Podoloji Nedir ?

Eskiden kuaförlerin bir köşesinde ayak bakımı konusunda kendini yetiştirmiş bir eleman müşteri kabul eder ve sorununu çözmeye çalışırdı. Son yıllarda ayak bakım merkezi yada podoloji adı altında hizmet veren oldukça lüks donanımlı yerler açılmaya başladı.

podoloji-nedir

Podoloji Nedir ?

Ayak bakımı yapan branşın adıdır, podolog da işi yapan uzmanın adıdır. Aslında bildiğimiz pedikür (pedi:ayak, kür-tedavi) işlemini yapan bölümdür, son dönemde insanların ekonomik gücü arttıkça ayaklarının bakımına da önem vermeye başlandı, buna paralel olarak değişik formatta yeni işletmeler devreye girdi.
İşlemi yapan iş yerinin lüks düzeyi değil o işi kapan kişinin becerisidir. Her ne kadar kendilerini podolog olarak tanıtıp pedikür yapanları küçük gören bir zümre oluşmaya başlasa da özünde yapılan işlemler yaklaşık aynıdır.

Tabiî ki burada sadece o işi yapanların daha ciddi yatırım yapacağını, daha fazla tecrübe kazanacağını ve gerekli eğitimleri alacağını göz ardı etmemek gerekir.

Podoloji Eğitimi
Ülkemizde hala bu düzeyde üniversite eğitimi veren bir kurum yoktur oysa Avrupa’da bu konuda eğitim veren kurumlar var ve diş hekimliği kadar olmasa da ona yakın bir ciddiyetle eğitim verilmektedir. Türkiye’de daha çok usta çırak ilişkisi şeklinde yürümektedir. Muhtemel ki önümüzdeki yıllarda daha ciddiye alınacaktır. Çünkü bu konunun sınırları hala çizilmiş değildir. Şöyle ki; pedikür yapan ve hiçbir tıbbi eğitimi olmayan biri yapmaması gerektiği halde tırnak batması tedavi etmeye çalışmakta hatta nasır tedavisi yaptığını söylemektedir. Bu da çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir.

Ayak Bakımı Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Genel olarak pedikür denilen ve daha çok tırnak bakımı şeklinde yürüyen işlemlerde en sık mantar hastalıkları risk teşkil etmektedir. Diğer virüsle bulaşan (AİDS,HİV,Hepatit B ve C) hastalıklar veya bakteriyel iltihaplar pek risk teşkil etmez çünkü dokuya girişimsel bir uygulama yapılmamaktadır. Tabi mantar da önemsenmesi gereken bir hastalıktır ve kullanılan aletlerin steril olması gerekir. Tırnak bakımı dışında tırnak batması veya nasır tedavisi de yapılıyorsa AİDS,HİV,Hepatit B ve C gibi viral hastalıkların bulaşma riski çok artacağı ve bunlarının hiçbirinin net tevdisinin olmaması steriliteyi çok ciddiye almayı gerektirir. Öyle ki kullanılan aletlerin hazırlanması ameliyatta kullanılan aletlerin hazırlanması gibi olmalıdır çünkü net tedavisi olmayan bu hastalıklar öldürücü olabilmektedir.

Podoloji Merkezi Seçerken

  • Kuaförde 10 TL ye yaptıracağınız bir hizmete 100 TL vereceğinize göre her şeyin çok daha iyi sunulmasını beklemeniz doğaldır
  • Kullanılan ürünler mümkün olduğunca kişiye özel kullan at ürünler olmalıdır.
  • Havlular kağıt olmalı eğer kağıt değilse yüksek ısıda yıkanmış ve sizin için açılmış olmalıdır
  • Metal tüm malzemeler steril edilmelidir, kaynar su steril etme özelliğine sahip değildir mutlaka otoklavda steril edildiğinden emin olmalısınız
  • Ultra viyole lambayla sterilizasyon sadece şeffaf aletler için uygulanabilir, metal aletlerde ultra viyole sterilizasyonu anlamsızdır.
  • Yumuşatmak için kullanılan kaplar sydex gibi solusyonlarla temizlenmelidir
  • Terlikler kişiye özel olmalıdır

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.