Migren Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Migrenler şiddetli, tekrarlayan ve ağrılı baş ağrılarıdır. Aşırı şiddetli olan bu ağrılar saatlerce hatta günlerce sürebilir. Amerikan Migren Derneğine göre 36 milyon Amerikalıyı yani nüfusun %16sını etkilemektedir.

Migrenler duyusal rahatsızlıkların aurasını izlerler ve bu genellikle başın bir tarafında görülen şiddetli bir baş ağrısı ile kendisini gösterir. 15 ila 55 yaşlarındaki insanları etkileme eğilimindedirler.

Migren Hakkında Bilinmesi Gerekenler
-Migren tecrübesi yaşayan kişiler baş ağrısına neden olan ışık, ses, stres, alerji gibi faktörleri kendileri kolayca belirleyebilirler.

-Bazı kişiler şiddetli baş ağrıları başlamadan önce uyarıcı belirtiler hissedebilir. Bu belirtileri fark eden birçok insan belirtileri tanıyarak gerekli önlemleri alıp baş ağrısını önleyebilir.

-Reçeteye ihtiyaç duyulmadan satılan bazı ilaçlar migren ağrısını geçirebilir veya hafifletebilir.

-Atakları şiddetli olan kişiler koruyucu ilaçlar kullanabilirler.

Tetikleyici Faktörler
Migrenin nedeni tam olarak henüz bilinmemektedir. Ancak beyindeki anormal aktivitelerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu, sinirlerin iletişimini ve beyindeki kimyasalları ve kan damarlarını etkileyebilir. Genetik yatkınlık migren tetikleyicilerine karşı kişileri daha hassas yapmaktadır.

Ancak, aşağıdaki tetikleyicilerin migrenleri durdurması muhtemeldir:
Hormonal değişiklikler: Kadınlar değişen hormon seviyelerine bağlı olarak adet sırasında migren semptomları yaşayabilirler.

Duygusal tetikleyiciler: Stres, depresyon, anksiyete, heyecan ve şok bir migreni tetikleyebilir.
Fiziksel nedenler: Yorgunluk ve yetersiz uyku, omuz ya da boyun gerginliği, kötü duruş ve fiziksel aşırı yorgunluk tüm migrenlerle ilişkilendirilmiştir. Düşük kan şekeri ve jet lag da tetikleyici olarak hareket edebilir.

Beslenme Alışkanlıkları: Alkol ve kafein, migreni tetiklemeye katkıda bulunabilir. Bazı özel yiyecekler de çikolata, peynir, turunçgiller ve katkı tiraini içeren gıdalar da dahil olmak üzere bu etkiye sahip olabilir. Düzensiz yemek alışkanlıkları ve dehidrasyon da potansiyel tetikleyiciler olarak adlandırılmıştır.
İlaçlar: Bazı uyku hapları, hormon replasman tedavisi (HRT) ilaçları ve kombine doğum kontrol hapları, olası tetikleyiciler olarak sayılmaktadır.

Çevrede Tetikleyiciler: Titrek ekranlar, güçlü kokular, ikinci el duman ve yüksek sesler bir migren tetikleyicisi olabilir. Havasız odalar, sıcaklık değişimleri ve parlak ışıklar da olası tetikleyicilerdir.

Tedavi
Migren için geliştirilmiş tek bir tedavi seçeneği yoktur. Tedaviden kastedilen, şiddetli ağrıların önlenmesi ve ortaya çıkan semptomları hafifletilmesidir.

Migren şikayetlerinin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

– Yeterli uyku
– Stresten uzak durmak
– Bol su ve sıvı tüketimi
– Migren odaklı beslenme
– Düzenli spor ve fiziksel aktivite

Kişisel hassasiyete göre gluten tüketiminin kesilmesi de önlem olabilir.

Yukarıdaki değişiklikler migren semptomlarını veya sıklığını azaltmazsa daha fazla tedaviyi düşünülmelidir.

Migren belirtilerinin tedavisi, tetikleyicilerin önlenmesine, semptomların kontrol altına alınmasına ve ilacın alınmasına odaklanır.

Cerrahi Müdahale
Son on yılda migren tedavisine yeni yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bir doktor, trigeminal ve servikal spinal sinirlerin ekstrakraniyal duyusal dallarına botulinum toksini veya Botox enjeksiyonu yapabileceğini öne sürüyor. Bunlar migren reaksiyonlarına bağlı yüz ve boyundaki sinirler grubudur.

