Menopozda Saç Dökülmesi

menopozda-sac-dokulmesi

Bu tedavi haberi annelerimiz için. Menopoz yeterince yaşayan her kadının yaşamak zorunda olduğu fizyolojik bir yaşam dönemidir ve bir çok sorunu da beraberinde getirir. Bu sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Kadınlarda bu dönemde görülen saç dökülmesi erkekler de görülen saç dökülmesine benzer bunun sebebi kadınlık hormonu azalırken erkeklik hormonunun azalmaması ve dengenin erkeklerde olan dengeye dönüşmesidir. Bu nedenle tedavisin de erkek tipi saç dökülmesine yönelik olarak yapılan tedaviler uygulanabilir. Menopoz, saç dökülmesini artırır, ancak menopoz dönemine giren her kadının mutlaka saçları dökülecek diye bir kural da yok. Çünkü, kadınların menopoz dönemindeki saç dökülmesinde hormonların yanı sıra taşıdığı genlerin de etkisi var. Kadınların bazılarında ise sadece saçta incelme görülüyor. kansızlıktan saç dökülmesi

Menopoz dönemine giren kadınlarda türlü endişe ve kaygıların artması kaçınılmaz oluyor.Bu dönemde saç sorunlarına ek olarak sıcak basmaları, kilo alımı, cinsel istekte azalma ve derideki incelme ve elastikiyet kaybı gibi sorunlar görülebiliyor. Menopozdan önce hem östrojen hem de testosteron üreten kadın vücudunda, menopoz ile birlikte östrojen hormonu düzeyinin testosteron hormonu karşısında daha az etkili olması sebebiyle saç dökülmesi ile karşı karşıya kalınıyor.

40’lı yaşların sonunda veya 50’li yaşların başında olup da menopoz sürecinde olan kadınlar şanslıdır; zira menopoz döneminde saç kaybıyla başa çıkmak üzere kullanılabilecek birçok ilaç ve tedavi bulunur.

menapozda saç dökülmesiSaç kaybını önlediği ve saç çıkmasını desteklediği kanıtlandığı için, finasteridin kullanımı uzmanlarca tavsiye edilir. İlaç aslen erkeklere yönelik olsa da, yakın geçmişte yapılan çalışmalar ilacın aynı zamanda menopoz dönemindeki saç kaybının tedavisinde de faydalı olabileceği sonucuna varmıştır. Fakat bu ilaç, doğum kusurlarına yol açabileceğinden, hamileler veya yakında hamile kalmayı planlayanlar kullanmamalıdır.

Erkek tipi saç dökülmesinde kullanılan Fransa da geliştirilip dünyaya yayılan etkinliği kanıtlanmış ürün ise procapildir.Procapil üç molekülün bir araya gelmesinden oluşmuştur.Sadece kıl kökünün beslenmesini uyarmakla kalmaz,aynı zamanda DHT sentezini önleyerek kıl kökünün zarar görmesini engeller,bunun yanı sıra kollagen ve elastin sentezini arttırarak kıl kökünün korunmasını da sağlar.menopoza bağlı dökülmüş saç

Yukarıda belirtilen ilaçlara ve tedavilere ilaveten, saç kaybıyla başa çıkmak üzere sağlıklı bir yaşam sürmek ve dengeli beslenmek her zaman iyidir. Bu, saçın doğal büyüme yeteneğini geliştirmenin mükemmel bir yoludur .

Menopoz Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Bu dönemde saç kaybına neden olan en önemli sorun yumurtalıkların görevini yapamaz hale gelmesidir. Yumurtalıklar görev yapamaması sonucu kadınlık hormonu olan östrojenin azalması yada yok olmasıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda soya fasulyesinden elde edilen isoflavon adlı maddenin östrojen gibi etki ettiği ve bu hormonun azalmasından kaynaklanan sorunların tamamını düzelttiği görülmüştür. İsoflavon östrojeni taklit eder ancak östrojenin yan etkilerine sebep olmaz.

Munopoz Dönemi Saç Dökülmesi Tedavisi;

Moderatörlerimiz sizin için bu konuyu araştırdı ve şu sonuca ulaştı; Türkiye’de menopoz dönemi saç sorunları üzerine eğilen ve bu konuda yeterli araştırma yapan tek kurum Hair Pharma İlaç Sanayidir. Hair Pharma’nın geliştirdiği menopecia adlı ilaç menopoz dönemi saç sorunlarının tümünü iyileştirmektedir. İçerdiği isoflavon yanı sıra diğer maddeler yine bu dönemde görülen, unutkanlık, ateş basması cinsel isteksizlik, saç kalite kaybı gibi sorunlara da çözüm getiriyor. Bunun yanı sıra içerdiği methionin saç beyazlamasını geciktiriyor, kıl ve tırnağın yapım maddesi olan keratin ve L-sistin diğer adıyla sistein kalite artışı sağlıyor.

menopozda saç neden dökülürBir diğer tedavi yöntemi ise FUE saç naklidir. Bu yöntem de ense bölümündeki sağlıklı kıl köklerinin saçlı deride kelleşen alanlara nakledilmesidir. Bu yöntem menopoza bağlı ciddi saç kaybı yaşayanlar için son seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.