Safir Perkutan Tekniğiyle Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ne hikmetse insanlar yaptıkları işe yeni yeni isimler bulma eğilimindeler. Aslında yapılan iş aynı ama “ben farklı yapıyorum” havası yaratma çabasıyla bu tür şeyler yapıyor. Bu gün gazetede çeyrek sayfa reklam gördüm, nedir bu diye merak edip ayrıntısını okudum.

Safir Perkutan Saç Ekimi
Aslında tam bir kelime cambazlığı. Şöyle ki;

Safir; Kıymetli bir madde olduğu için “yaptığımız iş kıymetli” havası vermek amacıyla kullanılmış.
Perkutan; Deri üzerinden anlamına gelir ki daha önce bu amaçla kullanılmıştır ve yapılan tüm ekimler perkutan yani deri üzerinden yapılır, hiçbir anlamı olmayan bir kullanım.

Peki nedir bu “yeni yöntem” gibi lanse etmeye çalışılan yöntem.
Ekimler yaygın olarak lateral slit denilen jilet gibi kesici aletlerle kanal açılarak yapılır, daha seyrek olarak pen deninle (No touch tecnic) keserek delip kökü deri altına yerleştiren yöntemle yapılır yani kesme işlemiyle ekim işlemi tek harekette yapılır. Yöntemler arasında en gelişmişi ise iğne ile ekimdir. İğne ile ekimde deri herhangi bir şekilde kesilmemektedir, iğne ile delinip oluşan deliğe kök yerleştirilir. İğne ile ekim diğer ekimlere bir çok üstünlük içerir ancak oldukça zahmetlidir. Bu zahmet kişiye değil uygulayıcı doktoradır ama sonuç ortaya çıktığında zahmete değdiği anlaşılır. İğne ile işlem doğru şekilde yapılırsa doğaldan ayırt edilemeyecek kadar doğala yakın olur.

Safir Saç Ekimi Yeni Bir Yöntem midir?
Aslında bu yöntem yılla önce uygulanmış ve olumsuzluğu nedeniyle terk edilmiştir. Olumsuzluğa net anlatabilmek için öncelikle işlemin nasıl yapıldığını ele alalım.

Yöntemde greft almaya benzer bir aletle köklerin yerleştirileceği yerlerden kök büyüklüğünde deri parçacığı alınır, yani oradan küçük doku alınarak boşluk oluşturulur. Oluşan bu boşluğa kök yerleştirilir. Deri parçası alınırken o noktada önceden var olan saçlar ve tüyleşmiş kılların kökleri de alınmış olur. Süleyman Demirel gibi tamamen parlak zemine ekilecekse bu önemli olmayabilir ama sıklaştırma amaçlı yapılacaksa veya ekilecek alanda kol kılı gibi kalitesiz kıllar varsa onların zarar görme ihtimali çok yüksektir.

Geçmişte bir süre uygulanıp kısa sürede terk edilmesinin nedeni önceden var olan köklere zarar vermesidir.
Ekilecek alandaki köklere zarar verdiği için bir süre uygulanıp bırakılan bir diğer yöntem olan lazerle saç ekimidir. Lazerle kanal açılıp ekilirdi, lazer ışığının verdiği zarar sebebiyle kısa uygulamadan kalkmıştır.

Saç ekimi yaptıracaklara ısrarla önerim önerilme sırasına göre şunlardır;
– İğne ile ekim yapanı araştırın
Bulamazsanız ya da çok pahalı gelirse
– Pen (no touch) tekniği ile yaptırın
Bütçenizi aşarsa
– Kanal açarak yapan ama bizzat kendisi yapan doktor bulun
Bulamazsanız
Kaderinize razı olup, fazla beklentiye girmeden ekimleri yardımcı elemanların yaptığı bir kliniğe gidin ya da kel bir şekilde dolaşın.

Bu öneriler 10 sene ekimlerin tümünü bizzat kendi elleriyle yapmış, bu işin kitabını yazmış, sonrada sıkılıp tamamen bırakmış bir uzman doktorun önerileridir.

İğnesiz Saç Ekimi
Gazete reklamında gördüğüm bir diğer nokta da işlemin iğnesiz ağrısız yapıldığının belirtilmiş olması. Yine yeni gibi tarif edilen uygulama iğne yapılmadan uyuşturma, bu uygulamayı 10 yıl önce ben yapıyordum yani yeni bir şey değil. Enjektör ve iğne yerine Madajet adlı aletle yüksek hızlı püskürtme ile uyuşturuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.