Saç Dökülmesi Tedavisinde Tablet Dönemi >> Xpecia 

Saç Dökülmesine Tabletle Çözüm

Saç dökülmesi kadın erkek fark etmeksizin pek çok insanın başına gelen bir sorundur. 18-49 yaş arası erkeklerde saç dökülmes sıklığının araştırıldığı bir çalışmada 18-29 yaş arasındaki erkekler için saç dökülmesi sıklığı % 16 iken , 40-49 yaşlarındaki erkekler için oranın % 53’e yükseldiği tespit edilmiştir. Çalışma ile alakalı ayrıntılı bilgi edinmek için paylaşılan linkten makalenin tamamına ulaşabilirsiniz. (1)

(1) Rhodes, T., Girman, C. J., Savin, R. C., Kaufman, K. D., Guo, S., Lilly, F. R., … & Chumlea, W. C. (1998). Prevalence of male pattern hair loss in 18–49 year old men. Dermatologic surgery24(12), 1330-1332. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9865198

Sorunun bu kadar sık görülmesi tedavi için üretilen ürünlerde de çeşitliliğe neden olmaktadır. Dünya çapında saç dökülmesi için piyasaya sunulan ürünler ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu yazımızda saç dökülmesi sorunu için üretilmiş ağızdan alınan Xpecia tabletten bahsedeceğiz. Xpeciadan bahsetmeden önce saç dökülmesinin neden olduğundan bahsetmek Xpecianın nasıl etki ettiğini anlamak açısından faydalı olacaktır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkek Tip Saç Dökülmesi

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedeni genellikle erkek tip saç dökülmesi yani Androgenetik saç dökülmesidir.

Androgenetik saç dökülmesi genellikle yirmili yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile başlayıp sonrasında saç dökülmesi ile devam eden sorundur. Bu tip dökülmenin nedeni ise Testosteron hormonunun Alfa 5 Reduktaz enzimi tarafından DHT dediğimiz Dihidrotestosteron haline getirilmesidir. 

DHT hormonu kıl köküne zarar vererek önce kalite kaybına daha sonra ise dökülmeye neden olmaktadır. Saç kayıpları zaman içerisinde önlem alınmaz ise kelleşmeye kadar devam edebilmektedir.

Ailesinde saç dökülmesi problemi olanlarda sorunun görülme riski daha fazladır. Yani anne babasında saç dökülmesi olanlar potansiyel risk grubunda yer almaktadır.

Sorunun ismi her ne kadar erkek tipi dökülme olsa da sorun kadınlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Türkiye’de saç dökülmesi sorunu ile hastaneye başvuran 954 hasta arasında bir çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmada 535 kadın, 419 erkek bulunmaktadır. 954 hasta arasında erkeklerin % 67.1, kadınların % 23.9 unda Androgenetik yani erkek tipi saç dökülmesi tespit edilmiştir. (2) Araştırma sonuçlarından da anlaşılacağı üzere erkek tipi dökülme kadınlarda da gözardı edilemeyecek düzeyde görülmektedir.

(2) Salman, K. E., Altunay, I. K., Kucukunal, N. A., & Cerman, A. A. (2017). Frequency, severity and related factors of androgenetic alopecia in dermatology outpatient clinic: hospital-based cross-sectional study in Turkey. Anais brasileiros de dermatologia92(1), 35-40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5312176/

Kansızlığa (Demir Eksikliğine) Bağlı Saç Dökülmesi

Erkeklerde genellikle androgenetik tipi saç dökülmesi görülürken kadınlarda görülen dökülmenin farklı nedenleri olabilir. Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin en sık karşılaşılan nedeni kansızlık yani demir eksikliğidir.

Yapılan araştırmalar demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi sorununun arttığını tespit etmiştir. Demir depoları dolduğunda ise dökülmenin azaldığı tespit edilmiştir.

Kansızlık (anemi) kanın içerisinde bulunan hücrelerin azalması ile alakalıdır. Kan içerisinde yer alan eritrositler yardımı ile dokulara  demir, çinko, magnezyum, biotin ve b12 vitamini  taşınmaktadır. Bunlardan bir veya birkaçının eksik olması kansızlık ve saç dökülmesi gibi sorunlara neden olmaktadır.

Kansızlığa bağlı saç dökülmesinin tespit edilebilmesi için tam kan sayımı yapılması gerekmektedir. Kansızlığa bağlı saç dökülmesini önlenmesi için kansızlık tedavi edilmelidir. Kansızlığın tedavi edilmesi sürece yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Bu süreçte saç kayıplarının önlenmesi için kansızlığa bağlı saç dökülmeleri için geliştirilmiş tabletler kullanılabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesinin doğru bir şekilde tedavi edilmesi için sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi doğru tedavi ile %95 civarında tedavi edilebilen ve saç kayıpları engellenebilen bir sorundur.

Erkek tipi saç dökülmelerinin tedavisi için Xpecia tablet erkek ve kadınlarda olan kansızlığa bağlı dökülmeleri önlemek için Xpecia tablet kadın önerilmektedir.

Xpecia Tablet Saç Dökülmesini Nasıl Tedavi Eder?

