Sivilce Cilt Bakterileri Arasındaki Dengesizlikten Gelişir

Her yıl Amerika da 50 milyon insan akne(sivilce) den etkilenmektedir. Akne oluşumu ile ilgili saptanan yeni bulgular tedavinin de değişmesine neden olmuştur.

Çalışma da Dr. Huiying li (David Geffen Tıp Fakültesi- California) ve arkadaşları aknenin bağzı spesifik bakterilerin açığa çıkmasıyla oluşmadığını saptadı.

Akne oluşumunda en önemli rol bakteri dengesinin ciltteki bozukluğudur.

Dr. Li ve takımı bulgularını Amerika da 2017 de yaptıkları mikrobiyoloji konferansında sundu.

Akne derinin inflamasyonuyla karakterize olup; papül, siyah nokta, beyaz nokta, nodül ve kist şeklinde kendini gösteren bir süreçtir.

Akneden en çok etkilenen bölgeler yüz, boyun, göğüs duvarı, sırt ve omuzlardır. Çünkü bu bölgelerde yağ bezleri sayısı diğer bölgelere göre daha fazladır. Bu bezler sebum (yağ) üreterek cildi yağlandırır.

Bazen çok fazla sebum üretilir. Bu durum gözenekleri tıkayarak istenmeyen bakteri gelişimine yol açar. Bu da sivilce oluşmasına yol açar.

Propioni Bacterium bakterisi, akne gelişiminde anahtar rol oynar. Çalışmalar göstermiştir ki bu bakteri sebum kaynağıdır ve gözeneklerin bağışıklığa cevabını etkiler, bu şekilde de inflamasyonu tetikler. Fakat bazen kuru ciltlerde de etki gösterdiğinden, bu etki mekanizmasını çözmek kolay değildir.

Bakterilerin akne oluşturmasında makyaj temizleyicilerle ilgili bireysel farklılıkları

Bu çalışma Dr. Li tarafından Journal Scientific Reports’da yayınlanmıştır.

Çalışma grubunda bulunan 72 erişkinin 38’in de akne mevcut olup 34’ün de akne yoktu. Temizleme striplerinde yapılan inceleme de, araştırmacılar biriktirdikleri cilt foleküllerini incelediler.

Daha sonra araştırmacılar, her bir birey için kullanılacak makyaj temizleme ürünlerini DNA sıralama tekniği ile belirlediler.

Aknesi olan ve olmayan kişilerin mikropları karşılaştırıldığında bahsi geçen bakteri saptandı.

Aknesi olmayan kişilerde de bu bakterinin metabolizma üzerinde genetik etkisi olduğu saptandı. Bu bakterinin saptanması ciltteki zararlı bakterilerin birikmesine yol açtı.

Aknesi olan kişilerde de bu bakterinin genetik olarak yüksek seviyede olduğu saptandı. Bu genetik yapı nedeniyle bakteri toksinlerinin cilt sağlığını bozduğu belirlendi.

Her iki grupta da akne oluşumunda bu bakterinin etkili olduğu saptandı.

Sivilce tedavisinin kişiye göre sonuçları
Tedavi akne oluşum nedenine göre planlanmalıdır. Araştırmacılar bu bakterinin oluşumunu engellemek için, bazen sadece probiyotik kullanımını önerdiler.

Çeviri:
Op. Dr. Demet Ağras
Genel Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.