Saç İlacı Kullananlar

Saç dökülmesi özellikle erkekler arasında en sık rastlanan estetik sorun oluşturan bir hastalıktır. Tüm hastalıklar gibi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yine tüm tedaviler gibi ilaçların çeşitli yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler genellikle önemsiz düzeydedir ve seyrek rastlanır ancak görüldüğünde ilaç ya kesilmeli yada dozu azaltılmalıdır.

sac-ilaci-kullananlar

Saç İlacı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kullandığı ilaca göre şu yan etkileri yaşayabilirler. Önce bölgesel kullanılan spreyler sonra ağızdan alınan tabletlerin en çok bilinenleri yazılmıştır.

Minoxidil (rogain, rogan, minoxil, ) yan etkileri
En çok bilinen ilaçtır ve 1986 yılından beri piyasada bulunmaktadır. Tansiyon yüksekliği tedavisi için kullanılırken saç çıkardığı fark edilmiş ve saç ilacı olarak sprey şeklinde üretilmiştir. Farklı isimler altında minoxidil içeren ilaçlar vardır madde yoğunluğu aynı ise etkinlik açısından fark olması beklenmez. Saç ilaçları arasında en sık alerji yapan ilaçtır.

Bunun dışında tansiyon ilacı olmasından kaynaklanan şu yan etkiler görülebilir
Tansiyon düşmesi, göğüs ağrısı, kalp atışında değişiklikler, nefes almada zorluk, açıklanamayan hızlı kilo alma, az idrara çıkma, ciltte kuruma, pullanma, ciltte tahriş ve yanma, baş ağrısı, egzama (alerji), kabuklanma.

Procapil (hairforte, floxia) yan etkileri
Çok seyrek olarak alerjik reaksiyon görülebilmektedir. Minoxidil ve finasteridin birlikte kullanımı kadar etkili sonuç verdiği bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır. Bölgesel kullanıldığından finasteride gibi yan etki yapması beklenmez. Etki yan etki kıyaslamasında saç dökülmesi tedavisinde tercih edilmesi gereken hammaddedir. Değişik firmaların procapil içeren ürünleri vardır madde yoğunluğu aynı ise etkinlik açısından fark olması beklenmez. Etkinliği artırmak için bazı üreticiler ek olarak bitkisel içerikte eklemiştir. Bu sayede tek başına kullanımı yeterli olabilmektedir.

Finasterid (propecia, alofin, proscar ) yan etkileri
Prostat ilacıdır. Finasterid adlı kimyasal madde prostat hastalığının tedavisinde kullanılırken saç dökülmesini durdurduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Kullanıcılarda saç dökülmesini durdurmakda başarı sağlamış ve saç kalitesinde artış sağlamıştır. Bu kadar etkili iyi sonuç yanında propecianın çok sayıda yan etkisi bilinmektedir. 5 alfa redüktaz enzimi tip 1 in etkisini engelleyerek DHT oluşumunu azaltır.

Tip 1 engellendiği için şu yan etkilere sebep olabilir
– Cinsel istekte azalma
– Peniste yetersiz sertleşme
– Erken boşalma
– Memelerde sızlama
– Erkekte meme büyümesi
– Meni miktarında azalma ve sıvılaşma
– Vücut kıllarında azalma
– Sakalın geç uzaması
– Yumurtalıklarda ağrı,sızı

Genel olarak bu etkilerin ilaç bırakılması halinde düzeleceği bilinir ancak hayvan deneyinde penisteki yapı değişikliğinin kalıcı olabileceği yönünde bilgiler tespit edilmiştir.

Xpecia Tablet
En fazla reçete edilen bitkisel içerikli ilaçtır, 5 alfa redüktaz tip 2 yi engelleyerek DHT yi azalttığı için cinsellik üzerine yan etki yapmaz. DHT yi azaltmak yanı sıra içeriğindeki keratin, L-sistin, çinko, biotin ve bunlar gibi diğer aktif maddeler sayesinde dökülmeyi durdurmayla birlikte kalite artışı da sağlamaktadır. Tüyleşmişlerdeki bu kalite artışı yeni saç çıkışı sağlıyormuş gibi algılansa da gerçekte yeni saç oluşumu diye bir şey olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.