Sıcak Yemek Kanser Yapıyor

Gıdaları sıcak tüketmek kanser yapıyor. Gerek yiyecekler ve gerekse içecekler yüksek ısıda içildiğinde yemek borusu ve mide kanseri riskini artırıyor. En yaygın tüketilen içeceklerden kahve ve çay en sıcak içilen içecekler arasında yer alır. Doğal olarak bunları tüketen insanlarda riskin artabileceği düşünülmektedir. Bu içeceklerin içerdiği kafein çeşitli olumlu etkilere de sahiptir. Kafein spor yaparken performansını artırır, ömür uzattığı yönünde çalışmalar vardır, kalp hastalarına önerilir buna karşın uykusuzluk yapma gibi olumsuz yan etkileri de vardır.

sicak-yemek-kanser-yapiyor

Son yıllarda yeni bir çalışma ise kanser riskini artırabildiğinin üzerinde duruyor. Burada etkili olan faktör içeceğin veya yemeğin içeriği değil ısısıdır. Yani gereğinden fazla sıcak olmasıdır.
Dikkat edilmesi gereken şey içilen gıdanın fazla sıcak tüketilmemesi gerekiyor. Dokuya hasar verecek ısıdaki gıda yemek borusu kanseri ve mide kanseri riskini artırıyor. Dokunun dayanma ısısı 50 derece civarıdır bundan daha fazla ısıdaysa zarar verebilir, dokudaki bu yanık yeni iyileşme dokusuyla onarılıyor. Bu durumun tekrar tekrar olması dokunun içinde kötü huylu hücreler oluşmasına neden olabiliyor. Çay ve kahve kaynadığı yerden bardağa boşaltıldığı andaki sıcaklığı 100 dereceye yakındır. Bardağın daha soğuk olmasından dolayı konulduğu anda bir miktar soğuyarak 90-95 derecelere kadar iner. Böylece ilk yudumlar 90 derece içilmiş olur ki en zararlı kısımdır. Bekledikçe soğur ve son yudumlarda artık 60 derecelere kadar inmiş olur. Bu yudumların zararı daha azdır ancak vardır.

Çalışma daha çok hayvanlar üzerinde yapılmış ve insanlarda da olabileceği düşünülmüştür. Bir diğer şüphe sebebi ise bazı Uzakdoğu toplumlarında çok sıcak pilavın direk boğaza doğru atıldığı ve hemen yutulduğudur, bu alışkanlıkta gıdalar ağız ve dille soğumadığı için direk çok sıcak olarak yemek borusuna gitmektedir. Bu tüketim alışkanlığı olanlarda özellikle yemek kanseri sıklığının diğer toplumlara kıyasla daha sık olduğu görülmüştür.

Çalışma gıdaların çok sıcak tüketilmesinin doğru olmadığını göstermektedir bu çalışmaya göre tüketeceğimiz şey çok sıcaksa biraz bekleyip sonra tüketilmelidir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (I.A.R.C.) ile birlikte yaptığı çalışmanın sonucunda içeceklerin çok sıcak tüketilmesi muhtemelen kanser yapıcı etki gösteriyor uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.