Saçkıran Tedavisinde Asit Uygulaması

asitle-sackiran-tedavisi

Saçkıran tedavisinde asit uygulaması son dönemde giderek yaygınlaşan ve en başarılı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tedavi şeklidir. Asit denilince akla ilk kezzap gelir ancak bu asit çok farklı yolla etkili olmaktadır.

Saçkıran tedavisi dendiğinde hemen sarımsak kullanımı düşünülür, denenmelidir de çünkü tek başına sarımsak kullanmak % 50 ler düzeyinde bir iyileşme sağlar ancak geride kalan % 50 daha ciddi tedavilere gerektirir. Buna rağmen hastaların tamamında % 100 iyileşme sağlanamaz.

Saçkıran ilaç uygulaması uzun yıllardır uygulanan kortizon enjeksiyonu şeklinde yapılmaktaydı ve tatmin edici düzeylerde (%80 civarı) iyileşme sağlasa da kortizonun yan etkileri gerek hastaları gerekse öneren doktorları tedirgin etmekteydi. Diğer taraftan özel bir teknikle enjeksiyon yapılması hastayı sağlık kurumuna bağımla kılmaktaydı.

Saçkıran ilaçları arasına bir yenisi yani asit tedavisi eklendi ;

Squarik atis di butil ester uluslar arası kısaltılmış adıyla SADBE (S.A.D.B.E)

Squarik atis di butil ester hastalığın asıl sebebini engelleyerek çözüm üretmektedir. Hastalığın sebebi vücudun kendi hücrelerine karşı geliştirdiği zararlı bir maddedir, yani immun reaksiyon şeklindedir. Squarik atis di butil ester immuno terapi şeklinde etki eder. Kıl kökündeki hücrelere karşı oluşan bu zararlı maddelerin kökteki hücrelere zarar vermesini engeller. Yapılan bilimsel çalışmalarda başarı oranı % 70 ile 95 arasında değişmektedir.

Saçkıran tedavisinde asit uygulamasının başarı oranı şu faktörlere bağlıdır;

Hastanın yaşı; gençlerde daha etkilidir
Hastalığın başlama zamanı ; 2-3 yıl içerisinde ilaca başlandığında başarısı çok yüksek olmaktadır ancak 10 yıldan eski vakalarda düşmektedir.
Dökülme alanlarının yaygınlığı ; Dar alanlarda çok yüksek başarı elde edilirken tüm kafayı tutan alopecia totalis veya tüm vücut kıllarının döküldüğü alopecia universalis vakalarında başarısı düşmektedir. Bunun en önemli sebebi uygulanan maddenin çok pahalı olmasıdır.
Uygulamanın düzeni; önerilen şekilde kullanmaya özen gösterilmelidir.
Aktif madde oranı ; % 0.1 ve üzerinde olmalıdır.
Hastanın inancı ; psikolojik durum sorunun ortaya çıkmasında, ilerlemesinde, yenilerinin çıkmasında ve alınacak cevap oranında çok etkilidir. İnanmak başarığı etkileyen önemli bir faktördür.
Stresle mücadele ; Stres önemli suçlulardandır ve tedavi süresince ve sonrasında stresten uzak durulmalıdır.
SADBE gibi ummunoterapik madde DPCP gen yapısına zarar verdiği için kullanımı daha sınırlıdır ve çocuklarda kullanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.