Şüphecilik Hastalığı Tedavisi

suphecilik-hastaligi

Şüphecilik (paranoya) hastalığı için yeni bir tedavi şekli geliştirildi. Oxford Üniversitesi Psikiyatri Kliniğinde yapılan araştırmada sanal gerçeklik yoluyla şüphecilik hastalığı olan hastalar kaygılandıkları bazı sosyal durumların tehlikeli olmadığı konusunda eğitilebildi. Biritish Journal of Psychiatry adıyla yayınlanan bilimsel dergide yayınlanan çalışmada otuz kadar paranoyası olan hastanın tedavisi için sanal gerçeklik öğretisi uygulandı.

Şüphecilik Hastalığı Tedavisinde Yeni Gelişmeler
Tedavilerinde sıkıntıya sokan şüpheleri olan bazı hastalar sanal ortamda asansör, metro istasyonu ve tren gibi çeşitli sıkıntılı ortamlarda bulunmaları sağlandı ve çalışmaya katılan bu kişilerin bazılarından bu yaratılan ortamlarda normal yaşamda gösterdikleri şekilde davranmaları söylendi. Çalışmaya alınan diğer hasta gurubuna ise, savunma dürtülerini azaltmaları ve sanal ortamdaki karakterlere olabildiğince yaklaşıp gözlerinin içine bakmaları söylendi yani bir anlamda kaygılarıyla yüzleşmeleri istendi. Yüzleşmesi ve üzerine gitmesi istenen gurubun şüphecilik duygularında azalma olduğu ve sıkıntılarının çok daha hafif düzeylere kadar indiği fark edildi.

Araştırmayı yapan Oxford Üniversitesi Psikiyatri Bölümü doktorlarından Prof. Daniel Freeman, şu açıklamayı yaptı; esas olarak paranoya insanların tehdit altında olduklarına inanırlar ancak bu inancın temelsiz olduğunu kavrayamazlar. Burada yapmaya çalıştığımız sanal ortam da olsa bu öğretiyi kazandırmak yani bu korku ve şüphelerinin temelsiz olduğunu algılamalarını sağlamak. Bunun yanı sıra insanların güvenli bir ortamda olduklarını anlatarak tekrar öğrenmelerini sağlamaya çalışmak. Bu güven ortamı algılandığında paranoid duygular kendiliğinden kaybolup gidiyor dedi. Güven sorunu yaşayan bu gurup hastalar ortamı güvensiz olarak algılamaları sebebiyle evlerinden çıkmamayı tercih ediyor bu durum anti sosyal bir yaşam ortaya çıkarıyor. Oxford Üniversitesi toplumda %1 – 2 oranında rastlanan bu şüphecilik sorununun diğer psikoz gurubu hastalıklarla ilişkili olduğunu öngörüyor.

Şüphecilik Tedavisi Evde Yapılabilir mi ?
Sanal gerçeklik ile yapılan bu çalışmada paranoya hastalarında anlamlı düzelme tespit edilmiştir ancak bunun kişilerin kendi başına yapmaması ve bir psikiyatri uzmanı kontrolünde ve onun onayıyla yapılması gerektiğinde görüşünü de belirtmiştir. Hastanın kendi başına yapmasının sanrıların derinleşmesine neden olabileceği belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.