Ömrü Uzatmak Mümkün mü?

Bu haberimiz bbc.com/news ten. Çalışma İngiltere’de sinekler üzerinde yapılmış. Sinekler üzerinde yapılmasının mantığı ömrünün kısa olması sebebiyle net bir şekilde tüm yaşamının gözlenebilmesidir.

omur-uzatmak-mumkun-mu

İngiliz araştırmacılara göre lityum, en azından sineklerde ömrü uzatıyor. Laboratuar deneylerinde düşük dozlarda lityumun meyve sineklerinin ömrünü uzattığı görüldü. Bilim insanları umut verici diye niteledikleri bu bulgunun ileride insanların daha uzun ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olacak yeni ilaçlar geliştirilmesini sağlayabileceğini bildirdi.

Lityum insanda PMD denilen değişken ruh halinin tedavisi için kullanılmaktadır. Tehlikeli bir mineral olup yüksek dozlarda alınırsa ağır yan etkilere neden olabilir. Lityumun beyni nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor, ancak meyve sineklerinde GSK diye bilinen kimyasal maddeyi bloke ederek ömrü uzattığı düşünülüyor.

Londra Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları CellReports adlı bilimsel dergide yayımlandı. Araştırmada düşük dozlarda lityum verilen meyve sineklerinin ortalama ömürlerinde %16 lık bir uzama olduğu tespit edildi. Lityum yüksek dozlarda verildiğinde ise sineklerin ömrünü kısalttığı görüldü. Bu durum doz ayarlamasının çok önemli olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya başkanlık eden Prof. L. Partridge, sineklerde düşük dozda lityumdan elde ettiğimiz sonuç cesaret verici, bir sonraki adımımız daha karmaşık hayvanlarda GSK yı hedefleyerek, ileride insanlar üzerinde denenebilecek bir ilaç geliştirmek dedi.

Araştırmada elde edilen bir diğer sonuçsa düşük dozda lityumun sineklerde şeker oranı yüksek bir beslenme rejiminde yağ oluşumunu da engellediğinin tespit edilmesiydi.
Araştırmaya mali destek veren İngiltere Parkinson hastalığı vakfından Claire Bell araştırmacıların yaşlanma bulmacasının önemli bir parçasını tespit ettiklerini görmek çok cesaret verici diyor ve ekliyor: Bu sayede günün birinde yaşlanma sürecine müdahale etmemiz mümkün olabilir.

Çevirenin yorumu; İnsan ömrünü uzatma hayalleri insanlık tarihi kadar eskidir, belki kısa sürede insanlarda kullanılamayabilir ancak sineklerde elde edilen sonucun elde edilmesi ortalama insan ömrünü 100 yılın üstüne taşıyacak ve 100 yaşından daha fazla yaşayan insanlar parmakla gösterilmeyecek yani sıradan bir ömür olacak. Nikel kadmium pillerin kısa ömrünü çok uzatan lityum belki insan ömrünü de uzatacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.