Şeker Hastalığına Çağdaş Çözüm

korelilerden-seker-hastalig

Şeker hastalığı dünyadaki en yaygın kronik hastalıklardandır. Buna bağlı olarakta bilimsel çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği bir branştır. Şeker hastalığının tedavisi ile ilgili son gelişme bant tedavisi. Güney Kore Temel Bilim Enstitüsü çalışanları yeni bir ürün geliştirdi. Kola takılan bir tür bant benzeri alet ciddi kolaylıklar getiriyor. Getirdiği kolaylıklar diabetlilere ciddi yaşam kalitesi artışı sunuyor. Geliştirilen bileklik benzeri bu alet ritmik olarak kandaki şeker oranını ölçüyor ihtiyacı belirliyor ve ihtiyaca göre ilaç uyguluyor. İlaç uyguluyor derken bunu acısız bir enjeksiyon şeklinde yapıyor. En yaygın kullanılan met formin enjeksiyonu yapıyor. Gelecekte geliştirilecek yeni ürünleri de uygulama potansiyeline sahip.

Diabette en ciddi sorun kişinin insülin ihtiyacının belirlenip verilmesidir. Cihazın daha da geliştirilmesiyle insülin enjeksiyonu da yapabileceği düşünülüyor. İnsülin uygulayabilmesi halinde Tip 1 diabet için de kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Geliştirilen kol bandı bileklik gibi kola takılıyor,alet aynı anda hem kan değerlerini takip ediyor hem de gerekli dozda ilaç uyguluyor yani hasta sorununu kendi düşünmüyor, cihaz kendi bio feed back ini kendi tamamlıyor.

Cihazın geliştirilmesi ve rutinde kullanılır olması halinde bir çok avantaj sunması beklenmektedir, bunlar;

– Kan değerleri belli rakamların altına inmeyecek üstüne çıkmayacak.
– Şeker yarası gibi doku hasarları en aza inecek.
– Şeker koması gibi ciddi sorunlar yaşanmayacak.
– İlaç tüketimi azalacak.
– Beslenme daha rahat olacak.
– Gözün zarar görmesi ve kör olmak engellenecek.
– Kalp, böbrek beyin gibi hayati organlarda görülen yan etkilerin oranı düşecek.

Kaynak : Nature Nano Teknoloji isimli dergiden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.