Saçı Kazıtmak Saçları Gürleştirirmi?

Bu yazımızda sizlere saç dökülmesi problemi ile karşılaşan pek çok insanın başvurduğu saçların kazıtılması olayından bahsedeceğiz. Kazıtma hakkına bilinen yanlışların düzetilmesi ve gereksiz yere bu uygulamaya başvurulmaması için konuyu ayrıntılı şekilde ele alacağız.

Bu yola başvurulmasının temel sebebi saç kayıplarıdır. Öncelikle saç kayıplarının neden olduğunu kısaca ele almak soruna çözüm sunmak açısından yararlı olacaktır. Dökülme probleminin altında yatan nedenler kadın ve erkeklerde farklılık gösterebilmektedir.

Genetik Dökülme
Erkeklerde görülen dökülmelerin en sık karşılaşılan nedeni genetik yani androgenetik tipidir. Sorunun %95i genetik kökenlidir. Erkeklerde sık rastlansa da kadınlarda da bu tarz bir dökülme problemi yaşanması mümkündür.
Sorunun kaynağı DHT hormonudur. Bu hormon kıl köklerine zarar vererek dökülmelerine neden olmaktadır. İlk olarak kalite düşüşü ve uzama hızında azalma fark edilir. Sonrasında ise alın ve tepeden dökülmeler başlar.

Saçkıran
Dökülme probleminde sıkça rastlanılan bir durumda alopeciareata. Saç dökülmesinden biraz daha farklı seyreder. Genetik kayıplara nazaran yetişkinlerden ziyade çocuk ve gençlerde daha sık rastlanır. Kafada şişlik ve kızarıklıkla başlar, bölgesel dökülmelerle devam eder. Müdahale edilmezse oluştuğu bölgedeki tüm saçlar dökülür.

Anemi (kansızlık)
Kansızlık kadınlarda yaşanan dökülmelerin en sık karşılaşılan nedenidir. Kanın içerisindeki demir, çinko biotin gibi maddeler köklerin beslemektedir. Kansızlık durumunda bu maddelerin yeteri kadar alınamaması saç köklerini zayıflatarak kopmalara neden olmaktadır.

Menopoz
Dht hormonu kıl köklerine zarar verir ancak kadınlık hormonu kılların beslenmesine ve kalite artışını sağlar. Menopozun yaklaşması ile kadınlık hormonu vücutta giderek azalır ve zamanla biter. Bu hormonun yokluğu köklerin yeteri kadar beslenemeyip dökülmesine neden olur.

Biotin
Kanın içerisinde bulunduğundan bahsettiğimiz biotin maddesinin eksikliği de saç kayıplarına neden olmaktadır.
Yukarıda sorunun en sık karşılaşılan nedenlerinden kısaca bahsettik. Şimdi ise kazıtma işleminin dökülme sorununa nasıl etki ettiğinden veya etmediğinden bahsedeceğiz

Kazıtma ve Dökülme
Yazımızda da bahsedildiği gibi her dökülmenin ayrı bir sebebi bulunmaktadır. Dökülmenin durdurulması için ise soruna neden olan faktörün ortadan kaldırılması gerekmektedir. Örneğin DHT hormonu kaynaklı bir problemin çözümü için procapil içerikli ürün kullanılması veyahut biotin eksikliğine dayalı bir problem için biotin takviyesi alınması gerekmektedir. Bu sayede problemin kaynağı ortadan kaldırılarak sorun çözülmüş olmaktadır. Oysa kazıtmak kestirmekten farksız bir uygulamadır. Yani yüzeysel bir müdahale. Bu sebeple dökülmeden kurtulmak için kazıtma uygun bir yöntem değildir.

Saçkıran ve Saç Kazıtmak
Alopeciareta bölgesel olarak görülen ciddi boyutlu bir sorundur. BU sorunun birkaç farklı çözümü bulunmaktadır. Ancak sorunun stres kaynaklı olduğu düşünülürse ilk yapılacak olan stres kaynağından uzaklaşılmasıdır. Onun dışında sadbe içerikli ürün kullanılması ile sorun %95 oranında çözülmektedir.

Kazıtmak Saçı Gürleştirir Mi?
En çok merak edilen sorulardan birisi de kazıma işleminin saçları gürleştirip gürleştirmediğidir. Saçların gürleşmesi için ya kök sayısı artmalı yada kılların kalitesi artmalıdır. Kazıma yüzeysel bir olay olması sebebi ile herhangi bi kök artışı sağlamaz. Yine ayını sebeplerden ötürü saç kalitesinin artmasına da bir etkisi bulunmamaktadır.

Saç kalitesinin artması için biotin kaynaklı ürünlerin kullanılması faydalı olacaktır. Kalite artışı daha gür bir görünüme kavuşulmasını sağlayacaktır.

Yağlanma
Elde edilmek istenen bir diğer etki ise yağlanmanın ortadan kaldırılmasıdır. Ancak bilinmelidir ki yağlanma saçla değil kafa derisi ile alakalı bir sorundur. Vücutta yağın fazla salgılanan yağ düzeyinin artması kafa derisinde yağlanmaya sebep olur. Saçların kazınmasıyla yalnızca bir süreliğine saçların yokluğundan dolayı yağlanma gözlenmez. Ancak tüylerin çıkmasıyla yağlanma tekrar başlar.

Bitlenme
Saçların kazınması bitlenme durumunda da tercih edilir. Bitlerin ortadan kalkması için herhangi bir yararı olmasa da yalnızca bu parazitlerin temizlenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Ancak buna gerek yoktur. Çünkü bitlenme sorununu üretilmiş ilaçlarla kolayca çözmek mümkündür.
Görüldüğü üzere kazıma işlemi beklenen etkilerden hiçbiri üzerinde olumlu bir etkisi bulunmamaktadır. Bu tür bir yönteme başvurmak yalnızca zaman kaybına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.