Mide İlaçları Böbrek Hastalığı Yapabiliyor

Toplumda yaygın şekilde görülen mide ekşimesi, yanması ve reflü gibi şikayetlerde hemen asit azaltıcı ilaçlar alınarak rahatlama sağlanır. Peki bu ilaçlar rastgele alınacak kadar masum mu?

Nefroloji American Society dergisinde yayınlanan bir çalışmada, proton pompa inhibitörleri (PPİ) (lansor, lansaprol vs) gibi asit salgılanmasını azaltan böbrek hasarı yapabildiği tespit edildi.

mide-ilaclari-bobrek-hastaligi-yaparmi

Bu gurup ilaçların güvenliğini değerlendirmek için ulusal veri tabanları bilgi analiz bölümünden Veterans Affairs mide asiti azaltmak amacıyla PPİ kullanan 170.000 kişi, H2 reseptör blokeri (ranitidin vs) kullanan 20 000 kişi takip edildi. Beş yıl takip sonucunda PPİ ve H2-bloker kullananlarda kronik böbrek hastalığı gelişme ihtimali daha yüksek bulunmuş.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar PPİ kullanımıyla böbrek hasarı arasında benzer bir ilişki olduğunu tespit edip JAMA Internal Medicine dergisinde yayınladılar.
Her iki çalışmada da neden-sonuç ilişkisi kanıtlanamadı ancak bir çok görüş bildirildi.

Mide yanması varsa bu tür tuzaklardan kaçının çünkü daha önce yapılan çalışmalarda kemik kırıklarının daha sık rastlanması ve enfeksiyona yatkınlığın artması gibi sebeplerle gastroenterologlar bu gurup ilaçlara temkinli yaklaşmaktadır.

Bu konuda çalışma yapan DeVault dedi ki; “Bu durumda, ilacı yazacak doktorlar riskleri ve yararları tartıp artı eksilerine göre eğer artıları daha fazla olacaksa reçete etmek gerekir.” dedi ve şu önerileri ekledi; ”daha hafif olgularda kilo vermek, yoğun yağlı gıdalar tüketmemek, gece geç saatlerde herhangi bir şey yemekten kaçınmak, yatağın baş kısmını 6-8 inç bloklar üzerine oturtmak gerçekten büyük yardımcı olacaktır.”

Çevirenin notu: Bütün hastalıklarda olduğu gibi öncelik sebebe yönelik olmalı bu şekilde beklenen sonuç elde edilemiyorsa ilaçla veya diğer yöntemlerle tedaviye geçilmeli ek uygulamalarda mutlaka kar zarar oranı yapılarak başlanmalı.

cbsnews.com çeviren : Op.Dr.Altan Karan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.