Sakal Ektirmek Caiz midir?

Bu konuda din alimlerine sorulsa diğer bir çok konu gibi bir kısmı caizdir derken bir kısmı değildir, bir kısmı da çeşitli şartlar varsa ancak o zaman olabilir gibi insanın kafasını karıştırıp kararsız bırakan çok çeşitli fetva verilecektir.

sakal-ektirmek-caiz-mi

Sakal Ektirmek Caiz mi ?
Bu konuda sakal ekim uzmanı Op.Dr.Seher Şirin şunları söyledi; Bence bu konuda Hazreti Muhammed’in “sakal sünnettir” hadisi üzerinden karar verilmeli yani caiz kabul edilmelidir. İhtiyaç duyan kişinin kendi fikri olmalıdır. Din alimleri bu konuda nasıl bir yorum ona da bakılabilir ama her sorulan alim farklı bir değerlendirme yapabilir.

Mantık dahilinde nasıl böbrek yetmezliği olan kişi bir başkasından böbrek nakli yaptırıyorsa benzer şekilde bir çok organ ve doku nakli yapılabiliyorsa sakal ihtiyacı duyan kişi de sakal ektirebilmelidir. Alınan kıl kökleri yani doku kişinin kendine aittir.

Yüzünün kıllı bölgelerinde yara izi, yanık izi, ameliyat izi, saçkırana bağlı kılsız alan varlığı, belirli bölgelerde hiç çıkmaması, çok seyrek olması, simetrisinin düzgün olmaması gibi sorunlar çok çirkin bir görünüme sebep olabilir. Bu görünüm kişiyi rahatsız edebilir ve bu sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu tür sorunların sakal ekimiyle kapatılması veya kamufle edilmesi son derece mantıklı ve pratik bir çözümdür.

Op.Dr.Seher Şirin ayrıca ciddi bir sorun olan köselikle ilgili olarak; en az yukarıda sıralanan sorunlar kadar ciddidir ve erkek olmasına rağmen kadınsı bir görünüme sahip olan bir kösenin sakal ektirerek gerçek kimliğine uygun bir görünüm elde etmesi de son derece mantıklı bir yaklaşımdır ve köselerin sakal ektirmesi caiz olması doğaldır.

sakal-ekimi-caiz-mi

yanik-izi-sakal-ekimi

Sakal Ekimi Kaç Yaşında Yapılır ?
Burada din boyutu yanı sıra bilim boyutu da göz önünde bulundurulmalıdır, bilimsel açıdan hormonların kaç yaşına kadar etkili olabileceği hesaba katılmalıdır.

Birincisi çıkma ve kalite artışı 21 yaşına kadar devam edebilir.

İkincisi kişinin doğru karar vermesi için kişiliğin oturduğu yaş kabul edilen 21 yaşına kadar beklenmelidir. Ergenlikten yeni çıkmış 18-19 yaşında birinin bu kararından pişman olma ihtimali göz ardı edilmeden 21 yaş beklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.