Şampuana Doğum Kontrol Hapı Katmak

Şampuana doğum kontrol hapı katmak ilk bakışta masum gibi görünse de sonuçta hormon dengesi üzerinde yapabileceği yan etkiler ciddi boyutlarda olabilir. Şampuanla saç dökülmesi tedavisi fikri her zaman tutmuştur ama hiçbir şampuanın saç dökülmesini durduramayacağı bilimsel bir gerçektir. Ayçiçeği yağı kullananların havalanması gibi şampuan kullananların saç dökülmesinin durması da ancak reklamlarda mümkündür gerçekte böyle bir etki mümkün değildir.

dogum-kontrol-hapi-ve-sampuan

Şampuanlardan beklediği sonucu alamayan yanıltılmış tüketiciler de “acaba ne karıştırırsam faydası olur” düşüncesiyle çeşitli maddeler karıştırıp kullanmaktadırlar. Bölgesel olarak kullanıldığında ayan etki yapmayacağı düşünülür ama gerçek böyle değildir. Bu fikirle karıştırılan hormon ve vitamin gibi şeyler;

Şampuana Doğum Kontrol Hapı Koyulur mu ?
Kadınlık hormonu içeren doğum kontrol hapları çok düşük oranda konursa hiçbir anlamı olmaz. Fazla konması durumunda yıkama işlemi esnasında kafa derisinden emilerek yan etkilere sebep olur. Yeteri miktarda emiln hormon hap yutmuş kadar yan etki yapabilir. Ve hiç beklenmedik düzeyde ciddi rahatsızlık verebilir. Tüm bunlar erkek kullanıcılar için geçerlidir. Kadınlarda zaten hormon olduğu için yan etki yada etki yapması beklenmez.

Şampuana Doğum Kontrol Hapı Koymak Zararlı mı ?

Direk zararlı olacağı söylenemez ama kafa derisinden emilen miktar yeterli düzeyde olursa şu sorunlarla karşılaşılabilir

-Memelerde büyüme (jinekomasti) olabilir
-Cinsel istekte azalma
-Vücut kıllarında azalma
-Sakal uzama hızında yavaşlama

Doğum Kontrol Hapları Saç Dökülmesini Durdurur mu?
Böyle bir etkisi olduğunu söylemek zor ancak içerdiği kadınlık hormonları erkek tipi dökülmeyi yavaşlatabilir çünkü östrojen denilen bu hormon dökülme sebebi olan testosteronun etkisini engelleyebilir.

Şampuana Bemiks Ampul Katmak
Bunun etkisi konusunda daha net şeyler söylenebilir, bemiks ampul içindeki B gurubu vitaminlerin hiçbiri deriden emilmez ve kökten dökülmelere en küçük bir yararı dahi olmaz. Boş yere berbat bir kokuya katlanılmış olunur.

Not:

Şampuanların saç dökülmesine etki etmeyeceğini yazmıştır bu bazı durumlarda geçerli değildir. Şöyle ki seboreik dermatit yani yağlı egzama olduğunda bu hastalık saçı dökebilir, climbazol ya da ketokonazol içeren şampuanlar temel hastalık olan seboreik dermatiti iyileştirerek dökülmeyi durdurabilir ama genetik (ailesel) dökülmelerde herhangi bir etki yaması beklenmez.

2 comments

 1. Peki hocam erkekler olarak 1 kutu şampuana ne kadar koymalıyız ve be sıklıkla kullanmalıyız

  • Kadir Karabulut

   Tarık: Merhaba,
   Şampuana doğum kontrol hapı koymamanız gerekir. Tehlikeli yan etkileri olabilir.
   Op. Dr. ATİLLA KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.