Saçkıran Tarih Oluyor

Uzun yıllardır sarımsak sürerek düzelmezse kortizon enjeksiyonu uygulayarak tedavi edilmeye çalışılan saçkıranda başarı oranı en iyi ihtimalle % 80 ler düzeyindeydi. Birkaç yıl önce çıkarılan squarik asit di butil ester (SADBE) elde edilince başarıyı biraz daha yükseltti ve %95 ler düzeyine çıkardı ama % 100 demek asla mümkün olmadı. % 95 lik oran fena olmasa da tüm vücut kıllarının dökülmesi (alopecia universalis) veya kafadaki kılların hepsinin döküldüğü (alopecia totalis) durumlarda SADBE kullanımı mümkün olmayacak kadar zordu. Sonunda bir mucize gerçekleşti ve bu tür tüm kılların döküldüğü durumlarda etkili bir ilaç bulundur. Bu güne kadar çeşitli firmaların internette mucize gibi sunmaya çalıştığı şarlatan ürünlerinden çok farklı bir madde. Tofacitinib citrate adlı bu madde saçların tekrar çıkmasını sağlıyor.

sackiran-tarih-oluyor

Tofacitinib
Tamamen tesadüf eseri bulunan bu madde aslında ağır romatizma hastalığının tedavisinde kullanılır. Genç bir romatizma hastasına tedavi amaçlı verilen ilaç hastada var olan tüm vücudu kaplayan saçkıran sorununu da çözdüğü görülmüş. Öyle ki saçlar aynen eskisi gibi çıkmış. Sonrası deneme amaçlı verilen diğer kişilerde de yaklaşık aynı sonucun çıkması doktorları ümit vermiştir.

Aslında sorun saçkıranla romatizma hastalığında yaklaşık aynıdır. Her ikisi de vücudun kendi doku ve organlarına zarar veren madde üretmesidir. Ortaya çıkan bu madde romatizmal hastalıklarda eklem ve hareket sistemine zarar verirken saçkıranda kıl köklerine zarar vermektedir. Tofacitinib adlı bu ilaç burada etkilidir, vücudun ürettiği zararlı maddelerin oluşumu engellenir. Bunu vücudun savunma mekanizmalarını engelleyerek gerçekleştirir. Buna bağlı olarak vücut mikroplara karşı zayıf hale gelir. Böylesi bir ciddi yan etkisi sebebiyle hayati önemi olan hastalıklarda rutin kullanılmaktadır ancak saçkıran gibi hayatiolmayan, daha çok estetik kusur oluşturan bir hastalıkta kullanımı çok fazla değildir. Zamanla yapılan bilimsel araştırmalarla yeni ve yan etkisi azaltılmış benzeri maddeler icat edilebilirse hastaların yüzünü güldürecektir.

Tüm saç kayıplarında muhteşem cevap alınan tofacitinib citrat günümüzde rutin kullanımda değildir ve saçkıran tedavisinde Türkiye’ de ve FDA dan onay alınamamıştır, FDA onayı sadece romatizma hastalığı içindir. Bunun en önemli nedenleri ilacın aşırı pahalı olmasıdır. Zamanla üretim şartları değişir, benzer etkili ama daha ucuz maddeler bulunması ve bir şekilde yan etkilerinin azaltılması durumunda yaygınlaşacaktır. Günümüzde saçkıran tedavi protokolüne girmediği için ilacın bedeli SGK gibi kurumlarca ödenmez.

Saçkıranla tüm kıllarını kaybedenlerin yakından takip etmesi gerekir.

9 comments

 1. Mavi fırtına

  Ben aslında yorum olarak sağlık sorunundan bahsetmek istiyorum. Yıllardır meydana gelen bir saç dökülmesi var ama hala olan saçlarım kaslarım ve kirpiklerim mevcut çok tedavi uyguladık hatta hastahane de bile yattm. Ama sonuç alamadım. Bana yardım çığlığı olacak biri olursa çok dua ederim. Teşekkürler

  • Kadir Karabulut

   Merhaba,
   Dermatolji kontrolünde olmanız doğru olur. Buradan birşey yazmamız yanıltıcı olabilir. Geçmiş olsun.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 2. Merhaba ben de yaklaşık 12 yıldır saçkıran var tüm vücut kıllarım saçım tamamiyle dökülmedi fakat Yine de bu beni çok rahatsız ediyor olmadık şeyler denedim fakat bir çaresini bulamadım en sonunda doktorum Xeljanz kullanalım son çare olarak dedi ve başlayalı iki gün oldu Şu ana kadar hiçbir belirti yok hatta kaşlarım serildi ilaca başlayalı İnşallah gerçekten faydası olur tedavi de olumlu bir gelişme olursa buradan yazacağım

 3. Hsyn bende bu kullandığınız ilacı kullanmak istiyorum ama fiyat konusu beni biraz beklemeye aldı açıkçası sizin gittiğiniz yoldan gitmek isterim. Şuanki gelişme nedir bilgilenrirseniz sevinirim geçmiş olsun..

 4. Fiyatı ne kadarki?
  Benimde kızımda var yeni farkettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.