Xpeacia Tablet Erkek

Erkek tipi yani androgenetik saç dökülmeleri DHT hormonunun kıl üretme özelliği bulunan hücrelere zarar vermesinden ve kılların kalitesizleşmesine neden olmasından dolayı meydana gelmektedir. İlk etapta sorun kılların kalitesizleşmesi iken önlem alınmadığı takdirde kıl kayıpları yani saç dökülmesi sorunu ortaya çıkmaktadır.

İsaflovan Ve Saw Palmetto

Xpecia tablet erkek içerisin isaflavon ve saw palmetto maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler DHT hormonunu bloke ederek kıl köklerine zarar vermesini engeller ve bu sayede saç dökülmesi sorununu engeller.

Xpecia Tablet Kadın

Xpecia teblet kadın içerisinde demir, çinko, magnezyum, biotin, folik asit, ginkgo biloba gibi maddeler bulunmaktadır. Bu bileşenler sayesinde kadınlarda oluşan kansızlığa bağlı saç dökülmesini tedavi etmektedir. Ayrıca saç dökülmesini tedavi ederken aynı zamanda kansızlık tedavisini de desteklemektedir.

Kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Bu nedenle ürün kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka dermatoloğa muayene olunmalıdır. Dermatoloğun yapacağı muayene ile saç dökülmesi sorununuzun erkek tipi olup olmadığı tespit edilir. Sorunun nedeni erkek tipi dökülme değil ise tam kan sayımı yapılarak sorunun kansızlığa bağlı olup olmadığı tespit edilir.

Ginkgo Biloba (Kılcal Damarları Genişletir)

Ginkgo Biloba kılcal damarların genişlemesini sağlayan bitkisel bir maddedir. Kılcal damarların genişlemesi kıl köküne daha fazla kan ve enzim ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede kıl kaybı ve kalitesizliği engellenmektedir. Xpecia kadın içerisinde bulunan olmazsa olmaz maddelerden birisi ginkgo bilobadır.

Demir (Ferrum)

Kadın tipi saç dökülmede temel sorun kansızlık yani demir eksikliğidir. Xpecia tablet içerisinde bulunan demir sayesinde günlük demir ihtiyacını karşılayarak saç kayıplarını önlemektedir. Ayrıca süreç içerisinde devam eden kansızlık tedavisini de desteklemektedir.

Çinko (Zink) 

Demirin eksik olmasının saç kayıplarına neden olması gibi çinkonun eksik olması da saç dökülmesine neden olan etkenlerden birisidir. Ayrca çinko eksikliği sağlıksız tırnaklara da neden olmaktadır. Xpecia içerisinde bulunan çinko hem saç hem tırnak kalitesini arttırmaktadır. Xpecia kadın formunda 15 mg erkek formunda ise 7.5 mg çinko bulunmaktadır.

Magnezyum

Magnezyum insan vücudunda en çok bulunan 4. mineraldir. Saç, vücut ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Magnezyum tüketilen besinlerle alınabilir. Ancak sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenilse bile yeterli miktarda alınamayabilir. Magnezyum 300 den fazla enzimin yapımında rol oynamaktadır. Xpecia içerisinde bulunan magnezyum sayesinde saç kalitesinde artış sağlamaktadır.

Folik Asit

Folik asit hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan vitamindir. B9 veya folat olarak da bilinir. B9, aminoasit ve protein yapımında görev almaktadır. Hücre yenilenmesi özelliği sayesinde saç e cilt kalitesinde etkilidir. Oldukça faydalı olan folik asit hamilelik döneminde bile kullanılabilmektedir. Hatta kullanılması pek çok doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Ancak beslenme yoluyla her zaman yeteri kadar alınamayabilir.

Keratin

Keratin saç dökülmesi sorunundan tutunda saç bakım ürünlerinin tamamında bulunmaktadır. Keratin saçın yapım maddesidir. Keratin saçın kalitesini arttırmaktadır. Ancak pahalı bir etken madde olmasından dolayı çoğu üründe az miktarda bulunmaktadır. Xpecia tabletlerde ise 40 mg bulunmaktadır. Piyasadaki ürünler arasına en fazla keratin içeren üründür.

Biotin (B7 Vitamini)

Biotin saç kalitesini arttırma etkisi olan bir vitamindir. H veya B7 vitamini olarak da bilinir. Biotin saçta kalite artışı ve hızlı uzama sağlar. Ayrıca tırnak kalitesini de arttırır.

Erkek tipi dökülmelerde kadın erkek fark etmeksizin Xpecia tablet erkek kullanılmalıdır. Kansızlığa bağlı dökülmelerde ise Xpecia tablet kadın kullanılmalıdır.

Xpecia Tablet Nasıl Kullanılır?

Xpecia tablet ağızdan ayni oral yolla kullanılmaktadır. Günlük 2 adet alınması yeterlidir. Sabah akşam 1er tane alınabilir. Ancak istenilirse tek seferde 2 adet tablette kullanılabilir.

Xpecia Tabletin Yan Etkisi Var Mıdır?

Saç dökülmesi içi geliştirilen ürünlerin cinsel isteksizlik, iştah artışı ve bununla beraber kilo artışı gibi yan etkileri bulunmaktadır. Ancak Xpecia tablette bu yan etkiler ortadan kaldırılmıştır. Yan etkileri bertaraf edilmesi sayesinde ürünün herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Xpeacia Tablet Kullananlar

5 aylık düzenli Xpecia kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.