Reflü Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü Nedir?
Bazı bireylerde yemek yedikten kısa bir süre sonra midede yanma, ekşime, yediklerinin ağza geri gelmesi gibi rahatsız edici şikayetler meydana gelmektedir. Mide asidinin yemek borusuna hatta ağza kadar gelmesi ise rahatsızlığı iyice arttıran bir durumdur. Bu durumun sık sık tekrarlaması ise oldukça sancılı bir hastalık olan Gastroözofageal reflü olarak adlandırılmaktadır. Toplumda oldukça sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir.

Belirtileri Nelerdir?
En sık karşılaşılan belirti mideden boğaza doğru yanma ve ekşime hissidir. Bu göğüste yanma olarak da adlanılmaktadır. Bazı durumlarda ağrının şiddeti sebebi ile kalp ağrısı ile reflü ağrısı karıştırılabilmektedir. Mide içeriğinin, mide asidinin ağza gelmesi de sık karşılaşılan bir diğer belirtidir. Bunlara ek olarak yutma güçlüğü, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma da karşılaşılan şikayetlerdendir. Ayrıca ağız kokusu ve ağızda kötü bir tat hissi de belirtiler arasındadır.

Neden Olur?
Reflünün temel nedeni yemek borusunun uzun süre mide asidine maruz kalmasıdır. Bu uzun süreli temas yemek borusunda hasara yol açmaktadır. Yemek borusunun alt kısmında bu asidin yukarı kaçmasını önleyen bir kapak bulunmaktadır. Bu kapağın gevşemesi ise mide asidinin yukarı kaçmasına yani reflüye sebep olmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastalığın tedavisinden bahsetmeden önce tanı ve teşhisin nasıl koyulduğunu bilmek faydalı olacaktır. Hastalığın teşhisinin konulmasında hastanın hikayesinin, şikayetlerinin dinlenmesi önem arz etmektedir. Hasta bulgularının dinlenmesinin ardından kesin tanı koymak ve hastalığın hangi evrede olduğunu anlamak adına endoskopi, ph ölçümü, grafiler ve manometrik çalışmalar yapılır.

Hastalık genellikle ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilmektedir. İlaç ile kontrol altına alınabilecek durumlarda öncelikle mide asidini baskılayan ürünler kullanılmaktadır. Ayrıca hastalar günlük yaşamında değişikler yaparak da reflü ile başa çıkabilirler. Fazla kilolu bireylerin midesine uygulanan basıncın fazla olması sebebi ile reflü şikayeti daha sık görülmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak hastalıkla başa çıkmada etkili olacaktır. Ayrıca dar kıyafetler giyilmesi, sigara, yağlı ve baharatlı yemeklerin tercih edilmesi, soğan ve sarımsak tüketimi hastalığı tetikleyen unsurlardır.

İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahale yapılmaktadır. bu ameliyatta amaç yemek borusunun sonunda bulunan ve hastalığa sebep olan gevşemiş kapağın güçlendirilmesidir. Kapağın işlevini doğru şekilde yerine getirmesi ile hastalık ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.