Saç Dökülmesi ve Cinsellik

sac-dokulmesi-ve-cinsellik

Saç dökülmesi olanların diğer deyimle kellerin züğürt tesellisi olarak söylediği “kellerin cinsel gücü fazladır” sözü gerçeği yansıtıyor mu ? Tabiî ki hayır yapılan bilimsel çalışmalarda saç dökülmesi cinsellik ilişkisi tespit edilememiştir. Yani daha fazla ilişki yaşayanların daha fazla saçının döküldüğü yönünde bir bilgi yoktur. Diğer bir tanımlamayla kişinin kan erkeklik hormonu (testosteron) düzeyi ile saç dökülmesi arasında paralellik bulunamamıştır.

Dökülmenin hormonla ilgisi olduğu açıktır ve bilimsel olarakta kanıtlanmıştır ancak burada sorun hormon düzeyi değil DHT hormonunun tutunarak zarar verebilecek noktaların (reseptör) olup olmamasıdır. Şöyle bir örnekleme yapabiliriz elimizde 100 anahtar olduğunu varsayalım açmak istediğimiz kapıdaki anahtar deliğine girmeyen anahtar kapıyı açamaz, içlerinden sadece deliğe uyumlu olanlar kapıyı açabilir. Yani burada DHT yi anahtar kapı kilidini de reseptör gibi düşünebiliriz. DHT nin zarar verebileceği reseptör (almaç) varsa o kişi genetik olarak dökülmeye yatkındır ve saçı dökülür. Hormon düzeyi düşük olsa da bu durum değişmez ama reseptör yoksa DHT düzeyi yüksek olsa da saç dökülmez.

Çok Cinsel İlişkiye Girmek Saçı Döker mi ?
Kesinlikle hayır, ilişkinin sık veya seyrek olması saç kaybında hiçbir etki yapmaz, ayrıca ilişki sayısının kişinin hormon düzeylerine olumlu veya olumsuz etkisi olmaz.

Masturbasyon Saçı Döker mi ?
Hayır cinsel ilişkiden farksızdır ve hiçbir etkisi olmaz. Sık masturbasyon yapmanın saç döktüğü inancının gelişmesi izah edilebilir bir durumdur. Ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar, cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç köküne de zarar verdiği için saçlarda da dökülme yapar. Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasa da bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder. İlişki olmamasına rağmen yaş itibariyle denk gelen iki durumdur.

Özetle ;
Saçım dökülüyor diye kendinizi sınırlamayın hayattan zevk almaya bakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.