Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saw palmetto, bir tür palmiye ağacıdır, ancak cüce palmiye de denilen bodur tipidir. Bu ağaca “serenoa repens” de denilmektedir. Avustralya ve Yeni Zelanda’da yetişen bir ağaç türüdür ve de hem meyvesi hem de yaprakları çok uzun yıllardır insan sağlığında tedavi etme amaçlı kullanılmaktadır. Örneğin, saw palmetto’nun meyveleri yerliler tarafından idrar yolları enfeksiyonları ve diğer hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır.

Saw Palmetto’nun ilk kullanım alanı iyi huylu prostat büyümesi hastalığının tedavisidir. Sonrasında yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, saç dökülmesi tedavisinde de destek olarak kullanılan en etkili bitki Saw Palmetto’dur.

Bilindiği üzere ailesel (hormonal, erkek tipi) saç dökülmesine sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış tek etken DHT (Di Hidro Testosteron)’dir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, Saw palmettonun 5 alfa redüktazı engelleyerek, DHT oluşumunu durdurduğu yönünde sonuçlara ulaşmışlardır. Yapılan bilimsel çalışmalarda 5 alfa redüktazın tip 1’ine etkili olduğu için finasterid ya da dutasterid gibi cinsellik üzerine yan etki yapmadığı tespit edilmiştir. Günlük 1500 mg saw palmetto kullanan prostat hastalarında bile cinsellikle ilgili yan etkilere rastlanmamıştır.

Bilimsel çalışmalar daha çok DHT’nin sebep olduğu prostat büyümesi ve saç dökülmesi üzerine yapılmış çalışmalardır. Bilim adamları ve uzmanlar, erkek saç dökülmesi tedavisi için üretilen tabletlerde günlük 600 mg, kadınlarda görülen dökülmede ise daha düşük dozda günlük 300 mg önerilir. Saç sorunlarında bu dozda alım yeterlidir ve güvenle yan etki yaşamadan kullanılabilir. Prostat büyümesi için üretilen ilaçlarda daha yüksek miktarda günlük 1500 mg’a kadar aktif madde içermesi tavsiye edilir.

Saw Palmetto Erkek ve Kadında Güvenle Kullanılabilir
Saw Palmetto, doğal DHT blokerı olarak da adlandırılmaya başlanmıştır. Hem Kadın hem de Erkeklerde güvenle kullanılabilen ve de saç dökülmesi yaşayanlara doğal bir çözüm sunan bir bitkidir. Saw Palmetto, esasında testosteron seviyelerinin dengede tutulmasını sağlamaktadır. Erkekler yaş aldıkça, testosteron hormonu azalır ve de DHT adı verilen hormon artış sağlar. Saç dökülmesinin ana nedenlerinden biri de işte bu DHT’dir. DHT, erkek androjen hormonu olup, saçların ömrünü kısaltır ve de yeni saç üretimini de azaltır. Normalde, saç kılı düştükten sonra, aynı folikülden yeni bir saç büyümeye başlamalıdır. Ancak DHT bir bireyde yüksek ise, yeni saç gelişimi de engellenir. İşte tam bu noktada, saw palmetto, testosteronun DHT’ye dönüşmesini engeller ve de bu da yeni saç gelişimine katkıda bulunur.

Saw Palmetto, testosteronun DHT’ye dönüşmesini engelleyerek, vücut testosteron seviyelerini de olması gereken seviyede tutmaya yardımcı olur. Düşük testosteron, erkeklerde kronik yorgunluğa, kiloda dengesiz değişimlere, libidoda da istenmeyen düşüşlere neden olabilmektedir. Hormon seviyelerinin dengede tutulması ise vücudun sağlıklı olmasına yardımcı olur ve kişi kendini çok daha iyi hisseder.

Saw Palmetto, sadece tabletlerde değil, aynı zamanda saç spreylerinde ve şampuanlarda da etken madde olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ve hatta artık, saç dökülmesi tedavisine destek amaçlı üretilen spreylerin de vazgeçilmez bir bitkisel etken maddesi haline gelmiştir saw palmetto.

Şampuanlarda kullanımı biraz daha farklıdır : Saw palmettonun daha çabuk emilebilir formu LSSRE (Lipo Steroik Serenoa Repens Extresi) şampuan içeriğinde kullanılır. Her ne kadar şampuanlar tek başına saç dökülmesi tedavisinde yetersiz kalsa da, dökülme için şampuan kullanılacaksa LSSRE içerenler tercih edilmelidir. Bu şampuanlar dökülmeye neden olmazlar.

Cüce palmiyenin etkisi finasterid denilen maddeye benzemektedir. Ancak finasterid gibi bir cinsel hayat üzerinde olumsuz bir yan etkiye sahip değildir. Cinsel istekte azalma gibi sorunlara sebep olmadığını kanıtlayan çok sayıda güvenilir bilimsel yayın olduğu için de, özellikle erkekler tarafından güvenle kullanılabilir.

Isırgan otu, kabak çekirdeği, sarımsak, elma çekirdeği gibi bir çok bitki için DHT’yi engellediği söylense de bunları destekleyen bir tek bilimsel ve / veya deneysel çalışma yoktur, ve de bu sebeple halen saç dökülmesi tedavisinde en etkili bitki saw palmetto olarak kabul görmektedir.

Kaynak : http://www.enbipharma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.