Şekersiz Bir Hayat, Sadece 10 Gün !

Şeker, daha ne kadar kötülenebilir bilemiyoruz, ancak gün geçmiyor ki hakkında olumsuz sonuçlara varılan yeni araştırma verileri sunulmasın. Şekerin sağlığa zararlarını saymakla bitiremiyoruz. Peki, diyelim ki şekeri hayatımızdan çıkarmayı başardık, o zaman bedenimizde neler değişecek, gerçekten de dilediğimiz sağlıklı ve fit vücuda sadece şekerden vazgeçerek kavuşabilecek miyiz ?

sekersiz-bir-hayat-icin-10-

Uzmanların yaptığı yeni bir araştırmada, çocuklara sadece 10 gün, evet sadece 10 gün şekersiz besinler tükettirilmiştir. Ve bu kadar kısa bir süre içinde de, çocukların sağlıklarında çok önemli gelişme ve değişiklikler olduğu dikkat çekmiştir. Normalde, inanırız ki, diyet yaptığımızda sonuçlarını görebilmek ve dilediğimiz kiloya inebilmek için, çok daha fazla süre, günler ve hatta aylar geçmesi gerekir. Oysa ki, çocuklar üzerinde yapılan bu araştırma bize gösteriyor ki, sadece şekerin tüketiminin sona erdirilmesi vücudumuzda çok daha hızlı sürede etkisini göstermektedir.

Dr. Robert Lustig’in (University of California), 43 çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, çocukların trigliserit seviyeleri 10 günde ortalama 33 puan düşmüştür. Trigliserit, kandaki yağ çeşitlerinden birisidir; şeker, patates, pirinç, nişasta gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesiyle normal seviyesinin üstüne çıktığında ise sağlığımız için ciddi riskler oluşturan kandaki yağ türüdür.

Araştırmada 10 gün şekersiz beslenme sonucu, aynı zamanda kötü kolesterol seviyeleri ve kan basınçlarında da oldukça önemli azalmalar olduğu gözlenmiştir. 10 günlük süre sonunda, kötü kolesterolleri tam 5 değer birden gerilemiştir. Bir dikkat çeken değişiklik ise, kan şekeri ve insülin seviyelerinin normale dönmesi ve diyabet risklerinin oldukça önemli ölçüde azalmasıdır.

Çocuklar üzerinde yapılan bu araştırma, bu olumlu sonuçların aynı zamanda yetişkin bireylerde de alınabilineceğini düşündürmüştür.

Diyet yaparken, daha çok kalori hesabı yapıyoruz. Oysa ki, göz ardı ettiğimiz bir gerçek vardır : bazı düşük kalorili gibi görünen besinler daha yüksek kalorili besinlerden daha zararlı olabilmektedirler. Diyet yaparken, şekerden vazgeçmemek için, kendimize söylediğimiz en büyük yalan aslında “ben bu çaya bir şeker atıyorum, ama daha az yiyerek günlük almam gereken kalori miktarını geçmiyorum”. Oysa ki, o bir tane şeker kalori sayısıyla değil de, vücudunuzda yaptığı diğer olumsuz etkilerle zayıflamanızı ve sağlıklı vücut verilerine sahip olmanızı engellemektedir. Bir insan sadece şekerden ekstra 500 kalori alabilmektedir.

Şeker dediğimizde, ilk aklımıza gelen hastalık, artık çağımızın en büyük problemlerinden biri, “Obezite”dir. Özellikle çocuklarda görülen obezitede, yağ vücudun belli yerlerinde birikir. En belirgin olarak da, göbek ve bel çevresinde biriken yağlar, kalp hastalıklarını ve diyabeti tetikler.

Bir çok araştırmada, şeker tüketiminin bağışıklık sistemimize de zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Bakterilere, parazitlere, virüslere, kısaca hastalıklara karşı bağışıklık sistemini zayıflatır.

Şeker tüketimi, özellikle kalbe zarar verir. Kalp krizi ve diğer hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Şeker esas olarak, kötü kolesterolü ve trigliseridi arttırır ve de kalp krizine neden olabilir.

Hayatınızdan şekeri çıkarmaya çalışın. Sadece şekeri hayatınızdan çıkararak bile kilo verdiğinizi, daha sağlıklı olduğunuzu ve bir çok hastalıktan kendinizi koruduğunuzu göreceksiniz. Sizi psikolojik olarak da, bedenen de zorlayan diyetleri de yapmak zorunda kalmayabilirsiniz bile. Bir süre sonra şekeri siz istemeyeceksiniz, damak tadınıza bile yabancılaştıracaksınız. Eminiz çevrenizde önceleri çayına bir kaç tane şeker atan ama sonradan şekersiz içmeye çalışan insanların, “Yahu ben nasıl içmişim bu çayı şekerle, şimdi alıyorum gerçek tadını çayın” ya da “Şimdi çayıma azıcık şeker konsun, midem bulanıyor, tadı beni rahatsız ediyor” dediklerini duymuşsunuzdur.

Sadece bir adım atın ve daha sağlıklı bir hayat için şekeri hayatınızdan çıkarın.

Çeviri : Nur BOLAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.