Sivilce Hapları Zararlı mı?

Sivilce özellikle kişinin kendi bedeniyle daha yakından ilgilendiği ergenlik döneminin en sık görülen hem hastalık hem de estetik sorunudur. Tedavisi bölgesel ürünlerle yapılmaya çalışılır ancak çok ağır olgularda bölgesel ürünler yetersiz kalmakta ve hap şeklinde ilaçlar reçete edilmekte ve kullanılmaktadır.

Bölgesel ürün (krem, losyon, merhem gibi) kullanımında seyrek olarak alerji, yüzeysel yanık, kızarıklık gibi önemli olmayan yan etkiler görülebilir ve ek bir uygulamaya gerek kalmadan yada ürün kullanımına kısa süre ara verilerek sorun çözülebilir.

sivilce-haplari-ve-zararlari

Ağır sivilce vakalarında kullanılan haplar (roaccutanne, aknetrent vs) daha ciddi ve daha ağır yan etkilere sebep olabilmektedir.

Sivilce Hapı Zararları

Genel vücut metabolizması daha doğrusu yağ metabolizmasını etkilediği için daha ciddi yan etki yapabilmektedir. Sivilce ilaçlarının yan etkileri dendiğinde akla ilk karaciğer hasarı gelmektedir. Roaccutane ve aknetrent adıyla satılan ilaçların içeriği olan izotretionin karaciğer için toksiktir yani karaciğere zarar verme özelliği vardır. Bu sebeple kullanıcılar aylık kontrole çağrılıp kan tahlili yapılarak karaciğer fonksiyon testleri istenir ve sonuca göre devam edip edilmeyeceğine yada doz düşürmeye karar verilir. Karaciğer yan etkisi çok ciddi olduğu için yakın takip yapılır. Yine karaciğer yan etkileri sebebiyle belli bir yaştan küçüklerde kullanılmaz.
Bunun dışında bir sorun daha yaşanabilmektedir saç dökülmesi. Saç dökülmesi çok hayati bir sorun olmadığı için doktor tarafından çok önemsenmez ama ergenlik yaşlarında biri için ciddi sosyal sorun olabilmektedir.

Sivilce Haplarının Saç Dökme Etkisi

Sivilcenin hapla tedavisinde kullanılan ilaçların içerdiği izotretionin adlı madde biotin (B7 vitamini) metabolizmasında en önemli enzim olan biotidinaz enziminde eksikliğe neden olur. Biotidinazın eksilmesi B7 (biotin) vitamini metabolizmasını bozar ve kan değeri düşer yani B7 azalmış olur. B7 vitaminin eksikliği de saçın dökülmesine sebep olur. Çok fark edilmez ama biotin eksikliğinden etkilenen tırnak ve deri kalitesi de olumsuz yönde etkilenir. Tırnak yumuşaması, tırnak uzamaması ve çabuk kırılması gibi sorunlar da yaşanabilir.
İsotretionin ciddi biotin eksikliğine neden olduğu için günlük 10 mg alınmalıdır, diğer taraftan akne tedavisi uzun süreceği için biotin tablet alırken 100 tablet içeren kutular tercih edilmelidir. Türkiye’de 10 mg olarak ve 100 tabletlik kutularda sunulan tek ilaç Hair Pharma İlaç Sanatinin ürettiği HP Biotin Tablettir. Biotin satın almak için https://www.enbipharma.com/hp-biotin-10-mg
İsotretionin biotin ilişkisi üzerine yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır ve hepsinde yaklaşık aynı sonuç elde edilmiştir. Bu gurup tabletlerle tedavi olan insanlarda görülen saç dökülmesi 10 mg biyotin ile tama yakın önlenebilmiştir.

 Sivilce Haplarının Yan etkileri Nasıl Önlenir

Karaciğer üzerine olan yan etkilerinden korunmanın tek yolu tedaviyi kesmektir, hasar belirgin ise tekrar aynı tedaviye başlanamaz.
Saç dökülmesi olması durumunda ilacı kesmek 3-4 ay sonra sorunu çözebilir ancak kesilmeden devam etmek te mümkündür. Roaccutane veya aknetrent alınırken günlük 10 mg biotin almak saç dökülmesini durdurur. Sivilce tedavisi süresince ve tamamlandıktan sonraki 2 ay boyunca biotine devam edilmesi gerekir. Bu şekilde dökülme durduğu gibi kalite de eski haline gelir aynı durum tırnaklar için de geçerlidir. Biotin (B7 vitamini) tedavisi altı ay kadar veya daha uzun süreceği için ilaç alırken 100 tabletlik kutular alınması tedaviye uyumu artırır ve daha ekonomik olur. Türkiye’de 100 tablet içeren 10 mg biotin Amerika’dan kaçak getirilip satılan Swanson biotin ve Türkiye’da Hair Pharma İlaç Sanayinin ürettiği Hair Pharmanın baş harfleriyle oluşturulmuş adıyla HP Biotin tablet vardır.

“Saç ekimi ve saça dair her şey” kitabından özetle alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.