2014 yılında yapılan bir derleme, bu sinirlerin cerrahi dekompresyonunun, birinci basamak tedaviye yanıt vermeyen hastalarda migreni azaltabildiğini veya ortadan kaldırabildiğini göstermiştir.

İlaç Tedavisi
Migrenler genellikle ilaç tedavisi ile yönetilir. Ağrı kesici de dahil olmak üzere birçok farklı migren ilacı vardır.Ağrı kesiciler, baş ağrısının gelişmesine izin vermek yerine, migren gelişiminde erken alınmalıdır.Migren tedavisi için etkili reçetesiz (OTC) ilaçlar şunlardır: naproksen ibuprofen, asetaminofen. Kafein ve asetaminofen içeren aspirin gibi diğer ağrı kesiciler sıklıkla baş ağrısını durdurabilir veya ağrıyı azaltabilir. Birçok ağrı kesici, naproksen, asetaminofen ve kafein içeren aspirin dahil olmak üzere çevrimiçi satın alınabilir. Yeni ilaç almadan önce mutlaka bir doktora başvurun.

Mide Bulantısı İlaçları
Migren şikayeti yaşayan kişiler bazen baş ağrısı ile birlikte başka şikayetlerde yaşamak zorunda kalabilir.
Metpamid, mide bulantısı ve kusma gibi belirli semptomları kontrol etmek için kullanılabilir. Sumatran gibi serotonin agonistleri, ağır migrenler veya reçetesiz ilaçlara cevap vermeyen migrenler için de reçete edilebilir.
Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs) ve trisiklik gibi antidepresanlar migren semptomlarını azaltmak için reçete edilir, ancak bu amaçla tüm ülkelerde onaylanmamıştır.

Önleyici ilaçlar
Migren önleme, tetikleyicilerin dikkate alınmasıyla başlar. Önleyici tedavilerin temel amacı, migren baş ağrılarının sıklığını, ağrı düzeyini ve süresini azaltmak ve diğer tedavilerin etkinliğini arttırmaktır.
Aşağıdakiler de dahil olmak üzere migren ataklarını önlemeye yardımcı olan çeşitli ilaçlar ve takviyeler vardır: antidepresanlar, koenzim Q10, feverfew gibi bitkisel özler, magnezyum sitrat, vitamin B-12 takviyeleri, b 2 vitamini

B-12 vitamini ve feverfew dahil olmak üzere birçok ürün reçetesiz satın alınabilir. Satın almadan önce, bu ilaveleri diğer ilaçlarla birlikte almanın güvenli olup olmadığından emin olunmalıdır.
Bazı insanlar aşırı ilaç kullanımına bağlı olarak baş ağrısı yaşayabilir. Bu migren ataklarını önlemek için çok fazla ilaç aldıktan sonra ortaya çıkabilir.

Türleri
İki ana migren tipi vardır. Bu sınıflandırma, bireyin migrene yol açan duyulardaki herhangi bir rahatsızlığı deneyimleyip deneyimlemediğine bağlıdır. Bunlar auras olarak bilinir.

Auralı migren
Migrenli birçok insan için, auralar, bir baş ağrısının yakında geleceğini söyleyen bir uyarı görevi görür. Bir aura’nın etkileri şunları içerebilir:

– Kafa karıştırıcı düşünceler veya deneyimler
– Garip, ışıltılı veya yanıp sönen ışıkların algılanması
– Görsel alanda zig-zag çizgileri
– Görüşte kör noktalar veya boş lekeler
– Kol veya bacakta iğnelenme
– Konuşma zorluğu
– Omuzlarda, boyunda veya bacaklarda sertlik
– Hoş olmayan kokular

Aşağıdaki belirtiler migren olan kişi için sıra dışı ise, göz ardı edilmemelidir:
Alışılmadık derecede şiddetli baş ağrısı, görsel rahatsızlık, his kaybı, konuşma ile ilgili zorluklar.
Auralı migrenler görme kabiliyeti etkilediğinde, hasta nesnelerin saydam gölgeleri gibi orada olmayan şeyleri görebilir. Ayrıca nesnenin parçalarını önlerinde göremezler hatta kendi görüş alanlarının bir kısmı görünür gibi görünür, kaybolur ve sonra tekrar gelir. Bir aura yaşayan insanlar, görsel parlaklığı, çok parlak bir kamera flaşına maruz kaldıktan sonraki hissiyata benzer şekilde tanımlayabilirler.

