Protein Tozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protein Tozu Artı ve Eksileri Nelerdir? Hakkında Neler Bilmeliyiz? Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Vejetaryenler uyguladıkları diyetlerin eksik olduklarını hissettikleri, sporcular kaslarını kuvvetlendirmek, rakiplerine avantaj sağlamak ve diğer insanlar ise yağlı yemeklerden kaçınarak hızlı bir beslenme tercih etmek istedikleri için protein tozuna başvurmaktadır. Bu ve Bunlar gibi çeşitli sebepler bu ürünleri popüler yapmaktadır. Bu sebeple protein tozlarının 2020 yılına kadar 7.5 milyar dolarlık bir endüstri olması beklenmektedir. Piyasada çok çeşitli ürünler bulunmaktadır.

Protein tozları hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler;
Proteinler kas yapıları için oldukça önemlidir tıpkı saç, deri ve tırnaklar için olduğu gibi. Tozlar süt, soya veya bitki gibi kaynaklardan elde edilmiş ve sudan arındırılmış formdadır. Bu tozlar genellikle su veya başka içecekler ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Veya içerisine protein oranını arttıracak gıdalar eklenmektedir.

Sporcuların protein ihtiyaçları, harcadıkları enerji ve kasın parçalanması, onarılması ve inşa edilmesi nedeniyle ortalama bir kişinin iki katı kadardır. Ayrıca pek çok vegan et, süt gibi hayvansal gıdaları tüketmek yerine protein tozu kullanmayı tercih etmektedir.

Protein için önerilen diyet miktarı her gün, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0.8 gramdır ve bu da yaklaşık olarak 150 kiloluk bir kişi için 54 gramdır.

Beslenme uzmanı ve sağlık muhabiri Lisa Drayer bu miktarları az bulmakta ve şunları eklemektedir; Yaş ilerledikçe kas kütlesi kaybedilir ve kas kütlesinin korunması için protein tüketimi oldukça önemlidir. Lisa ortalama bir yetişkinin, kalori miktarının% 20 ila% 25’ini proteinden almasını önerir. (2000 kalorili diyette bir kişi için 100 ila 125 gram). Protein ihtiyacı kişiden kişiye değişmektedir. Yaşlılar, hastalıktan yeni kurtulanlar ve ameliyat geçirmiş olanlar proteine daha çok ihtiyaç duyabilir.

Protein Tozunun Artıları
Pratik bir şekilde kullanılabilmesi protein tozlarının sunduğu en büyük avantajdır. Özellikle sporcular ve diyetleri için tamamlayıcı arayanlar için protein tozları oldukça avantajlıdır.

CNN için sağlık yazıları yazan Lisa Drayer yüksek miktarda proteine ihtiyaç duyan sporcuların bile bu ihtiyaçlarını gıdalarla karşılayabileceğini belirtiyor. Ve şu soruyu ekliyor, “Gerçekten, yarım maraton koştuktan sonra yoğurt ve fındık getirmek ister misin, yoksa oradaki protein takviyesini mi tercih edersiniz?” Aynı şekilde protein yönünden zengin olan tavuk göğsü gibi bi akşam yemeği için iştahı olmayanlar için protein tozu içerikli bir karışım tüketmek güzel bir seçenektir.

Protein bir besin olarak da oldukça doyurucudur. Proteinler aşırı yemekten kaçınmanıza ve metabolizmanızın zirvede kalmasını sağlamak için kaslarınızın korunmasına yardımcı olur. Kalori bakımından düşük olsalar dahi metabolizma yönünden avantaj sağlayabilirler. Pek çok protein tozu vücudun kendi kendine yapamadığı dokuz temel amino asidi içermektedir. (peynir altı suyu, soya veya kazein gibi )

Protein Tozunun Eksileri
Çok fazla protein tüketilmesi (günlük kalorilerin yaklaşık% 35’inden başlayarak) bulantı, kramp, yorgunluk, baş ağrısı ve şişkinlik gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı uzmanlar fazla protein alımının böbreklerin daha fazla çalışmasına neden olabileceğini, mevcut böbrek problemleri olanlarda komplikasyonlara yol açabileceğini veya kalsiyum atılımını artırarak kemik kaybına neden olabileceğini düşünmektedir. Ayrıca dehidrasyonda çok fazla protein tüketenler için bir risktir.

Protein tozlarının birçoğu ilave yağlar, şekerler, probiyotikler veya amino asitler içermektedir. Şekerler ve yağlar, potansiyel olarak kilo alımına yol açan daha fazla kalori anlamına gelebilir. Lisa Drayer incelediği bir kahverengi pirinç şurubunda 20 gram şeker oldğunu yani protein tozlarında yalnızca protein bulunmadığını belirtti. ( 20 gr şeker yaklaşık 5 tatlı kaşığı şekere denk gelmektedir.)

Bazı protein tozları, uyarıcılar hatta liste dışı bileşenler bile içerebilir. Ulusal Tüketim Ürünleri Araştırmaları Merkezi Müdürü ve Mississippi Üniversitesi’nde farmakoloji profesörü olan Larry Walker, “Çoğu zaman, tüketiciler kullandıkları ürünler konusunda çok ayrımcı değiller” dedi. Etiketlere dikkatlice bakılması ve ürün içeriklerinin anlaşılmasının gerekli olduğunu söyledi. Çünkü bazı durumlarda ayrıca eklenen maddelerin hiçbir etkisi bulunmasına karşı ürünün fiyatının artmasına sebep olduğunu bununda yalnızca para kaybına neden olduğunu ekledi.

Protein Tozundan En Yüksek Verim Nasıl Alınır?
Protein tozunun sizin için gerekli olup olmadığı veya tek başına kullanımının yeterli olup olmayacağı gibi konularda bir diyetisyenden yardım alınmasında fayda vardır. Ayrıca doktorlarda protein tozu alımı ile böbreklerinizle alakalı veya genel olarak bir sağlık sorunu oluşturup oluşturmayacağını takip edebilir. Diyetine protein ekleyen bireylerin aşırı su kaybına uğramamak için mutlaka yeteri kadar sıvı alması gerekmektedir.
Larry Walker alınan ürünlerin içeriklerinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Alınacak protein tozunun soyadan, kazeinden veya kesilmiş sütten elde edilmiş olmasını tavsiye etti. Ayrıca yabancı maddeler içeren ürünlerden uzak durulmasını tavsiye etti. Ürünleri alırken kaliteli ürün üreten büyük çaplı şirketlerin tercih edilmesinin faydalı olacağını ekledi.

Drayer’e göre insanlar ihtiyacı olan proteini sadece yiyeceklerle karşılayabilir. Gıdaların tüketilmesinin önemli olduğunu, çünkü bu gıdaların liflerin yanı sıra çeşitli besinler de sağladığı söyledi. Ek olarak protein yağı tüketmek isteyenlere ekonomik olarak daha uygun olan az yağlı süt tozunu önermektedir.

*Kazein: sütte bulunan protein maddesi.
*Dehidrasyon: İnsan bedenin aşırı derecede sıvı kaybetmesine verilen isimdir.

Kaynak:https://edition.cnn.com/2017/12/06/health/protein-powder-pros-cons/index.html
Çeviren: Sevde KAPU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.