Sara İlaçları Saç Döküyor

sara-ilaclari-sac-doker-mi

Sara (epilepsi) ilaçları arasında en yaygın kullanılan valproik asit (depakin, depalex, navarin) saç dökülmesi yapıyor. Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yapılan bilimsel deneysel çalışmada sara ilaçlarının biotidinaz enzim aktivitesini bozarak biotin ( B7 vitamini diğer adı H vitamini) eksikliğine neden olmaktadır. Biotin saç vitamini de olarak bilinen ve eksikliğinde en fazla saç dökülmesine neden olan bir vitamindir.

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yapılan çalışmada özetle şu bilgilere ulaşıldı;

Valproik asit epilepsi hastalarında yaygın olarak kullanılan ve iyi tolere bir ilaçtır. Bununla birlikte, bu madde doza bağımlı bir çok yan etkileri vardır. Tedavisi biotin eksikliği ve düşük serum ve karaciğer doku Biotinidaz enzim aktivitesi neden olabileceği bildirilmiştir. B7 vitamini eksikliği önemli klinik belirtiler seboreik dermatit (yağlı egzama), kuru cilt, ince ve kırılgan saçlar ve kellik yapabilir. Çalışmada epilepsi ilaçlarının saç dökülmesinde biotin takviyesinin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kotrol guruplarının B7 vitaminiyle sorun yaşamadığı tespit edilmiştir.

Deneyde kullanılan sıçanlar rastgele 4 gruba ayrıldı, her biri 15 sıçan (VPA-B1, VPA-B2 VPA ve kontrol) oluşuyordu. Kontrol dışında tüm gruplar 12 saat aralıklarla iki doz ile 60 gün süre ile ağızdan 600 mg / kg / gün arasında VPA doz uygulandı. VPA-B1 6 mg / kg / gün ve VPA-B2 0.6 mg / kg / gün arasında biyotin dozu uygulandı. Çalışmanın üçüncü haftasında, çalışma gruplarında tüylerde dökülme belirlendi. Alopesi VPA-B1% 13.3 sıçanlarda görülen (n = 2), VPA-B2% 13.3 (n = 2) ve VPA% 40 (n = 6). Ama biotin takviyesi ile tüy dökülmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü. Kontrol grubunda, tüy kaybı olmamıştır. Çalışma gruplarında kıllarda dökülme oranları kontrol grubuna (p = 0.028) göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Kaşınma, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında üç grupta da daha belirgin olmuştur. biotin takviye gruplar (VPA-B1 ve VPA-B2) Serum biotin düzeyleri diğer gruplara (VPA ve kontrol grubu) daha yüksek bulunmuştur. VPA grubunda serum biyotin düzeyleri kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında çalışma gruplarının, serum ve karaciğer dokusu BEA düzeylerinde anlamlı düzeyde düşürücü etkisi vardı.

Sonuç olarak;

Sara ilaçları saç dökülmesi yapar tedaviye ara verilemeyeceği için günlük 10 mg biotinle bu sorun engellenebilir. İlaçla engellemek temel hastalığın tedavisini etkilemez.
benzer durum sivilce ilacı Roaccutane ve bunun benzeri Aknetrent tablet için de geçerlidir ve bu ilaçlar kullanılırken de 10 mg biotin (B7 vitamini) alınmalıdır.

Bu ilaçlarla birlikte biotin almak ilaçların etkisini engellemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.