Aurasız migren
Daha yaygın olarak, bir kişi, migreni, saldırıya yol açan herhangi bir duyusal tetikleyici olmadan yaşayacaktır. Migrenlerin yüzde 70 ila 90’ı auralı olmadan gerçekleşir.

Diğer çeşitler
Belirli sendromlar veya tetikleyicilerle ilgili diğer migren tipleri vardır, bunlar arasında şunlar bulunur:

Kronik migren: Bu, ayın 15 günü boyunca atakları tetikleyen herhangi bir migreni ifade eder.

Menstrüel migren: Bu, atakların adet döngüsüne bağlı bir modelde ortaya çıkmasıdır.

Hemiplejik migren: Bu, geçici bir süre için vücudun bir tarafında zayıflığa neden olur.

Abdominal migren: Bu, migren ataklarını bağırsak ve karında düzensiz fonksiyona bağlayan bir sendromdur. Esas olarak 14 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

Beyin sapı auralı migren: Bu etkilenen konuşma gibi şiddetli nörolojik semptomları tetikleyebilen nadir bir migren türüdür.

Migren belirtileri yaşadığınız baş ağrılarında mutlaka doktora başvurunuz. Böylece doktor migreninizin türünü belirleyerek uygun tedaviyi bulacaktır.

Migren belirtileri baş ağrısından bir süre önce başlayabilir, baş ağrısından hemen önce veya eş zamanlı başlayabilir ya da baş ağrısından sonra ortaya çıkabilir. Tüm migrenler aynı olmasa da, tipik belirtiler şunlardır:

Orta şiddette ağrı, genellikle belirli bir bölgeye yoğunlaşmış ağrı ve başın her iki tarafında da olan ağrı.
Şiddetli, zonklayan bir ağrı
Fiziksel aktivite veya zorlama sırasında artan ağrı
Ağrı nedeniyle düzenli aktiviteyi gerçekleştirememe
Hasta halsiz hissetme ve kusma
Işık ve sese karşı artan hassasiyet, karanlık bir odada sessizce uzanma isteği
Bazı insanlar terleme, sıcaklık değişiklikleri, mide ağrısı ve ishal gibi diğer belirtilerle karşılaşırlar.

Migren Ve Baş ağrısı
Migren atağı ile baş ağrısı arasındaki farkı bilmek önemlidir.
Baş ağrısının ne kadar uzun sürdüğü, ne kadar şiddetli olduğu ve gerçekleştikleri her zaman saptanamaz. Migren ataklarının yaptığı gibi tanınabilir bir modelde olmayabilirler.

Migren atakları, başın bir tarafında orta ve şiddetli baş ağrıları olarak kendini gösterir ve mide bulantısı, kusma gibi diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkar. Migren ve migren olmayan baş ağrıları farklıdır ve farklı nedenleri ayırt edilebilir.

Migren baş ağrısının tanımlanmasına yardımcı olmak için, başlangıç zamanını, herhangi bir tetikleyicisi olup olmadığını, baş ağrılarının süresini, migren atağına neden olan belirgin belirtileri veya auraları ve diğer semptomları bildiren bir günlüğünü tutmak yararlı olabilir. Bir baş ağrısı günlüğü ideal olarak en az 8 hafta süreyle kullanılmalı ve kayıt edilmelidir:

Uluslararası Baş Ağrısı Derneği, aurasız migreni teşhis etmek için “5, 4, 3, 2, 1” ölçütlerini önermektedir.

Bunun anlamı şudur:
4 saatten 3 güne kadar 5 veya daha fazla saldırı
Aşağıdaki özelliklerden en az ikisi: Başın bir tarafında meydana gelen, titreşimli , orta-şiddetli ağrı ve rutin fiziksel aktivite kısıtlanması
Mide bulantısı, kusma, ışığa duyarlılık veya sese duyarlılık gibi en az bir ek semptom.
Migrenlerin ilk tanısı sırasında, doktor, baş ağrısının başka nedenlerini dışlamak için bir dizi test önerebilir. Bunlar elektroensefalografi (EEG), CT ve MRI taramaları veya spinal tapayı içerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.