Mikrop Öldürücü Sabun Kullananlar Dikkat!

Reklamlarda sıkça karşılaşırsınız “mikropları %99 oranında öldürür” diye gözünüze gözünüze mikropla bulaşık alanlar gösterirler. Gerçekte bunlar doğru mu veya gerekli mi? Bu konuda yaygın iki yaklaşım var Biri bu maddelerin mikropları öldürmesi yayılmayı engellemede yeterli olup olmadığı, diğeri ise mikropları yok etmek doğru mu yoksa yanlış mı sorusu. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) mikrop öldürücü sabun üreticisi firmalar için bir karar aldı. Halihazırda bu amaçla sabunlarda kullanılan 19 maddeyi bakterilerde direnç (güz kazanam) ve sağlıkla ilgili çeşitli sorunlara neden olabileceğini belirterek yasaklaması gerektiğine hükmetti.

mikrop-oldurucu-sabun

FDA nın yaptığı bilimsel çalışmalarda günlük kullanımda mikrop öldüren sabunların diğer normal sabunlardan farklı bir etki göstermediğini tespit etti, firmalar da daha etkili olduğunu ispatlayamadı. Merkezin ilgili direktörü Dr. Janet Woodcock, “elimizde, bunların normal sabunlardan daha etkili olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt yok” dedi ve tüketicilerin bu tür söylemlerden korunması gerektiğini belirtti.

Etkisinin yetersiz olmasının yanı sıra asıl önemli olan zararıdır.

Mikrop Öldürücü Sabunun Zararları
Vücudumuzun her noktası özellikle dış etkilere daha fazla maruz kalan ellerimiz gün içinde binlerce mikropla karşılaşır. Karşılan bu mikropların önemli bir kısmı zararsız mikroplardır ve zararlı olanların yerleşip, çoğalıp zarar vermesini engeller. Saprofit denilen bu zararsız bakteriler aynı zamanda vücudun savunma mekanizmalarının da olumlu etkilenmesini sağlarlar. Yani kişinin doğal savunma mekanizmalarının gelişimini uyarırlar. Eldeki bu bakteriler yok edildiğinde vücut yeterince zararsız mikropla karşılaşamadığı için zararlı olanlarla mücadele konusunda da yeterince gelişme sağlayamaz.

Sonuç Olarak
Antibakteriyel sabunlar bakterileri öldürmede yetersiz kalır ve zararsız bakterileri de öldürerek doğal savunma mekanizmalarının gelişimini engeller.
Kaynak: voanews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.