Saç Dökülmesini Durduran Şampuan

Saç dökülmelerinin sebebi olarak erkeklerde % 95, kadınlarda % 50 ihtimalle hormonal dökülmeler görülür. Yani ailesel özellikten kaynaklanan hormonun köke verdiği zarar karşımıza çıkar. Köke zarar veren bu hormon tahmin edilebileceği gibi saçlı derinin derin tabakalarında etkili olur ve bu hormonu engellemeyen hiçbir ürün dökülmeyi de engelleyemez.

sac-dokulmesini-durdurma

Bu hormonal soruna şampuanların etki etmesi beklenmez, beklenmemelidir de. Şampuanları üreten firmalar reklamlarda 6000 yeni saç oluşumu, kesin dökülmeyi durdurur gibi cümleler tamamen aldatmaca cümlelerdir ve bilimsel desteği yoktur. Her ne kadar bazı uyanıklar “İstanbul Üniversitesinde yapılan çalışmalarda” gibi göz alıcı cümleler kullanılsa da bir şey ifade etmez. Çünkü bu verinin üniversiteyle ilişkisi yoktur sadece bazı tahliller orada yaptırılır. Veya “dermatoloji derneğinin önerisi” gibi cümle de derneğe bir miktar bağış yapıldığını gösterir.

Saç Dökülmesini Durduran Şampuan ?
Hangisi daha iyidir diye de sorulabilecek bu sorunun cevabı aslında hiçbiri iyi değildir denilebilir çünkü kafaya sürüp 1 dakika sonra suyla uzaklaştırılan bir madde temizlik dışında pek bir işe yaramaz. Bunun yerine bilimsel çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış ilaçlar yanında bunu destekleyen şampuanlar kullanılabilir bu şekilde dökülme durabilir ve çıkacak saçların kalitesi artabilir. Saç dökülmesi tedavisi süresince içeriğinde biotin gibi saç besleyici ve saw palmetto gibi DHT yi baskıladığı yönünde bilgiler olan şampuanlar tercih edilebilir ancak yine de beklenti sınırlı olmalıdır ve asıl etkili olacak ürünün şampuan değil diğer bilimsel ilaçlar olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Saç dökülmesi dışında uzun saçlı bayanlarda yıllarca travma (boya,sık yıkama,güneş ışınları,toz,kir vs) yaşayan saçta çatallanma,kırılma,dipten kırılarak dökülme,parlaklığını yitirme gibi sorunlar olabilir bu gibi sorunları azaltmak içinde sawpoo benzeri besleyici şampuanlar tercih edilebilir.

Şampuanın Faydaları
Dökülmenin tedavisinde çok etkili değildir dedik ancak yine sık rastlanan aşırı kepek sorununda climbazol içeren şampuanlar ciddi yarar sağlar, benzer şekilde ve kepekle aynı sebeplerle ortaya çıkan yağlı egzama da aynı şekilde şampuanlarla tedavi edilebilir. Tabi burada bu sorunların aslında saçtan değil kafa derisinden kaynaklanan sorunlar olduğu da açıktır.
Sarımsaklı, bitki özlü, yeşil çaylı, organik ve bunlara benzer çok sayıda süslü kelimelerle cazip hale getirilmeye çalışılmış şampuanlar için de bunlar söylenebilir. Siz siz olun beklentinizi düşük tutun ve çok para vermeyin. “Çok pahalı olan çok iyidir” sözü her zaman gerçeği yansıtmaz.

Şampuanların Zararı Var mı?
İçeriğindeki maddelerden dolayı zararlı olduğuna dair internette yüzlerce yazı görebilirsiniz bu yazıların ortak özelliği hepsinin bilimsellikten uzak olması, birilerinin bilip bilmeden yazdığı şeylerdir. Neredeyse şampuanların hepsi için aynı şey yazılabilir “zararsızdır ve güvenle kullanılabilir”.
Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.