Menopoz Döneminde Gür ve Sağlıklı Saçların Sırrı

Bir kadın için gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak oldukça önemlidir. Ancak, özellikle menopoz döneminde bir bakarsınız ki saçlar zayıflıyor, dökülüyor ve ciddi seyrelmeler oluyor. Bir çok kadın bu durumun aslında direk menopoz ile ilgili olduğunu da maalesef bilmemektedir. Oysa ki menopoz döneminde alacağınız bazı önlemler ile gayet de saçlarınızın kalitesini koruyabilir, dökülmeyi engelleyebilirsiniz.

Menopozal dönem de, saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Çünkü, menopoz döneminde yaşanan hormonal değişiklikler vücut üzerinde çok farklı ve fazla etkiye ve değişikliğe neden olurlar. En büyük değişikliklerin başında da saç dökülmesi gelir.

Saç dökülmesi, menopoz döneminde zaten birden fazla şikayetle uğraşmak durumunda olan kadınlar için, bir de görüntülerini olumsuz etkileyen ve de kadınların kendilerine duydukları özgüveni de zedeleyen bir sorundur. Ancak bilinmesi gerekir ki, bu sorun kalıcı ve çözümsüz bir sorun değildir. Menopoz döneminde de gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

MENOPOZ VE SAÇ DÖKÜLMESİ

Menopoz bir kadın için oldukça zor geçebilen bir dönemdir, çünkü çok fazla vücutta sıkıntılar yaratabilir. Ancak, doktor kontrolü ile bazı çözüm yollarıyla bu süreci rahat atlatabilirsiniz.

Bilimsel araştırmalar ışığında, uzmanların ve doktorların belirttiği üzere, menopoz dönemindeki saç dökülmesinin ana sebebi hormonal dengesizliktir. Genelde, kadınlarda hormon dengesi 40-45 yaşlara kadar korunur. Ancak, bu yaşlardan sonra hormonal dengeler değişime uğrar.

Özellikle, östrojen ve progesteron hormonlarının düşmesi saç dökülmesine neden olur. Bu iki hormon saçların daha hızlı uzamasında ve de saç köklerinin uzun süre sağlıklı ve güçlü kalmasında önemli bir rol oynarlar. Östrojen ve progesteron seviyeleri düştüğünde ise, saç daha yavaş büyür ve de saç telleri de incelmeye başlar.

Bu iki hormon seviyesi düştükçe de, orantısız olarak da erkeklik hormonlarında bir artış yaşanır, özellikle de testosteron hormonu artar. Erkeklik hormonu artışı, saç dökülmesinin de ana nedeni olan DHT hormonunun da etkinliğini artırır. Bu hormonlar da maalesef saç köklerine zarar verir ve de saç dökülmesine neden olurlar. Ve hatta yüz ve vücutta, kadınlarda istenmeyen tüylenmeye de sebep olabilirler.

Östrojen eksikliğine bağlı, bir çok kadını etkileyen en sık karşılaşılan şikayetlerin başında ise saç kuruluğu ve dökülmesi gelir.

Menopoz dönemi saç dökülmesini tetikler. Ancak bu sadece hormonlar yüzünden gerçekleşmez. Başka faktörler de bu sorunda oldukça önemli rol oynarlar. Örneğin, menopoz döneminde kadınlar ruhsal değişimler yaşarlar ve stres seviyeleri de artar. Yaşlanma ile birlikte hücre ve doku yenilenmesi de oldukça yavaşlar. Eğer bir de kadın, dengesiz ve yetersiz besleniyorsa, keratin sentezi yavaşlar, saçın ihtiyacı olan biotin, folik asit gibi takviyeler eksik kalır. Bu gibi faktörlerde saçıların dökülmesine hem neden olurlar hem de daha kötüye gitmesine neden olabilirler.

Bu çözüm yollarının başında da, menopoz döneminde bir kadının ihtiyacı olan vitamin, mineral ve besin takviyelerini tavsiye edilen dozlarda alması gelir. Türkiye’de menopoz dönemi için geliştirilen ve uzman doktorlar tarafından da hem tavsiye edilen hem de reçete edilen bir ürün olan Menopecia, menopoz döneminde güvenle kullanılabilecek bir gıda takviyesidir.

MENOPECIA KULLANIMI NASILDIR VE FAYDALARI NELERDİR ?

Menopecia, orta yaş ve üzeri kadınlar için, özellikle menopoz döneminde olanlar için üretilmiş bir gıda takviyesidir.

Kadınların orta yaş döneminde ve özellikle de menopoz öncesinde ve sırasında en çok karşılaştığı saç sorunları kalite kaybı, kırılma, dökülme, beyazlaşma, saçların parlaklığını yitirmesi ve cansızlaşmasıdır.

Bitkisel etken maddeleri ve vitaminleri içeren Menopecia, işte tüm bu sorunların çözümünde etkilidir. Menopecia; Metiyonin, Keratin, L-Sistin, İsoflavon, B5 Vitamini, Ginkgo Biloba, Folik Asit, E Vitamini, Çinko ve Magnezyum gibi maddeleri ve vitaminleri içerir.

Bir çok uzman doktor tarafından da, menopoz dönemi saç dökülmesi tedavisinde destek olarak önerilmektedir.

