Sesle Kalori Hesaplayan Cihaz Geliştirildi

sesle-kalori-hesaplama

Kalorinin sesi olur mu demeyin tükettiğimiz her gıda çiğnerken kendine has bir ses çıkarıyor yeni geliştirilen alet işte bu sesi kullanarak “yeter yedin” diyor.Yaz yaklaşıyor. Kış boyunca aldığımız kiloları gizleyecek kalın kıyafetlere elveda deme zamanı geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Buffalo Üniversitesi ve Çin’deki Kuzeydoğu Üniversitesinden araştırmacılar yediğimiz besinlerle vücudumuza giren kalori miktarını yiyeceklerin sesinden tanıyabilen ve hesaplayabilen kolye gibi teknolojik bir cihaz geliştirdiler. Kolye ağza alınıp, çiğnenen ve yutulan besini sesinden tanıyabiliyor, bu yiyeceğin çiğneme esnasında çıkardığı sesi bluetooth teknolojisi ile akıllı telefona aktarıyor.

Yediğimiz yiyeceğin türünü tanımlayan akıllı telefon ne kadar kalori aldığımızı hesaplıyor o anda kişiye bildiriyor. Araştırmacılar 13-49 yaş arasındaki kadın ve erkek on üç kişi üzerinde yapılan çalışmada kolyenin içilen sıvıların ve tüketilen katı besinlerin türlerini %85 oranında doğru tespit ettiğini söylediler. Bu kolyenin daha çok geliştirilmesi ile beslenirken ne kadar kalori aldığımız hesaplayabilecek ve günlük kalori ihtiyacımıza göre aldığımız kalori miktarını yakından takip edebileceğiz. Belki de böylece gereksiz kalori alımından kurtulup, kilolarımızı kontrol edebilecek ve fit bedenlere kavuşabileceğiz.

ses-ile-kalori-hesaplamaKalori hesaplayan cihazın en büyük avantajı bunu yemek esnasında yapması yani yemeğinizi yerken bir anlamda size dur demesi gibi. Bunu akaryakıt istasyonunda yakıt almaya benzetebiliriz, nasıl pompayı kullanan görevlinin duracağı zamanı pompa belirliyorsa benzer şekilde bu cihaz da ne zaman duracağımız konusunda bizi uyarıyor. Bu sayede günlük aldığımız kalori miktarını biliyoruz ve daha kontrollü tüketebiliyoruz.

Sesle kalori hesabı yapan bu cihaz özellikle kontrolsüz tüketen obur kişilerin bu sorunundan kaynaklanan aşırı kilolardan kurtulmasına çözüm olacak gibi görünüyor.

Tabiî ki sadece kalori hesaplayarak ve kısıtlayarak zayıflamak mümkün ve sağlıklı bir yaklaşım değil ek olarak adımsayar gibi aldığımız kadar harcadığımız kalorilerin hesabını tutan cihaza da sahip olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.