Saç Nasıl Hızlı Uzar

Aslında saçın normal uzama hızı bellidir ve bu çok değiştirilemez. Ortalama ayda 1 cm uzar bazı kişilerde biraz daha hızlı bazı kişilerde biraz daha yavaştır ancak 1 cm ye yakındır. Bunlar normalde böyledir ancak vücuttaki çeşitli eksiklikler saçın uzama hızını çok düşürebilirler. Bu durum “saçım uzamıyor” şeklinde tarif edilir.

sac-nasil-hizli-uzar

Saç Daha Hızlı Nasıl Uzar ?
Tabiî ki akla ilk acaba eksik bir vitamin veya mineral mi var sorusu gelir. Keratin yapımında en önemli vitamin B7 vitaminidir H vitamini de denilen biotin adlı maddedir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve uzama hızında ciddi artış sağlar. Akla gelebilecek diğer bir madde ise çinkodur. Çinko eksikliğinde de saç uzama hızı yavaşlar.

Bunlar en sık rastlanan eksikliklerdir bunların yanı sıra şunlarda eksik olabilir;
– Keratin
– L sistin
– Methionin
– Mgnezyum
– Demir

Bunlar daha seyrek rastlanır.

Tüm bunlara ek olarak beslenme de önemlidir mesela ağır diyet uygulama dönemlerinde uzama hızı ve kalite düşer hatta dökülme bile olabilir.

Tamamen masrafsız olan ve zaman kaybına neden olmayan bu küçük hızlı saç uzatma ipuçlarını sizlerde kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Protein ağırlıklı yiyecekler olumlu etki sağlayabilir. Hayvansal proteinler burada daha anlamlıdır çünkü kıl protein yapısındadır yani bir tür proteindir. Uçtan kırıklar ayrılarak uzamıyor hissine sebep olabilir. Uçlarda kırıklar varsa aldırılmalıdır. Bunun dışında kahve , sigara, alkol gibi zararlıların uzamaya olumsuz etkisi olduğu yönünde söylemler olsa da bunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Çeşitli bitkisel yağların besleyici özelliğinden yararlanılabilir, bunların da uzamaya olumlu etkisi olduğu yönünde bilimsel çalışmalar olmasa da halk arasında yaygın bilgi iyi yönde etkilediğidir. Benzer şekilde kına içinde olumlu görüşler yaygındır.

Saçı Hızlı Uzatmak İçin Ne yapılmalı?
– Beslenmeye dikkat edilmeli
– Ciddi düzeyde değilse günlük 2 mg B7 vitamini alınmalı
– Uzamama sorun çok rahatsız edici düzeyde ise, ek olarak kalite kaybı, kırılma, dökülme gibi sorunlar varsa bu durumda eksikliği olabilecek saçla ilgili bir çok maddeyi içeren geniş spektrumlu etki gösteren xpecia tablet veya benzer içerikli ilaçlar kullanılmalıdır. Unutmayın saç kökten beslenen bir organdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.