Sakal Ekimi İçin Doğallık Önemli

sakal-ekimi-nasil-olmali

Estetik uygulamalar kişiler tarafından kötü görünümden uzaklaşmak amacıyla tercih edilmektedir. Bu uygulamalardan biride erkeklerin sakal problemidir. Bir çok erkekte çeşitli sebeplerden dolayı sakal hiç çıkmamakta, seyrek görülebilmekte veya bölgesel olarak çıkmayabilmektedir. Sakalın hiç çıkmaması ya da bölgesel olarak seyrek veya hiç olmaması diğer kişiler tarafından dikkat çektiği yönünde bir algı oluşur ve bu kişide özgüven eksikliğine neden olur.

Bu sıkıntıyı aşmak mümkün olduğu kadar sakal ekimi uygulaması yönünde olabilecek sorunlar ve dikkat edilmesi gereken faktörler mevcuttur. Çünkü sakal ektirerek sıkıntıdan kurtulayım diye düşünülüp, alt sağda ki fotoğrafta da görüldüğü gibi doğallıktan aşırı uzak bir hal alabilir. Dolayısıyla probleme çözüm ararken daha kötü bir sıkıntıyla karşı karşıya kalınmaktadır.

Sakal ekiminde oluşabilecek problemler;

– Kılların dibinde kabarıklık olması.
– Kılların dibinde çukurluk olması.
sakal-ekiminde-dogallik-1– Çıkış açılarının değişik yönlerde olması.
– 2-3 kök birlikte çıkması (doğalda hepsi teklidir).
– Leke oluşması.
– Kırmızılık olması. (genellikle geçicidir)

Yukarıda da bahsedildiği üzere sakal ekiminden sonra hiç bir sorunun kalmayacağı yönünde düşünceleri olan kişi bu sıkıntılar ile motivasyon ve özgüven eksikliğini yaşamaya devam etmek zorunda kalır.

Ekim yapılacak doktordan istenilmesi gereken bazı faktörler vardır, bunlar ;

– Kökler tekli bir şekilde ekilmeli ve olmalıdır.
– Kökler 0.6mm’lik iğne kullanılarak delinmeli ve ekilmelidir.
– Ekim işlemi asistanlar tarafından değil, doktor tarafından yapılmalıdır.
– Ekim açıları 30-35 derece olarak o bölgede olması gereken tarafa doğru yapılmalıdır.
sakal-ekiminde-dogallik-2– Ekilecek olan kökler mümkün mertebe boyunda bulunan sakallardan alınmalı eğer mümkün değilse enseden alınmalıdır.
– Yüzde mevcut bulunan yara ya da yanıkların kamufle edilmesi için ekiliyorsa çok sık ekilmemelidir.
– Netice hakkında bir fikir edinilmesi gerektiğinden deneme için dar bir alana az sayıda ekim yapılabilir.
– Fotoğraftada göreceğiniz üzere canlı görünüm çok rahatsız edicidir. Bunun sebebleri kanal açma aleti kullanılarak kanal açılması ve tekli olarak yapılması gerekirken 2-3 kök içeren şekilde yapılmasıdır.

Sonuç olarak;

Kozmetik bakımdan estetik bir görünüme sahip olmak isterken, daha kötü bir hale gelmemek ve pişman olmamak için sakal ekimi yaptıracağınız kuruluşları detaylı şekilde inceleyin ve hakkında araştırmalar yapın. Mümkün olduğunda daha önce yapmış oldukları örnek ekimleri görmek avantaj sağlayacaktır.

Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.