Reklamlardaki Renklerin Etkisi

reklamlar-ve-renklerin-etki

Reklamlarda kullanılan renklerin amacının bilimsel izahı için Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümünden Doçent Birsen ÇEKEN’in yaptığı çalışmada ; Algısal örgütlenmelerimize yardımcı olan renkler, tüketicinin satın almayı düşündüğü mal ve hizmeti tanımasına yardım ederek, duyuları harekete geçirirler. Çalışma kapsamında seçilen basılı reklamlar renk boyutunda incelenerek, algılamamız açısından farklı renklerin farklı karakterlere sahip olduğu söylemi ortaya konulmak istenmektedir.

Renklerin fiziksel ve psikolojik etkileri, onları kendi başlarına mesaj veren bir yapıya dönüştürerek reklamın algılanmasında etkin bir rol üstlendiğini göstermektedir. Bu çalışmada reklam ilanlarında kullanılan renklerin ifade ettiği anlamlar üzerinde durulurken ayrıca reklamların algılanmasında üstlendikleri etkin rolünde önemi vurgulanmaktadır.

Renklere yüklenen anlamlar fiziksel, psikolojik, resimsel ve toplumsal olarak şöyle özetlenebilir:

Renk: Kırmızı
Algı: Güçlü, tehlikeli, heyecanlı, sıcak, şehvetli, dışa dönük
Örnek ürünler: Nestle, Coca Cola

Renk: Yeşil
Algı: Serin, sakin, doğal
Örnek ürünler: Clinique Kozmetik, Seven Up, Garanti Bankası

Renk: Mavi
Algı: Serin, sakin, hüzünlü, saygıdeğer, Otoriter
Örnek ürünler: Davidoff Cool Water Parfüm, Big Blue IBM, Nivea

Renk: Siyah
Algı: Soğuk, prestijli, sofistike
Örnek Ürünler: Johnnie Walker Black Label, Negro, Bitter Çikolata

Renk: Sarı
Algı: Lüks, zengin
Örnek Ürünler: Ona Ayçiçeği, Gold Card

Renk: Turuncu
Algı: Sıcak, doğal ve samimi
Örnek Ürünler: Advantage Card, Lancaster, Güneş Ürünleri

Renk: Mor
Algı: Asalet, imparatorluk
Örnek Ürünler: Milka, Silk Cut Sigara

Renk: Şeffaf
Algı: Temiz, saf, katıksız
Örnek Ürünler: Palmolive Duş Jeli, Clear Choice Ağız Yıkama Suyu

Sonuç olarak;
Çevremizdeki nesneleri algılamamızda renklerin rolü büyüktür. Renkler sadece sıcak ya da soğuk değil bizlerin onlara yüklediği anlamlarıda beraberlerinde taşırlar. Kültürel olarak farklı anlamlara sahip oldukları gibi, insandan insana yaşam tarzları ve karakter özellikleri doğrultusunda da değişik algılanırlar. Ayrıca renkler olmadan görsel algımızda eksik kalır. Renk, reklamlarda en sık kullanılan sözsüz iletişim öğelerinden bir tanesidir. Reklam dünyası renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisini göz ardı etmemekte ve reklamlarda renklerin tüketici algısı üzerindeki etkisinden yararlanmaktadır. Renklerin fiziksel ve psikolojik etkileri, onları kendi başlarına mesaj veren bir yapıya dönüştürerek reklamın algılanmasında etkin bir rol üstlendiğini göstermektedir.

Bu çalışmada reklam ilanlarında kullanılan renklerin ifade ettiği anlamlar üzerinde durulurken ayrıca renklerin reklamların algılanmasında üstlendiği etkin rolünde önemi vurgulanmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.