Meme Kanseri Tedavisinde Güncellenmiş Yöntemler

Meme kanseri için nasıl tedaviler kullanılır?

Meme kanseri tedavisinin, kanserin tipi ve evresine bağlı olarak çeşitlenen yöntemleri vardır.
Bölgesel (Lokal) Tedavi: Lokal tedavi, vücudun diğer kısımlarına etki etmeksizin yalnızca tümöre yapılan tedavidir. Meme kanserinde kullanılan lokal tedavi yöntemleri şunlardır:

– Cerrahi Tedavi (Ameliyat)
– Işın Tedavisi (Radyoterapi)

Bu tedaviler daha çok erken evrelerde ya da daha az ilerlemiş kanserlerde daha etkili olsa da diğer durumlarda da kullanılabilir.

Sistemik (tüm vücudu etkileyen) Tedavi: Meme kanseri ağızdan veya damar yoluyla verilen ilaçlarla da tedavi edilebilir. Bunlara sistemik tedavi denmesinin nedeni vücudun herhangi bir yerindeki tümör hücrelerine ulaşabilmesidir. Meme kanserinin tipine göre farklı tiplerde ilaçlar kullanılabilir. Bunlar:

– Kemoterapi
– Hormon Tedavisi
– Hedefe Yönelik Tedavi

Birçok kadın meme kanseri tedavisinde birden fazla yöntemle tedavi edilir.

Meme Kanserinde Yaygın Kullanılan Tedavi Hangisidir?

Meme kanserine yakalanan çoğu kadın kanserden kurtulmak için cerrahi yöntemlerden birini geçirir. Meme kanserinin tipine ve ilerleme durumuna göre, ameliyat öncesinde, sonrasında veya hem öncesi hem sonrasında, başka yöntemlere de ihtiyaç duyulabilir. İlerlemiş meme kanserlerinde cerrahi tedavi, tüm tedavinin küçük bir kısmını oluşturur.
Tipik meme kanseri tedavi planlaması tümörün tipi, evresi ve hastaya ait özel durumlar göz önünde bulundurularak yapılır.

Aşağıdaki meme kanseri tiplerinde tedavi planları değişiklikler gösterir:

İnvasif meme kanseri (Evre I-IV)
Duktal karsinoma insitu (Kanal hücresi içi kanser)
Lobüler karsinoma insitu (Meme bezinde hücre içi kanser)
İltabi meme kanseri (Enflamatuar meme kanseri)
Gebelikte meme kanseri

Tedavi, hastanın diğer sağlık problemleri ve hastanın tercihleri göz önünde bulundurularak planlanabilir.

Meme Kanseri Tedavisini Kimler Yapar?
Meme kanseri tedavisi takım ve ekip işidir. Aşağıdaki branşlardan doktorlar takım olarak çalışır:

Meme cerrahı; meme kanseri tedavisinin cerrahi kısmını gerçekleştiren uzmandır.
Radyasyon onkoloğu; ışın tedavisini planlayan ve yapan uzmandır.
Medikal onkolog; kemoterapi ve diğer ilaç tedavilerini planlayan ve uygulayan uzmandır.
Diğer branşlardan uzmanlar da zaman zaman tedavi ekibine katılabilirler. Örneğin; psikiyatristler, hemşireler, beslenme uzmanları.

Tedavi Kararı Vermek
Size en uygun tedaviyi seçerken, doktorunuzla tüm tedavi seçeneklerini, hedeflenen amaçları ve olası yan etkilerini konuşmak çok önemlidir. Tedaviniz planlanırken kafanızdaki soruları da doktorunuza mutlaka sorunuz.

Klinik Çalışmalarda Yer Almak
Klinik çalışmalar, yeni ve umut vaat eden tedavi yöntemlerine daha yakından bakmayı sağlayacak dikkatli kontrol edilen araştırma çalışmalarıdır. Klinik çalışmalar, kanser tedavisini geliştirmek için bir yöntemdir. Hatta bazı durumlarda, yeni tedavilere ulaşmak için tek yoldur. Klinik çalışmalar aynı zamanda doktorlar için de kanser tedavisinde yeni yöntemler öğrenmek için en uygun yöntemdir. Ancak herkesin tedavisi için uygun olmayabilir.
Klinik çalışmaların sizin tedaviniz için doğru olup olmadığını öğrenmek için, eğer tedavi olduğunuz hastanede yürütülen bir klinik çalışma varsa, doktorunuza danışınız.

Tamamlayıcı Tedaviler
Vitaminler, şifalı bitkiler, özel diyetler, akupunktur, masaj gibi tamamlayıcı tedavi yöntemleri duyabilirsiniz. Tamamlayıcı tedaviler, tıbbi tedavinizin yanında faydalanabileceğiniz tedavilerdir. Bu tedavilerden bazıları daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ancak tamamlayıcı tedavilerin işe yaradığı ispatlanmamıştır.
Tedavinizde kullanmayı düşündüğünüz her türlü metottan tedavinizi planlayan uzmanları haberdar ediniz. Tedavi planlama ekibiniz kullanmayı planladığınız tamamlayıcı yöntemlerin bilinen ve bilinmeyen yönleri hakkında sizi bilgilendirebilir ve bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Tedaviyi Durdurmak veya Hiç Tedavi Almamak
Tıbbi tedaviler denendiği halde kanser kontrol altına alınamıyorsa, tedaviye devam etmenin faydaları ve zararları tekrar gözden geçirilebilir. Tedaviye devam etmeye veya tedaviyi bırakmaya karar verdiğiniz durumların ikisinde de hayat kalitenizi yükseltmek için yapılacak şeyler vardır.

Özellikle kanseri ilerlemiş kişiler, tedavi almamayı tercih edebilirler. Bu kişilerin kanser tedavisini reddetmek için sebepleri olsa bile bu konuda doktorlarına danışmaları çok önemlidir. Tedavi almamaya karar verseniz bile ağrılar ve kanserin diğer belirtileriyle başa çıkmak için yardım alabilirsiniz.

Meme Kanserini atlatmak için Yardım Yöntemleri
Uzmanlardan oluşan kanser ekibiniz, bilgi ve destek almak için ilk kaynağınız olacaktır ancak daha fazla yardıma ihtiyaç duyduğunuzda faydalanabileceğiniz başka kaynaklar da vardır. Hastane veya klinik temelli destek servisleri önemli kaynaklardır. Finansal destek alabileceğiniz kuruluşlar, rehabilitasyon merkezleri, ruhsal yardım merkezleri bu servislere örnektir.

American Cancer Society
www.cancer.org sitesinden çeviridir.
Çeviri : Elif ŞİRİN & Op.Dr.Seher ŞİRİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.