yastık üzerinde kayacaktır. Dolayısıyla daha az sürtünme ve baskı olacaktır.

3 – RETİNOL DENEYİN !

Uyku sırasında kırışıklıklarla mücadelede en güçlü silahınız : RETİNOL! A vitamini türevi olan retinollü kremlerin uyku öncesi kullanımı, kollajeni uyararak kırışıklık oluşumunu engeller. Retinol içeren kremleri kullanmadan önce dermatologdan bilgi ve tavsiye alınabilir. Çünkü fazla retinol kullanımında cilt istenmeyen tepkiler de verebilir. Cildinize uyku sırasında kendini yenilemek için mutlaka böyle retinolden zengin bir kremle yardımcı olun. Bu kremleri her zaman temiz, arınmış cilde ve çok iyi kuruladıktan sonra uygulayın. Kremleri bol kullanınca daha da faydalı olur gibi bir yanlış algımız oluyor, ancak ne kadar az ve kararınca kullanırsak bu kremler çok daha etkili olur. Gündüzleri de cildimizi her zaman güneşten korumalıyız.

4 – GECE KREMİ KULLANMAK !

Gece kremi kullanın derken, her yağlı ve ağır kremi kullanın demiyoruz. Daha çok, hyaluronic acid içeren cildi sıkılaştıran bir ürün kullanılmalıdır. Eğer dikkat ettiyseniz, uyandığınızda daha kuru bir cilt ile uyanırsınız. Gece yağ bezleri kendilerini yeniler ve bu durum da cildi kurutur. Bu sebeple yatmadan cildinizi nemlendirici ürünler kullanmanız önemlidir.

5 – MUTFAKTA DOĞAL LOSYONLAR HAZIRLAYIN !

Mutfağınızdaki bazı malzemelerle doğal losyonlar hazırlayarak da kırışıklıklarınızla mücadele edebilirsiniz. En iyi yardımcınız ise hindistan cevizi yağı olacaktır. Hindistan cevizi yağı günümüzde oldukça popülerleşti. Hindistan cevizi yağını, gece kremi yerine kullanmaya başladıktan bir hafta sonra da sonuçları görmeye başlıyorsunuz. Hindistan cevizi yağını da iyice temizlenmiş cildinize az miktarda bir pamuk yardımıyla uygulayın.

6 – TAM BİR UYKU UYUYUN !

Tam uykudan anlayacağımız, kesintisiz ve en az 7 -8 saatlik uykudur. Uyku süresi ve düzeni de vücudun kendini dinlendirmesi için çok önemlidir. Günümüzün koşuşturmacası, iş güç sorumluluklar derken, geç yatıyoruz erken kalkıyoruz ve hiçbir zaman tam bir uyku uyuyamıyoruz maalesef. Gece 22:00 ile 03:00 arasındaki uyku en ideal uykudur. Ne kadar derin ve uzun uyku uyunursa o kadar az stres hormonu salgılanır. Eğer ki vücut gece de stres hormonu salgılamaya devam ederse, cildiniz kuru ve çatlar. Hücre yenilenmesi de sağlıklı gerçekleşmediği için cilt incelir, kırışır ve hatta o nefret ettiğimiz siyah noktalara ve sivilcelere de sebep olur.

7 – ODANIZI HAVALANDIRIN !

Uyuduğunuz odanın havalandırılmasına özen göstermelisiniz. Yazın olmasa da kışın belki bir sorun olabilir, ancak hiç olmazsa uyandığınızda pencerenizi açıp havalandırdığınızda bile uykunuzu daha rahat almanızı sağlayacaksınız. Odanızda ne kadar çok oksijen olursa, cildinizdeki hücreler de bölünürken ihtiyaç duydukları oksijeni bulabilirler. Aynı zamanda çok sıcak ve çok soğuk bir odada da uyumayın. Soğuğa yakın bir ılık ortam çok daha derin uyku uyumanızı sağlar. Ve hatta hatırlatalım, uyandığınızda da yavaş hareket edin, gerinin, esneyin, nefes alın ve yataktan yavaş kalkın.

Genç bir cildin sırrı, düzenli ve düzgün bir uykudan geçer…

Kaynak : Fox news
Çeviri ve Düzenleme : Nur Bolat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.