Televizyon İzlemek Kilo Aldırır mı?

Yemek yerken ek bir ilgi alanı oluşturmak tüketim miktarını artırmaktadır. Bunun en belirgin etkisi de çocuklar üzerinde olmaktadır. Özellikle TV izlerken veya bilgisayarda oyun oynamak gibi ilgi çekici şeylerle uğraşmak tüketilen yemek ve içilen içeceklerin daha fazla miktarda tüketilmesine sebep olmaktadır.

televizyon-izlemek-kilo-ald

Yine gereğinden fazla tüketmek mide hacminde artışa ve oburluğa sebep olmaktadır.

Reklam metni yazarları yemeyi dürtüleyecek şekilde bir senaryo yazmaktadır tabiî ki bununla sınırlı kalmayıp reklam saatleri de insanların yeme saatleri veya artık acıkmaya başladığı gece 22:00 – 24:00 arasında yayınlamaktadır. Özellikle abur cubur dediğimiz cips ve çikolata gibi gıdaların reklamları daha çok bu saatlere denk getirilmektedir.

Gerek reklamların uyarıcı etkisi tüketimi kamçılarken yerken ilginin dağılması da ne kadar tüketildiğinin farkına varılmasını engeller. Doğal olarak bu iki etki daha fazla tüketilmesine ve obeziteye neden olmaktadır.

Peki nasıl yaklaşılmalı?

  • Yemek masasıyla televizyon ayrı yerlerde tutulmalı
  • TV izlerken etrafa gıdalar konmamalı
  • Bilgisayar masasına yiyecek içecek bırakılmamalı
  • Kan şekerinin düşmeye başladığı gece saatlerinde reklamlar daha az izlenmeli
  • Bu saatlerde açlığı yatıştırmaya yarayacak kalorisi düşük meyveler tüketilmeli
  • Kilo artışı fark ediliyorsa ilgili uzmandan destek alınarak beslenme şekli yeniden düzenlenmeli

Özellikle çocuk yaş gurubu eskisi gibi hareketli yaşam sürdürecek alan bulamadığı, günün önemli bir kısmını bilgisayar, telefon, televizyon veya ders çalışarak geçirmesi sebebiyle kilo alma eğilimi fazladır ve daha çok dikkat etmeyi gerektirir. Bunlar arasında tüm aileyi bağlayan televizyon ise en önemli yeri tutmaktadır ve reklamlarla uyarıcı etkisi daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.