Özellikle isoflavon, östrojen hormonunun da yan etkilerine sebep olmadan östrojen etkisi göstermesi nedeniyle doktorlar tarafından tavsiye edilir. Menopecia’nın içeriğindeki en önemli etken maddelerden biri de İsoflavon’dur. Bitkisel bir aktif olan isoflavon, östrojen eksikliğini giderir. Menopoz döneminde görülen saç dökülmesinin en önemli sebebi de, kadınlık hormonu olarak da adlandırılan östrojenin vücut tarafından üretiminin azalması ve hatta durmasıdır. İsoflavon işte tam da bu süreçte ve sebeple en sık reçete edilen bitkisel ürünlerden biridir. Soya ekstresinden elde edilir ve de bilinen en etkili östrojen reseptör modületörüdür.

İsoflavon sayesinde, son yıllarda sentetik hormon ilaçlarının kullanımı azalmıştır. Çünkü sentetik hormon ilaçlarının yan etkileri de fazladır. İsoflavon hem hormon düzenlemede etkili hem de bitkisel bir kaynaktır. İsoflavonun düzenli ve uzun süreli kullanımında menopoz sıkıntılarını ortadan kaldırdığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. İsoflavon, dökülmeyi durdurduğu gibi, hormon dengesini de düzenlediğinden, bu duruma bağlı diğer şikayetleri de önler. Menopoz döneminde yaşanan cinsel isteksizlik, ateş basması gibi sorunların da tedavi edilmesinde yardımcı olur.

Saç dökülmesi ile mücadelede ek olarak L-Sistin, Metiyonin, Biotin ve Keratin takviyesi de alınmalıdır. Menopecia, İsoflavon ile birlikte içeriğinde bu vitamin ve etken maddeleri içerir. Tüm bu etken maddeler, uygun tavsiye edilen dozlarda alındığında saçlar eski gürlüğüne ve kalitesine yaklaşabilir.

Menopecia, içeriğindeki Ginkgo Biloba sayesinde de yaşa ve yaş almaya bağlı unutkanlık gibi şikayetlerde de oldukça etkilidir. Ginkgo Biloba damarları genişleterek doku ve saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Metiyonin ise saç beyazlamasını geciktiren ve bir nebze de önleyen bir maddedir.

Menopecia kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta ise, hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaz. Eğer bir hamilelik beklentisi varsa da kullanılmaması tavsiye edilir. İçeriğindeki herhangi bir maddeye karşı vücutta alerji veya aşırı duyarlık olması durumunda kullanılmaz. Bu durumların dışında kullanımına engel bir durum yoktur.

Menopecia ile ilgili daha detaylı bilgi için : https://www.enbipharma.com/menopecia

MENOPOZ DÖNEMİNDE SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEMENİN DİĞER YOLLARI :

Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmada, stres, hareket, beslenme de oldukça önemli rol oynar. Sadece gıda takviyesi almak sizin için yeterli bir çözüm sunabilir ancak sağlıklı ve zinde bir vücut da saç sağlığınız için önemlidir.

Gür ve sağlıklı saçların sırlarından biri de, stresi azaltmaktır. Günümüzde bu çok da kolay olmayan bir durumdur. Ancak, stres düzeyi ne kadar kontrol altına alınırsa, hormonal dengesizliği önlemek de o kadar kolay olacaktır. Stres ve hormonlar arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Östrojen üretimi kadınlarda ruhsal değişimleri etkiler, endişe ve depresyona da neden olabilir. Bu süreçte nefes egzersizleri ya da yoga gibi rahatlama yöntemleri, meditasyon stresle mücadelede size yardımcı olacaktır.

Sadece hareket etmek bile stres düzeyini azaltır. Menopoz dönemine giren kadınlarımızın yaptığı en büyük hatalardan biri de, fiziksel aktivitelerini zamanla yavaşlatmaları ve aza indirgemeleridir. Oysa ki, bir beden ne kadar çok hareket ederse, vücut ne kadar çok egzersiz yaparsa, stres seviyesi de o denli düşecektir.

Egzersiz her yaş için, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır, dolayısıyla saçlarınızın sağlığı ile de ilgilidir. Beslenme ve gıdalar kadar hareket etmeye de özen göstermek gerekir. Egzersiz ile vücut daha zinde ve güçlü, daha da önemlisi mutlu hisseder. Menopozal dönemde, ruhsal değişimler, kilo alma ve uykusuzluk gibi şikayetlerin de bu şekilde önüne geçersiniz, bu sorunları da egzersizle en aza indirgersiniz.

İlişkili gibi görünmese de, egzersiz ve stres düzeyi sağlıklı saç büyümesinde gerekli olan hormonal dengenin korunmasında çok ama çok önemli faktörlerdir.

Herkesin bildiği bir diğer faktör ise tabi ki sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sadece menopozal dönemde değil, aslında hayatımızın her anında dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Her öğünde yeterli miktarda tahıl, meyve ve sebze tüketmek gerekir. Biotin ve folik asit içeren besinleri de tüketmeye özen göstermek gerekir.

Menopoz döneminde saç dökülmesi, çözümü olan bir sorundur, gür ve sağlıklı saçlara kavuşmak da zor değildir.

Kaynak : ENBİ PHARMA
www.enbipharma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.